Akcie Microsoft včera po oznámení kvartálnych výsledkov sa v post-market obchodovaní vyšplhali o 5% vyššie. Spoločnosť, o ktorej sme včera písali článok s názvom 5 firiem, ktoré vlastni Microsoft a možno ste o tom nevedeli, prekonala očakávania vo všetkých dôležitých ukazovateľoch a pokračuje v silnom raste z posledných rokov. Firma vykazovala výsledky za mesiace október až december čo je v rámci firemného hospodárskeho roka 2. kvartál roku 2021.

Microsoft dokázal za tieto 3 mesiace vygenerovať výnosy vo výške 43,1 mld. dolárov čo je o 17% viac ako za rovnaký štvrťrok minulého roka a hravo prekonal očakávania analytikov z Wall Street, ktorý očakávali výnosy vo výške 40,2 mld. dolárov. Spoločnosti Billa Gatesa sa však darilo taktiež v rentabilite, keď čistý zisk medziročne vzrástol o 33% a čistý zisk na akciu dokonca o 34%. Obe hodnoty výrazne prekonali konsenzus na finančných trhoch, čo poslalo akcie Microsoft vyššie.

Akcie Microsoft
Zdrojové údaje: Microsoft Quarterly results 8K

Výborné výsledky boli ťahané najmä rýchlym rastom služieb inteligentného cloudu a „personal computing“, ktoré dosiahli výnosy na úrovni 14,68 mld., resp. 15,12 mld. dolárov. Firma taktiež v minulom štvrťroku vrátila svojim akcionárom 10 mld. dolárov vo forme spätných odkupov akcií a dividend, čo je nárast o 18% v porovnaní s druhým kvartálom hospodárskeho roka 2020.

Generálny riaditeľ spoločnosti Satya Nadella sa v tlačovej správe ohľadom výsledkov vyjadril nasledovne: „To, čoho sme boli svedkami v minulom roku je úsvit druhej vlny digitálnej transformácie, ktorá ovplyvní každú spoločnosť a každé odvetvie. Budovanie vlastných digitálnych schopností je novou menou, ktorá zvyšuje odolnosť a rast každej organizácie. Spoločnosť Microsoft podporuje tento presun pomocou najväčšej a najkomplexnejšej cloudovej platformy na svete.“

Práve cloudový biznis je hlavným motorom nového rastu spoločnosti ako aj pohybu cien akcií samotnej firmy. Podniky z celého sveta vyhľadávajú a využívajú cloudovú infraštruktúru spoločnosti Microsoft. Tá je aktuálne druhým najväčším poskytovateľom cloudových služieb za Amazonom a ich produktom Amazon Web Services.

Medzirocna zmena
Medziročný rast výnosov z hľadiska jednotlivých služieb, zdroj: Microsoft Quarterly results 8K

Neuveriteľnú silu podnikania zvýrazňuje fakt, že každá kategória služieb a produktov z dielne Microsoftu zaznamenala medziročný rast. Okrem vyššie spomínaných služieb, výborný rast zažila taktiež konzola Xbox a s ňou spojené služby (+40%) či profesionálna sociálna sieť LinkedIn (+21%).

Microsoft naďalej investuje aj do nových iniciatív a najväčšou bolo nedávne ohlásenie investície v hodnote 2 mld. dolárov do spoločnosti Cruise, ktorá patrí pod americkú automobilku General Motors a podporuje ju taktiež japonská automobilka Honda. Tejto investícií sme sa taktiež venovali v našom samostatnom článku TU. Cruise sa zameriava na vývoj autonómnych vozidiel. Microsoft by mohol benefitovať z rozmachu trhu autonómnych vozidiel okrem investície do spoločnosti Cruise aj prostredníctvom dodávok svojich technológií do samoriadiacich vozidiel, keďže cloudová služba Microsoft Azure zhromažďuje a analyzuje dáta zo senzorov bez toho, aby ich musela prenášať späť do centrálneho serveru.

Práve technológie autonómnych vozidiel sa spoliehajú na množstvo senzorov a algoritmov umelej inteligencie, takže z vozidiel Cruise, prípadne i vozidiel iných firiem, ktoré by využili službu Microsoft Azure, by sa mohol stať ďalší dôležitý zdroj príjmov pre softvérového giganta.


Ako sme uviedli na začiatku, včera v post-market obchodovaní akcie Microsoft vystrelili o 5% vyššie. Bude zaujímavé sledovať či sa ocitnú akcie ocitnú v pluse aj dnes, keď to vyzerá, že by akciové trhy mali zaznamenať miernu korekciu. Ak áno akcie Microsoft sa dostanú na historicky najvyššiu úroveň v histórii spoločnosti.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokInvestovanie eToro? Predstavenie platformy a jej funkcií pre rok 2021
Ďalší článokTOP 10 Altcoinov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno