Rozvojové trhy porážajú S&P 500

Po rokoch zaostávania za americkými akciami sa akcie rozvíjajúcich sa trhov (známe ako Emerging markets) konečne dočkali svojho momentu. Od septembra dosiahli výrazné zisky a prekonali S&P 500. Napríklad ETF iShares MSCI Emerging Markets zaznamenal nárast o 9,5 %, zatiaľ čo index S&P 500 posilnil len o 3 %. Tento pozitívny trend by mohol pokračovať a akcie rozvíjajúcich sa trhov môžu v najbližších mesiacoch opäť prekonať americký trh.

Dôležitým faktorom, ktorý stojí za týmto vývojom, je rozhodnutie americkej centrálnej banky (Fed) znížiť úrokové sadzby. Ďalším dôležitým krokom bola séria opatrení, ktorú prijala Čína s cieľom posilniť svoju ekonomiku. Čínska vláda znížila rezervné požiadavky pre banky a znížila hypotekárne sadzby pre existujúcich majiteľov domov. Čínske akcie, ktoré tvoria štvrtinu trhovej hodnoty ETF Emerging Markets, boli medzi tými, ktoré z týchto krokov profitovali najviac. Pre inšpiráciu pozri aj článok nižšie:

Rozvíjajúce sa trhy sú dlhodobo vnímané ako lacné, avšak počas uplynulých rokov sa im nedarilo zhodnotiť tento potenciál. Na konci augusta bol ETF iShares MSCI EM takmer bez zisku za celý rok, zatiaľ čo americký index S&P 500 vďaka svojim technologickým obrom dosiahol výrazný nárast. Tento trend pretrváva už viac než desať rokov. Napríklad, zatiaľ čo ETF SPDR S&P 500 dosiahol ročný výnos 14 % za posledných 15 rokov, ETF zameraný na rozvíjajúce sa trhy vykázal len 3,2 %. Pod tento slabý výkon sa podpísalo niekoľko faktorov, vrátane poklesu cien ropy, čo negatívne ovplyvnilo latinskoamerické ropné spoločnosti, a silnejší americký dolár, ktorý znižuje hodnotu akcií mimo USA.

Rozvíjajúce sa trhy sú stále lacné, no ziskové

Napriek dlhodobému zaostávaniu sú akcie rozvíjajúcich sa trhov stále lacné. ETF iShares EM sa momentálne obchoduje s pomerom 12,6-násobku očakávaných ziskov za nasledujúcich 12 mesiacov, čo je o 42 % nižšia hodnota v porovnaní s S&P 500, ktorý sa obchoduje s 21,6-násobkom ziskov. Zatiaľ čo americkí investori sa obávajú vysokého ocenenia, na rozvíjajúcich sa trhoch je málo pravdepodobné, že by valuácie klesali ešte viac.

Predpovede rastu tržieb v rozvíjajúcich sa krajinách sú taktiež pozitívne. Očakáva sa, že tržby porastú o 8 % ročne v nasledujúcich dvoch rokoch, čo je približne o dva percentuálne body viac ako predpokladaný rast tržieb v USA. Ak sa k tomu pridá aj zlepšenie ziskových marží, môže to priniesť významné zisky pre akcie EM, najmä ak sa americkým firmám začne dariť horšie.

Čína ako kľúčový faktor

Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich výkonnosť rozvíjajúcich sa trhov je Čína. Vývoj na čínskom trhu je možné sledovať aj prostredníctvom výnosov z 10-ročných vládnych dlhopisov, ktoré sa často pohybujú ruka v ruke s výkonnosťou čínskych akcií. Výnosy na týchto dlhopisoch klesli spolu so zhoršením ekonomických vyhliadok krajiny, pričom dosiahli svoje dno na hodnote 2 %, no nedávno stúpli na takmer 2,2 %. Ak budú výnosy naďalej rásť, môže to byť pozitívny signál pre akcie rozvíjajúcich sa trhov.

Podľa analytikov Bank of America by udržanie výnosov čínskych dlhopisov nad 2 % bolo pozitívnym faktorom pre výkonnosť EM akcií. Ak bude tento trend pokračovať, rozvíjajúce sa trhy by mohli dlhodobo prekonávať americké akcie. Zatiaľ je to však čisto taktická investícia, ktorá sa môže zmeniť na dlhodobejšiu príležitosť. Všetko záleží od Vašej investičnej stratégie.

Akcie rozvíjajúcich sa trhov majú za sebou dlhé obdobie zaostávania, no posledné mesiace prinášajú optimizmus. Vďaka zlepšujúcim sa podmienkam v Číne, lacným valuáciám a predpokladanému rastu tržieb majú EM akcie potenciál na dlhodobé zhodnotenie. Budúcnosť ukáže, či tento rast je len krátkodobým výkyvom alebo začiatkom dlhodobejšieho trendu.

Avšak majte nepamäti, že hoci každá krajina môže mať krízu, rozvíjajúce sa trhy sú často náchylnejšie na geopolitickú nestabilitu. Rozvojové štáty totiž sú často terčom problémov, akými sú pády vlád, korupcia, vojenské konflikty, atď. Problémom môže byť aj tlak na ceny na komoditných trhoch, keďže mnohé z rozvojových krajín sú závislé od vývozu surovín.

Ďalším nebezpečenstvom sú meny jednotlivých štátov. V čase ekonomickej neistoty sú investori zvyknutí sťahovať sa do bezpečných prístavov a tým je napr. zlato, ale aj americký dolár. Problémom je, že mnoho rozvojových štátov má denominovaný dlh v dolároch a keď dolár voči domácej menej posilní, ťarcha dlhu je väčšia. Silný dolár tiež predražuje dovoz pre rozvíjajúce sa trhy. V minulosti to viackrát viedlo ku krachom rozvojových krajín. Z mixu týchto dôvodov je investovanie do rozvojových trhov riskantnejšie a volatilnejšie. Ak Vás zaujímajú rozvojové trhy, môžete si prečítať článok nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie firiem z rozvojových trhov si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #28: S&P 500 s najlepším výkonom v tomto tisícročí, Nike stráca na exkluzivite a prídu ďalšie ropné šoky?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno