Inflácia v USA spomalila

Inflácia v USA v júli 2024 spomalila už štvrtý mesiac po sebe, čo prinieslo pozitívne správy pre FED, ktorý zvažuje zníženie úrokových sadzieb. Medziročný rast spotrebiteľských cien (CPI) dosiahol 2,9 %, čo predstavuje najmenšie tempo rastu od marca 2021. V júni bol rast na úrovni 3 %, pričom analytici očakávali, že inflácia zostane na rovnakej úrovni aj v júli.

Rast cien potravín v júli zostal stabilný na úrovni 2,2 %, zatiaľ čo ceny energií sa mierne zrýchlili na 1,1 % z júnových 1 %. Medziročná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a energií, klesla na 3,2 %, čo je najnižšia úroveň od apríla 2021. Na medzimesačnej báze vzrástli spotrebiteľské ceny v USA v júli o 0,2 %, čo je v súlade s očakávaniami ekonómov.

Hoci inflácia potravín bola v tomto mesiaci mierna, viaceré kategórie zaznamenali značný nárast, najmä vajcia, ktoré vzrástli o 5,5 %. Obilniny a pekárske výrobky klesli o 0,5 %, zatiaľ čo mliečne výrobky klesli o 0,2 %. Výrazný vplyv na infláciu mal najmä nárast nákladov na bývanie, ktorý tvoril 90 % celkového rastu cien. Na druhej strane, niektoré kategórie zaznamenali defláciu, ako napríklad zdravotnícke služby (-0,3 %), oblečenie (-0,4 %) a ceny komodít bez potravín a energií (-0,3 %). Inflácia sa tak postupne posúva späť k 2 % cieľu centrálnej banky.

Pozitívne vyhliadky pre Fed

Spomalenie inflácie je vítanou správou pre americkú centrálnu banku, ktorý sa snaží dosiahnuť inflačný cieľ na úrovni 2 % bez toho, aby vážne ohrozila ekonomiku alebo spôsobila nárast nezamestnanosti. Najnovšie údaje naznačujú, že inflácia je na dobrej ceste k udržateľnému znižovaniu, čo vytvára priestor na znižovanie úrokových sadzieb. Predseda FEDu Jerome Powell nedávno naznačil, že prvé zníženie sadzieb by mohlo prísť už v septembri, ak budú makroekonomické údaje naďalej priaznivé. Išlo by tak o prvé znižovanie sadzieb od obdobia krízy spojenej s pandémiou Covid-19.

Podľa najnovších očakávaní trhu sa teda zdá, že FED naozaj pristúpi k zníženiu úrokových sadzieb už na svojom septembrovom zasadnutí (18.9.2024). Aktuálny graf pravdepodobností naznačuje, že trh predpokladá 62,5 % šancu na zníženie sadzieb na úroveň 500-525 bázických bodov. Tento posun by predstavoval začiatok zmierňovania menovej politiky, čo je reakcia na pokračujúci pokles inflácie. Zároveň existuje 37,5 % pravdepodobnosť, že FED môže pristúpiť k ešte väčšiemu zníženiu sadzieb, a to na úroveň 475 – 500 bázických bodov.

Inflácia v USA v júli spomalila na 2,9 %, najnižšie od roku 2021
Zdroj: CME Group

Reakcie trhu

Po zverejnení údajov o inflácii zostali akciové trhy relatívne stabilné. Index S&P 500, ktorý sleduje výkon 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA, vzrástol o 0,4 %. Technologický Nasdaq Composite sa uzavrel tesne nad nulou a Dow Jones získal 0,6 %, čo predstavuje viac ako 200 bodov. Výnosy štátnych dlhopisov boli väčšinou vyššie.

Inflácia v USA v júli spomalila na 2,9 %, najnižšie od roku 2021
Zdroj: Finviz

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMars sa púšťa do najväčšieho obchodu v histórii: Akvizícia Kellanova za 30 miliárd USD na spadnutie
Ďalší článokAkcie Nubank akcelerujú, digitálna banka zdvojnásobila zisk
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno