Najnovšie štatistiky spotrebiteľských cien v USA sú samozrejme veľmi sledovaným ukazovateľom. Minulý týždeň sa pozornosť investorov sústredila na americký Federálny rezervný systém, ktorý podľa očakávania zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,75 bázického bodu. Mnohí optimistickí investori očakávali akýkoľvek náznak holubičej rétoriky na následnej tlačovej konferencii Jeroma Powella. Hľadali čokoľvek, čo by naznačovalo, že vrchol zvyšovania sadzieb je na obzore a že trhy nájdu pomyselné svetlo na konci tunela a čoskoro bude nasledovať fáza znižovania sadzieb v opačnom smere. Realita však bola úplne iná. Guvernér Powell opakovane zdôraznil, že Fed má v úmysle veľmi rázne bojovať proti inflácii a nemieni nič podceniť. Inými slovami, vylúčil zníženie sadzieb, pokiaľ si Fed nebude skutočne istý, že inflácia sa dostáva pod kontrolu.

image
Zdroj: xStation

Centrálne banky vedia, že boj proti súčasnej inflácii prehrali

Je všeobecne známe, že centrálne banky sa nezaujímajú ani tak o súčasnú infláciu, ale najmä o infláciu budúcu. Práve najnovšia rétorika šéfa Fedu skôr vylučuje, aby americká centrálna banka nadobudla dojem, že inflácia v budúcnosti výrazne klesne. Podľa najnovších údajov zostáva americký trh práce relatívne silný, t. j. ani výrazný pokles dopytu zatiaľ nie je na dohľad. Pri pohľade na štatistiky za posledných päť mesiacov bol konečný výsledok ročného indexu spotrebiteľských cien vždy v štyroch prípadoch vyšší, ako očakával trh. To všetko sú faktory, ktoré by mohli vyznievať v prospech horších údajov o inflácii.

Očakávané reakcie trhu

Ak by dnešné údaje o inflácii výrazne prekročili očakávania trhu, môžeme na trhoch očakávať silnú nervozitu a pravdepodobne aj výpredaj nielen akcií. Na druhej strane, výsledok pod očakávaniami analytikov by mohol trhy, ktoré sú hladné po akýchkoľvek pozitívnych správach, povzbudiť k nákupu ďalších akcií.

Živé vysielanie

Nové údaje o inflácii budú zverejnené dnes o 14:30 nášho času. Ako je zvykom, XTB bude toto podujatie naživo vysielať a komentovať. Analytici Jiří Tyleček a Štěpán Hájek spolu s obchodníkom Martinom Jakubcom budú diskutovať o možných scenároch, dôsledkoch pre budúce rozhodovanie Fedu a v neposlednom rade o reakciách trhu a potenciálnych investičných príležitostiach.

image 1

K vysielaniu sa môžete bezplatne pripojiť prostredníctvom tohto odkazu:

>> https://youtu.be/tvohezZqXAQ <<

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokOnline investičná konferencia 2022 – najväčšia investičná udalosť roka!
Ďalší článokČo sa to v Číne deje? Hrozí tvrdý čínsky kolaps?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno