Dôležité partnerstvo

Najväčší maloobchodný predajca v USA Walmart sa dohodol na nákupe 4 500 nových elektrických doručovacích vozidiel od spoločnosti Canoo. Týmto krokom chce posilniť svoje doručovacie schopnosti v oblasti elektronického obchodu. Podľa kúpnej zmluvy má Walmart možnosť kúpiť až 10 000 plne elektrických doručovacích vozidiel Canoo, ktoré sa nazývajú Lifestyle Delivery Vehicle.

Očakáva sa, že dodávky, o ktorých Canoo hovorí, že sú optimalizované na doručovanie na poslednú míľu, vyrazia na cesty budúci rok. Spoločnosti plánujú v najbližších týždňoch spustiť pokročilé dodávky v oblasti Dallas-Fort Worth, aby spresnili konfiguráciu vozidiel, uviedli v utorok.

Spoločnosti nezverejnili finančné detaily vzájomného partnerstva, ale pre elektromobilový startup Canoo ide o výbornú správu, keďže predtým vyjadril obavy, že nemusí mať dostatok hotovosti na to, aby mohla dlho pokračovať v prevádzke. Akcie Canoo sa po oznámení správy viac ako zdvojnásobili, keď sa vyšplhali až na úroveň $5. Včerajší deň nakoniec ukončili vyššie o +53,16 % na cene $3,63.

Konkurenčný boj a úspora nákladov

Walmart uviedol, že bude využívať vozidlá na vybavovanie online objednávok vrátane donášky potravín a zmiešaného tovaru, a zároveň pomôže spoločnosti dosiahnuť svoj cieľ dosiahnuť do roku 2040 nulové emisie.

Walmart sa nachádza v tvrdom konkurenčnom boji s Amazonom a ďalšími súpermi o dominanciu v americkom elektronickom obchode, kde hrá „doručovanie na poslednú míľu“ dôležitú rolu. Maloobchodný gigant tvrdí, že je schopný doručovať objednávky až 80 % populácie USA ešte v ten istý deň s čoraz väčším sortimentom položiek. Okrem vyhradených distribučných centier využíva Walmart na vybavovanie online objednávok 3 800 svojich obchodov, ktoré sa nachádzajú do 16 míľ u 90 % populácie USA.

„Toto je víťazný algoritmus na to, aby sme mohli seriózne súťažiť v pretekoch s dodávkami na poslednú míľu na celom svete,“ povedal výkonný riaditeľ Canoo Tony Aquila o elektrickom dodávkovom vozidle svojej spoločnosti.

Pridanie elektrických dodávok do doručovacej flotily Walmartu môže tiež pomôcť udržať nízke náklady a zároveň rozšíriť prístup k doručovaniu v ten istý deň, tvrdí David Guggina, senior viceprezident spoločnosti Walmart pre inovácie a automatizáciu v USA. S rastúcimi cenami ropy v tomto roku počas ruskej invázie na Ukrajinu sa palivo stalo hlavným nákladom pre rôzne spoločnosti v oblasti dopravy a logistiky.

Akcie Canoo


Napriek pozitívnej novinke, ktorá čiastočne navrátila investorom optimizmus v spoločnosť, sa akcie Canoo v doterajšom priebehu roka prepadli o -52,98 % a za posledných 12 mesiacov -60,15 %. Canoo v doterajšej histórií až na pár výnimiek nebola schopná generovať tržby, naopak sa jej kopili straty. V minulom roku čistá strata dosiahla hodnotu 346,8 milióna dolárov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTOP dividendové tituly na boj proti inflácii podľa XTB
Ďalší článokAkcie Boeing vzrástli o 7,5% po oživení dopytu v druhom kvartáli
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno