More

    OECD

    OECD je skratka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development). Je to medzinárodná organizácia, ktorá združuje 38 krajín, ktoré sa zaviazali k demokracii a trhovej ekonomike. Cieľom OECD je podporovať politiku, ktorá zlepšuje ekonomickú a sociálnu situáciu ľudí po celom svete.

    Kľúčové funkcie a ciele OECD:

    1. Ekonomická analýza a výskum: OECD poskytuje detailné analýzy a prognózy globálnej ekonomiky, vrátane pravidelných správ o hospodárskom výhľade, štrukturálnych reformách a regionálnom vývoji.
    2. Politické odporúčania: Organizácia vydáva odporúčania a usmernenia pre svoje členské štáty, týkajúce sa rôznych oblastí politiky, ako sú dane, vzdelávanie, zamestnanosť, inovácie a životné prostredie.
    3. Zdieľanie údajov a štatistík: OECD zhromažďuje a analyzuje obrovské množstvo údajov a štatistík, ktoré sú k dispozícii verejnosti a odborníkom na tvorbu politík.
    4. Podpora globálnej spolupráce: Organizácia podporuje spoluprácu medzi vládami členských krajín a inými medzinárodnými organizáciami na riešení globálnych výziev, ako sú klimatické zmeny, udržateľný rozvoj a globálna ekonomická stabilita.

    História OECD:

    OECD bola založená v roku 1961, ako nástupnícka organizácia Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu (OEEC), ktorá vznikla v roku 1948 s cieľom koordinovať európsku rekonštrukciu po druhej svetovej vojne v rámci Marshallovho plánu. Hlavným cieľom OECD je podporovať politiku zameranú na dosiahnutie čo najvyššej miery udržateľného ekonomického rastu a zamestnanosti, zvyšovanie životnej úrovne a udržiavanie finančnej stability.

    Členské štáty OECD:

    Členské štáty OECD zahŕňajú väčšinu krajín s vysokými príjmami v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Medzi významné členské štáty patria USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Francúzsko, Japonsko, Južná Kórea a Austrália.