Predaj iFood

Spoločnosť sa už dlhší čas snažila nájsť potenciálneho kupcu pre podiel v iFood, avšak čakala na dobrú ponuku. Otázkou je či cenu 1,8 miliardy eur možno považovať za dobrú, keďže v minulom roku Just Eat Takeaway odmietla ponuku vo výške 2,3 miliardy eur s tým, že je neadekvátna. S pokračujúcimi stratami a nespokojnosťou investorov ohľadom slabej súvahy však bola firma k tomuto kroku dotlačená.

Prosus zaplatí Just Eat Takeaway 1,5 miliardy eur v hotovosti, keď sa obchod uzavrie, a ďalších 300 miliónov eur bude vyplatených v nasledujúcich 12 mesiacoch v závislosti od výkonnosti spoločnosti, uviedol Just Eat v piatok vo vyhlásení. Očakáva sa, že transakcia bude uzavretá vo štvrtom kvartáli. Spoločnosť Prosus rokovala o zvýšení vlastníctva v iFood od roku 2020 a vďaka tejto transakcii bude plne vlastniť brazílsku spoločnosť na doručovanie jedla a potravín. Akcie Just Eat Takeaway po oznámení predaja podielu v iFood stúpajú o +25,09 % na €20,84.

Vedenie Just Eat uviedlo, že výnosy použije na posilnenie svojej súvahy a splatenie dlhu. Zároveň uviedlo, že stále pokračuje v hľadaní možností ohľadom čiastočného alebo úplneho predaja svojho podnikania Grubhub v USA.

Spomalenie podnikania

Just Eat, líder na európskom trhu doručovania, hľadá spôsoby, ako sa vyrovnať so spomalením rastu objednávok a so zvyšujúcou sa konkurenciou.

Celkové objednávky klesli v prvom polroku 2022 o 7 % v dôsledku zrušenia pandemických opatrení a menšieho počtu ľudí, ktorí si objednávajú jedlo domov. Upravený zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) v záporných 134 miliónoch eur, pričom tržby vzrástli z 2,6 na 2,78 miliardy eur. Generálny riaditeľ podniku Groen sľúbil, že hospodárenie na báze EBITDA sa v druhej polovici roka zlepší a v roku 2023 sa dostane do kladných hodnôt.

Akcie Just Eat Takeaway


Akcie Just Eat Takeaway napriek dnešnému nárastu v tomto roku klesli o -56,7 % a za posledných 12 mesiacov až o -73,1 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie európskeho fintech gigantu Adyen klesajú o 11% po zverejnení polročných výsledkov
Ďalší článokČínske Pinduduo expanduje do zahraničia vstupom na americký trh
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno