More

  Výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov nedávno presiahli hranicu 4,3 %. Tento nárast potvrdil obavy týkajúce sa trvajúcej inflácie na vyššej úrovni. Výnosy 2-ročných amerických vládnych dlhopisov vzrástli nad 4,7 %.

  Výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov nedávno presiahli hranicu 4,3 %. Tento nárast potvrdil obavy týkajúce sa trvajúcej inflácie na vyššej úrovni. Výnosy 2-ročných amerických vládnych dlhopisov vzrástli nad 4,7 %.

  Výnosy 10-ročných amerických vládnych dlhopisov vzrástli

  Nečakaný nárast veľkoobchodných cien v januári, posilnila rast výnosov dlhopisov vlády USA. Tento vývoj ešte viac potvrdil obavy, že inflácia sa udržiava na vyšších úrovniach. Výnosy 10-ročných dlhopisov sa zvýšili o 8 bázických bodov, dosiahli úroveň 4,322 % a prekonali dôležitú hranicu 4,3 %. Výnosy 2-ročných dlhopisov zaznamenali ešte výraznejší nárast, a to o viac ako 13 bázických bodov, čím sa dostali až na 4,718 %, najviac od 13. decembra minulého roku.

  Americké ministerstvo práce uviedlo, že index cien výrobcov v januári vzrástol o 0,3 %, čo predstavuje viac než očakávaný nárast. Analytici predpokladali iba 0,1 % nárast po decembrovom poklese o 0,2 %.

  Ceny nehnuteľností, ktoré tvoria asi jednu tretinu váhy CPI, predstavovali veľkú časť nárastu. Index pre túto kategóriu medzimesačne vzrástol o 0,6 %, čo prispelo viac ako dvoma tretinami k celkovému nárastu. Zvýšili sa aj ceny potravín, medzimesačne o 0,4 %. Energia pomohla vykompenzovať časť nárastu, pokles o 0,9 %, najmä v dôsledku poklesu cien benzínu o 3,3 %. Ceny ojazdených vozidiel klesli o 3,4 %, náklady na oblečenie klesli o 0,7 % a zdravotnícke komodity klesli o 0,6 %. Náklady na elektrinu vzrástli o 1,2 %.

  „Inflácia sa vo všeobecnosti pohybuje správnym smerom,“ povedala hlavná ekonómka Bright MLS Lisa Sturtevant. „Je však dôležité si uvedomiť, že nižšia miera inflácie neznamená, že ceny väčšiny vecí klesajú, skôr to jednoducho znamená, že ceny rastú pomalšie. Spotrebitelia stále pociťujú štipku vyšších cien za veci, ktoré nakupujú najčastejšie.“

  Jadrový index cien výrobcov, ktorý nezahŕňa ceny potravín a energií, sa zvýšil o 0,5 %, čo je výrazný nárast v porovnaní s očakávanými +0,1 % podľa prognóz ekonómov.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Indexy môžete kúpiť TU.