Pád technologických gigantov

Big Tech sa ešte viac prepadol, keďže včera akcie spoločnosti Nvidia klesli o viac než 6 %. To prispelo k tomu, že trhová kapitalizácia „Magnificent Seven“ akcií sa znížila o viac ako 650 miliárd USD. Tieto ikony technologického sveta stratili približne 1,3 bilióna USD na trhovej kapitalizácii za posledné tri obchodné dni.

Členovia „Big Techu“ v tomto mesiace prudko klesli. Alphabet kleslol o 8,4 %, Meta takmer 9 % a Tesla stratila viac než 12 %. Ďalšie technologické tituly, ako Amazon a Microsoft, tiež zaznamenali pokles. Okrem širokého výpredaja na trhu sa na poklese hodnôt týchto gigantov podieľali aj individuálne firemné správy. V pondelok sudca rozhodol, že obchodné praktiky spoločnosti Google v oblasti vyhľadávania a reklamy porušujú antitrustové zákony, čo spôsobilo pokles akcií firmy.

Apple klesol o viac než 4 % po tom, čo Berkshire Hathaway cez víkend oznámila, že znížila svoj podiel v Apple na polovicu. Nvidia zaznamenala pokles až o 13 % na začiatku obchodovania, neskôr však časť strát zmazala. Analytici poznamenali, že nedávne negatívne udalosti mali vplyv na hodnotu akcií tohto lídra v oblasti AI čipov. Taktiež podľa správ spoločnosti The Information bude uvedenie ďalšej generácie AI čipov od Nvidie oneskorené o tri mesiace, čo môže ovplyvniť jej najväčších zákazníkov ako Microsoft, Alphabet a Meta.

Výsledky Big Tech: Pokles trhovej hodnoty o 1,3 bilióna USD
Zdroj: Google

Výsledky Big Tech

Šesť z členov „Magnificent Seven“, ktorí už zverejnili výsledky za druhý štvrťrok, sklamalo trh, vrátane spoločností Tesla, Alphabet, Microsoft a Amazon. Naopak, výsledky spoločností Apple a Meta boli prijaté pozitívne. Táto situácia naznačuje, že skupina čelí náročným časom a niektorí investori si myslia, že jej vedúca pozícia na trhu je minulosťou.

Všeobecne však možno povedať, že výsledky všetkých spoločností boli dobré a väčšina z nich prekonala očakávania ako z hľadiska tržieb, tak ziskov. Spoločnosti priniesli aj niektoré pozitívne sprievodné informácie. Napriek dobrým číslam však reakcie akcií neboli pozitívne, čo vznietilo prvú vlnu výpredajov.

Napríklad akcie Microsoftu klesli po tom, čo spoločnosť mierne nenaplnila očakávania v oblasti cloudu. Tento segment je pre Microsoft momentálne kľúčový, pretože posledné štvrťroky rastu boli hlavne vďaka rozvoju umelej inteligencie, ktorá má významný vplyv na rast cloudu. Investori očakávali presvedčivejšie čísla, čo sa však neudialo, a to spôsobilo pokles akcií.

Amazon tiež mierne zaostal za očakávaniami v oblasti tržieb a vydal slabší výhľad, ktorý odzrkadľuje oslabenie amerických spotrebiteľov. Na druhej strane, Amazon dosiahol lepšie výsledky v oblasti cloudu, než sa očakávalo, čo prinieslo pozitívne čísla. Napriek tomu, Meta a Apple poskytli solídne výsledky, avšak niektoré z nich neboli dostatočne presvedčivé, čo prispelo k poklesu akciových indexov. Na obrázkoch nižšie je zobrazený medziročný vývoj tržieb a zisku členov Big Techu, ktorí už reportovali svoje kvartálne čísla.

Výsledky Big Tech: Pokles trhovej hodnoty o 1,3 bilióna USD
Zdroj: Big Tech news
Výsledky Big Tech: Pokles trhovej hodnoty o 1,3 bilióna USD
Zdroj: Big Tech news

Aj keď tieto spoločnosti vykazujú vysoké tržby a zisky, investori sú znepokojení obrovskými investíciami do budovania AI infraštruktúry. Tieto investície sú väčšie, než sa očakávalo, a mnohí sa obávajú, že firmy neposkytli dostatočné vysvetlenie, ako budú tieto investície monetizovať. Napríklad, CEO Alphabet uviedol, že podinvestovanie do AI predstavuje väčšie riziko než nadmerné investovanie. V podstate trh vo všeobecnosti očakával, že obrovské investície do AI sa pozitívne prejavia skôr. Prínosy z veľkých investícii do AI by však, podľa všetkého mohli trvať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo

Pohľad do budúcnosti

Okrem skupiny „Big Tech“ sa očakáva, že celkové zisky technologického sektora za druhý štvrťrok vzrastú o 20,3 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pri 10,1 % náraste tržieb. Trh sa teraz zameriava na nadchádzajúce výsledky ďalších významných spoločností ako Disney, Expedia, Eli Lilly, Airbnb, Uber či Shopify a mnoho ďalších.

Zatiaľ reportovali výsledky 2. štvrťroka 377 členov indexu S&P 500 alebo 75,4 % členov indexu. Celkové zisky týchto členov indexu vzrástli o +11,2 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pri +5,5 % vyšších výnosoch, pričom 79,6 % prekonalo odhady EPS a iba 59,2 % dokázalo prekonať odhady tržieb. Očakáva sa, že celkové zisky spoločností z indexu S&P 500 za druhý štvrťrok vzrastú o 10,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka pri 5,3 % náraste tržieb. Toto je najvyššie tempo rastu ziskov za posledných deväť štvrťrokov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokPalantir ukazuje ako má vyzerať implementácia AI, akcie rastú o 13 %
Ďalší článokUber poskočil o 5 %. Čistý zisk presiahol miliardu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno