More

  Švédska firma Spotify plánuje zrušiť 17 % pracovných miest, čo ovplyvní viac ako 1 700 zamestnancov. Medzi dôvody znižovania počtu pracovných miest predstavitelia firmy uviedli pomalý ekonomický rast a rastúce kapitálové náklady.

  Švédska firma Spotify plánuje zrušiť 17 % pracovných miest, čo ovplyvní viac ako 1 700 zamestnancov. Medzi dôvody znižovania počtu pracovných miest predstavitelia firmy uviedli pomalý ekonomický rast a rastúce kapitálové náklady.

  Spofity rušenie pracovných miest

  Nová vlna prepúšťania nasleduje po tom, ako Spotify v júni tohto roku zruší približne 6 % pracovných miest a v januári ďalších niekoľko stoviek zamestnancov. Zakladateľ a výkonný riaditeľ Spotify Daniel Ek v pondelok v poznámke pre zamestnancov uviedol, že správne dimenzovanie pracovnej sily je pre spoločnosť kľúčové, aby mohla čeliť „výzvam, ktoré sú pred nami“.

  Medzi dôvody znižovania počtu pracovných miest uviedol pomalý ekonomický rast a rastúce kapitálové náklady, pričom uviedol, že firma využila v rokoch 2020 a 2021 kapitál s nižšími nákladmi, aby výrazne investovala do podnikania. Spotify zamestnáva približne 10 000 ľudí, čo znamená, že pondelkový krok ovplyvní viac ako 1 500 zamestnancov. Zasiahnutí zamestnanci budú informovaní neskôr v priebehu dňa, povedal.

  Priemyselné odvetvia na celom svete zaznamenali v tomto roku výrazné prepúšťanie v celkovom počte viac ako 225 000 zamestnancov, čo je spôsobené ekonomickou volatilitou, vyššími úrokovými sadzbami a meniacimi sa spotrebiteľskými vzormi. Technologický sektor vrátane firiem ako Amazon, Google, Meta, Twitter a Netflix čelí výrazným zníženiam, ktoré zosilňujú ekonomický nepokoj medzi zamestnancami.

  Kvartálne výsledky Spotify

  Spotify plánuje zrušiť 17 % pracovných miest pri rastúcich kapitálových nákladoch
  Zdroj: Spotify

  Spotify vykázala za 3. štvrťrok prevádzkový zisk 32 miliónov EUR, prvý kvartálny zisk od roku 2021. Prispela k tomu vyššia hrubá marža a nižšie marketingové a personálne náklady. Konkrétne, hrubá marža sa v období júl až september 2023 zvýšila na 26,4 %, čo je o 166 bázických bodov viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka.

  Počet prémiových odberateľov, ktorí tvoria väčšinu príjmov spoločnosti, vzrástol o 16 % na 226 miliónov, čo bolo tiež viac ako odhadovaných 223,7 milióna ľudí. Spotify očakáva v posledných troch mesiacoch roka tržby 3,7 miliardy eur a 235 miliónov prémiových predplatiteľov. Analytici predpovedajú 232,4 milióna prémiových predplatiteľov a tržby 3,69 miliardy eur.

  Švédska firma Spotify je momentálne s trhovou kapitalizáciou 35,3 miliardy USD, ohodnotená ako 510. najhodnotnejšia firma na svete. Jej akcie sa v súčasnosti obchodujú za 180,7 USD a od začiatku roka si pripísali +120,7 %.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.