Akcie Upstart

V poslednom roku zažívajú mnohé akcie výborné rasty, čo je poháňané predovšetkým dobiehaním prepadu, ktorý bol spôsobený panikou v na burze v marci minulého roka, avšak iba málo firiem sa môže pochváliť takým výkonom ako Upstart. Akcie amerického technologického startupu vstúpili na burzu v polke decembra minulého roka na cene $26 za kus, pričom ešte v ten deň sa dotkli aj svojho minima – ceny $22,61 za kus.

Následne však akcie zaradili rastový mód a dnes sa už obchodujú akcie Upstart za cenu $331,56, čo predstavuje nárast o +1 175% od otváracej ceny a +1 366% od minimálnej ceny. Aktuálne sa tak spoločnosť obchoduje za 74,7 násobok ročných tržieb na akciu (P/S) a 86,5 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Jej trhová kapitalizácia tak už dosahuje hodnotu 25,8 miliardy dolárov. Tieto čísla značia obrovský optimizmus investorov v rast, ktorý má Upstart potenciálne pred sebou.


Upstart

A prečo sú akciové trhy z tohto startupu, ktorého príjmy v minulom roku dosiahli úroveň len 227,6 milióna dolárov, také nadšené? Upstart sa snaží zmeniť zastaralé a nepružné postupy v posudzovaní úverového rizika pre klientov. Firma vyvinula úverovú platformu založenú na umelej inteligencii, ktorá pomáha získať prístup jednotlivcom k dostupným finančným prostriedkom a zároveň znižuje riziko a náklady na pôžičky pre svojich bankových partnerov.

Platforma na identifikáciu rizika namiesto tradičného modelu založeného na kreditnom skóre, používa vlastné modely strojového učenia, ktoré berú do úvahy viac ako 1 000 dátových bodov. Výsledkom je až o 75% menej nesplácaných úverov s presne rovnakou mierou schválenia úveru. To predstavuje pre partnerské banky obrovské množstvo ušetrených peňazí.

Raketový rast

Mnohí investori sú nadšení z budúcnosti platformy Upstart. Tá by mohla totiž v ďalších rokoch vo veľkej miere nahradiť staré kreditné modely, ale aj manuálnu prácu hypotekárnych a úverových špecialistov pri vyhodnocovaní pôžičiek. Momentálne sa už môže startup tešiť z rýchlej adopcie svojich služieb čo sa plne premieta aj do rastu kľúčových ukazovateľov. V prvom polroku 2021 firma poskytla pôžičky v hodnote 4,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 253% v porovnaní s prvým polrokom 2020.

V poslednom (druhom) štvrťroku výnosy spoločnosti vzrástli o 1 018% na 194 miliónov dolárov, pričom Upstart zaznamenal taktiež čistý zisk 37,3 milióna dolárov, resp. $0,39 na akciu. Už v ďalšom štvrťroku pritom manažment podniku očakáva, že príjmy stúpnu na 205 až 215 miliónov dolárov a za celý hospodársky rok 2021 by mali dosiahnuť 750 miliónov dolárov. To by predstavovalo medziročný rast vo výške 230%. Akcie Upstart

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAirbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Ďalší článokMarihuanové akcie sú po raketovom raste opäť na minime
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno