V minulých dňoch česká vláda nastavila cenové limity na ceny elektriny a plynu. Jedná sa podľa Vás o krok správnym smerom?
Opatrenia idú určite správnym smerom. Domácnosti a firmy je potrebné v krízovej dobe podporiť a nevyhnutné zbaviť obyvateľstvo strachu z budúcnosti. Bohužiaľ ešte nie je istá definitívna forma podpory. K prijatiu balíku zmien je stále potrebné zmeniť legislatívu.
Cenové stropy pre elektrinu a plyn však zároveň znamenajú bianko šek do štátnej pokladnice. Nebojíte sa vysokého dlhu?
Určite platí, že pokiaľ sa situácia na trhu s energiami upokojí, mal by štát od subvencii ustupovať. Skúsenosti ukazujú, že rušenie dávok je veľmi politicky citlivá téma a pravda, bojím sa, aby sme si nezarobili na vysoké rozpočtové schodky do nasledujúcich rokov.
Množstvo ekonómov tiež varuje, že akékoľvek zastropovanie cien môže vyvolať nebezpečnú situáciu náhleho nedostatku daného produktu. Sú tieto obavy na mieste a môžu súvisieť s týmto opatrením ďalšie riziká?
Zastropovanie cien je netrhovým opatrením, ktoré má často svoje vysoké náklady. Krátkodobo môže byť jeho zavedenie prínosné v extrémnych situáciách, ale v dlhodobom horizonte sa jedná o cestu do pekla. Strop môže krízu predĺžiť, dokonca ju aj v konečnom dôsledku zhoršiť. Vláda musí byť veľmi opatrná.
Ako veľmi môže ovplyvniť zastropovanie cien elektrickej energie hospodárenie a akcie ČEZu?
To je dobrá otázka a bohužiaľ na ňu ešte neexistuje jednoznačná odpoveď. Stále totiž nie je isté, akú veľkú dojnú kravu si štát z ČEZu urobí. Podľa posledných dokumentov by európske riešenie zastropovania cien u výrobcov zároveň malo znamenať nemožnosť zaviesť dodatočné zdanenie, tzv. windfall tax. Strop na úrovni 180€/MWh na elektrinu vyrobenú bez plynu sa stále nachádza omnoho vyššie, než za koľko má firma predanú elektrinu na tento aj nasledujúci rok. A retroaktívne zdanenie tohto roku stále nie je isté. Aby som to ale zhrnul, tak zatiaľ to vyzerá tak, že dopad na hospodárenie firmy bude pravdepodobne menšie, než sa čakalo. Ale pokiaľ nebude všetko čierne na bielom, tak žiadna istota neexistuje.
Myslíte si teda, že stále môže fungovať cena akcie spoločnosti ČEZ ako taká alternatíva k všeobecnému rastu energií?
Bohužiaľ akcie ČEZu v posledných mesiacoch veľmi trpeli kvôli neistote okolo štátnych zásahov do energetiky. Já sám som sa akciami spoločnosti ČEZ zaistil proti rastu cien energií už na jeseň minulého roka. Nedopadol som síce tak zle ako sedliaci u Chlmca, trúfam si však tvrdiť, že bez pripravovanej regulácie by ich súčasná hodnota bola vyššia o desiatky percent. V chystanom online vysílání na téma Energetická krize sa rád našich hostí opýtam, či má ešte stále zmysel držať akcie ČEZ, alebo bude lepšie sa ich zbaviť.
Ako by sa mohla situácia vyvíjať v nasledujúcej zime?
Spolieham na to, že sa vyhneme kritickému scenáru hromadného vypínania priemyslu, aj keď krachov firiem pribudne. Krízu sa síce podarí prekonať, ale za energie budeme ďalej platiť vysoké čiastky, či už na faktúrach od dodávateľov, alebo nárastom deficitu štátneho rozpočtu.
Jiří Tyleček, analytik XTB
Stal sa fanúšikom finančných trhov behom štúdia na vysokej škole, kedy zrealizoval prvé obchody na burze. Po niekoľkých pracovných skúsenostiach začal pracovať ako analytik finančných trhov v spoločnosti XTB so zameraním na obchodovanie komodít v čele s ropou a zlatom. Behom niekoľkých rokov svoje záujmy rozšíril o centrálne bankovníctvo. K energiám sa dostal cez akcie spoločnosti ČEZ. K jeho súčasnej práci patrí fundamentálna analýza menových párov, komodít, akcií a akciových indexov. Myšlienkovo sa transformoval zo zarytého zástancu voľného trhu do pozície umieneného liberála.