Moderna oznámila výrazné škrty vo výskume

Biotechnologická spoločnosť Moderna, miláčik pandémie, zažíva ťažké post-pandemické stavy. Výrobca vakcín na ochorenie Covid-19 ešte v roku 2019 dosiahol celosvetové tržby na úrovni iba 60 miliónov USD. V roku 2020 to už bolo 803 miliónov, o rok neskôr 18,4 miliardy USD a v roku 2022 ešte o 700 miliónov viac. Čistý zisk iba za tieto dva roky dosiahol až 20 miliárd USD.

Investori boli vo vytržení a akcie Moderny poskočili o takmer 2000 %. V roku 2023 ale už predaj vakcín prudko klesol a príjmy sa stenčili až o dve tretiny na 6,8 miliardy USD. Tento rok by mali dosiahnuť už iba 4 miliardy USD a akcie spoločnosti od maxima odpísali 84 %. Nedávno spoločnosť utrpela ďalší dramatický pokles po tom, čo oznámila výrazné zníženie výdavkov na výskum a vývoj (R&D).

Moderna plánuje znížiť náklady v tejto oblasti až o 20 % od roku 2025, čím reaguje na očakávané obdobie dlhodobejších strát. Opatrenie má firme pomôcť maximalizovať jej hotovostné rezervy a dostať sa k prelomeniu bodu ziskovosti. Analytici odhadujú, že v tomto roku dosiahne čistú stratu na úrovni 3,7 miliardy USD, pričom by sa mala postupne znižovať. Pre porovnanie, ďalší výrobcovia vakcín Covid-19 sú na tom o poznanie lepšie. Pfizer by v tomto roku mal vykázať čistý zisk na úrovni 7,1 miliardy USD a AstraZeneca 8,7 miliardy USD.

Moderna prehodnocuje stratégiu, akcie najnižšie od roku 2020
Zdroj: Marketscreener

Moderna odďaľuje ziskovosť o dva roky

Manažment nedávno oznámil, že v rokoch 2025 až 2028 plánuje do vývoja investovať 16 miliárd USD, čo je pokles oproti predchádzajúcemu odhadu 20 miliárd USD. Spoločnosť očakáva, že škrty v R&D pomôžu dosiahnuť ziskovosť z hľadiska prevádzkových hotovostných nákladov do roku 2028, čo je o dva roky neskôr ako pôvodný cieľ stanovený na rok 2026. Tento posun prichádza v období, keď predaj vakcín klesá až pod očakávania. Moderna oznámila, že v roku 2025 očakáva celkové tržby medzi 2,5 a 3,5 miliardy USD, čo je menej ako predpovede analytikov z Wall Street (3,9 miliardy USD).

Na druhej strane, manažment tvrdí, že úspory jej umožnia vyhnúť sa zháňaniu dodatočných zdrojov financovania pred dosiahnutím ziskovosti, čím aspoň čiastočne upokojila investorov, ktorí mali obavy o vyčerpanie hotovosti. Moderna mala k 30. júnu 8,5 miliardy USD cashu. Okrem poklesu dopytu po vakcínach proti Covidu-19 sa firma stretáva aj s tvrdou konkurenciou. Eroziou cien bol podľa Bancela zasiahnutý najmä americký trh, a to oveľa rýchlejšie, než pôvodne očakávali. Aj napriek tomu však Bancel verí, že spoločnosť nebude potrebovať dodatočné financovanie.

Tvrdí, že firma si vypracovala matematické modely aj pre pesimistické scenáre predaja, ktoré im potvrdili, že úspory a hotovosť na účtoch by mali spoločnosti pomôcť prekonať toto obdobie bez nutnosti vydávania nových akcií. Na rozdiel od spoločnosti Pfizer, ktorá využila zisk z predaja vakcín na masívne akvizície, Moderna investovala tieto prostriedky do vývoja vlastnej technológie messenger RNA.

CEO Stéphane Bancel uviedol, že napriek zmenám v stratégii, nezmení svoju víziu. Zameriava sa na 10 produktov, ktoré plánuje uviesť na trh v nasledujúcich rokoch. Medzi najvýznamnejšie z nich patrí vakcína proti chrípke, kombinovaná vakcína proti chrípke a Covid-19, vakcína proti norovírusu a liek proti rakovine, ktorý spoločnosť vyvíja v spolupráci s Merckom.

„Platforma produktov je masívne produktívna,“ povedal Bancel, ale zároveň priznal, že Moderna čelí komerčným výzvam, najmä v súvislosti s neistotou ohľadom ďalšieho vývoja predaja vakcín proti Covid-19 a vakcíny proti RSV. Moderna sa momentálne prispôsobuje pomalšiemu tempu, pričom sa sústredí práve na týchto 10 produktov. „Nie je to zmena stratégie, je to evolúcia stratégie,“ uviedol Bancel.

Budúcnosť R&D a perspektívy zisku

V nadchádzajúcom období sa spoločnosť zameria na vývoj vakcín proti respiračným ochoreniam. Moderna plánuje do konca roka predložiť regulačným orgánom na schválenie druhej generácie vakcíny proti Covid-19, rozšírenie schválenia vakcíny proti RSV pre mladších dospelých a kombinovanú vakcínu proti viacerým respiračným ochoreniam. Spoločnosť má tiež päť nerespiračných produktov v pokročilých štádiách testovania, ktoré by mohli byť schválené do roku 2027.

Nedávno firma oznámila sľubné správy v boji proti rakovine. Počiatočná štúdia vakcíny proti určitému typu rakoviny hlavy a krku poukázala na pozitívne výsledky u pacientov. Vakcína, navrhnutá na trénovanie imunitného systému pacientov, aby rozpoznala a útočila na konkrétne mutácie v rakovinových bunkách, predtým ukázala sľubné výsledky pri liečbe melanómu v strednom štádiu.

Ďalším pozitívom je fakt, že individualizovaná terapia americkej firmy naznačuje, že by potenciálne mohla fungovať aj pri indikáciách mimo melanómu. Kombinácia terapie a vakcíny poukázala na prínos pri predĺžení prežívania oproti predchádzajúcej štúdii, ktorá testovala iba liek na rakovinu s názvom Keytruda.

Moderna zároveň ukončí päť programov, medzi nimi aj vývoj vakcíny proti RSV pre dojčatá. Najväčšie škrty v oblasti R&D prídu zastavením vývoja vakcín proti latentným vírusom, medzi ktoré patria vakcíny proti vírusu Epstein-Barrovej a pásovému oparu. „Tieto aktíva sme zatiaľ odložili na poličku,“ uviedol Bancel.

Akcie Moderna


Akcie firmy od začiatku roku klesli o -38,5 % a za posledných 12 mesiacov akcie poklesli o -33,6 %, pričom ich aktuálna cena je 69,2 USD. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 26,6 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo, Barrons
Predchádzajúci článokVplyv zníženia úrokových sadzieb na index S&P 500, čo hovorí história?
Ďalší článokZáklady investovania s eToro #1: Čo je to investovanie a prečo je dôležité?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno