Čipy a polovodičový priemysel

Úroveň technologickej vyspelosti rýchlo rastie, čoho dôkazom sú nové alebo rýchlo rastúce oblasti ako konektivitaautonómne riadeniestrojové učenierobotizácia6Ginternet vecícloudvirtuálna rozšírená realita a v neposlednom rade umelá inteligencia.

Polovodiče sú základom moderných technológií, poháňajú všetko od automobilov po umelú inteligenciu. Očakáva sa, že toto odvetvie prekročí príjmy 1 bilióna USD do konca desaťročia. Krajiny a spoločnosti po celom svete investujú obrovské sumy do zvýšenia svojich kapacít a dominancie v tomto sektore. V roku 2023 dosiahli príjmy z globálneho polovodičového priemyslu takmer 530 miliárd USD, čo bol pokles oproti predchádzajúcemu roku. V roku 2024 sa očakáva, že tržby na trhu s polovodičmi dosiahnu 630 miliárd USD.

Podľa správy spoločnosti International Business Strategies sa očakáva, že globálne príjmy polovodičového priemyslu dosiahnu 1 bilión USD do roku 2030. Tento rast bude poháňaný nielen zvýšeným dopytom po tradičných technológiách, ale aj rozmachom nových oblastí, ako sú autonómne vozidlá, umelá inteligencia a internet vecí (IoT).

Globálna bitka o čipy: Kto bude dominovať v odvetví polovodičov?
Zdroj: International Business Strategies

Spracovanie prehľadu jednotlivých firiem v polovodičovom priemysle, spolu s najcennejšími spoločnostiam v tomto odvetví, si môžeš prečítať v našom komplexnom článku nižšie:

Investície a podpora vlád

Vlády po celom svete zvýšili svoje úsilie o posilnenie domácej výroby čipov, aby znížili závislosť od zahraničných dodávateľov a ochránili národnú bezpečnosť. USA prijali zákon Chips Act, ktorý poskytuje 53 miliárd USD na podporu domácich výrobcov čipov, príkladom je udelenie 8,5 miliardy USD vo forme grantov a až 11 miliárd USD vo forme pôžičiek spoločnosti Intel. Podobne aj Južná Kórea odhalila balík podpory vo výške 19 miliárd USD a Čína zvýšila svoj národný polovodičový fond o 48 miliárd USD. Japonsko a Európska únia tiež investujú miliardy do podpory svojho polovodičového priemyslu.

Spoločnosti ako Intel, Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), Samsung a Micron Technology už získali finančné prostriedky z Chips Act. Najväčším víťazom v tomto sektore je však Nvidia, ktorá ťaží z bezprecedentného dopytu po jej AI procesoroch, ktoré sú považované za výrazne lepšie ako konkurenčné produkty. 

Nvidia sa vďaka dopytu po jej čipoch, používaných v dátových centrách, stala najhodnotenejšiu firmou sveta, keď prekonala gigantov ako Apple či Microsoft. Akcie spoločnosti však od maxima z minulého týždňa klesli o takmer 13 % a tak spoločnosť stratila korunu najhodnotnejšej firmy. Nič to však nemení na tom, že Nvidia je jednoznačným víťazom boomu okolo umelej inteligencie. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 2,9 bilióny USD, čo je viac ako spoločná trhová kapitalizácia siedmich ďalších popredných čipových spoločností, ako sú TSMC (870 miliardy USD), ASML (406 miliardy USD), Samsung (385 miliardy USD), AMD (259 miliardy USD), Qualcomm (224 miliardy USD), Micron (153 miliardy USD) a Intel (130 miliardy USD).

Výborný výkon je spätý najmä s nástupom umelej inteligencie, ale Nvidia je v skutočnosti iba najžiarivejším príkladom v rámci celého odvetvia, ktorému sa darí veľmi dobre.


Burzovo obchodovaný fond iShares Semiconductor ETF (SOXX), ktorý sa zameriava na polovodičové odvetvie, si v priebehu 5 rokov pripísal +247,3 %, čím prekonáva akciový index S&P 500 (+85 %) takmer trojnásobne. Sektor s polovodičmi a čipmi patrí medzi najväčších ťahúňov indexu aj za posledný rok, čo dokazuje takzvaná „heat mapa“ indexu S&P 500.

Globálna bitka o čipy: Kto bude dominovať v odvetví polovodičov?
Zdroj: Finviz

Špecializácia a zraniteľnosť dodávateľského reťazca

Dodávateľský reťazec polovodičov je vysoko špecializovaný a rôzne regióny majú silné stránky v rôznych fázach procesu výroby čipov. Napríklad americké spoločnosti sú lídrami v oblasti návrhu čipov, zatiaľ čo Taiwan, Južná Kórea a Čína dominujú v neskorších fázach výroby a montáže. Táto špecializácia však robí dodávateľský reťazec zraniteľným voči prírodným katastrofám, vojne, pandémii alebo obchodným sporom.

Podľa štúdie Boston Consulting Group, sa očakáva, že podiel USA na globálnej kapacite výroby čipov sa zvýši na 14 % v roku 2032 z 10 % v roku 2022. Bez zákona Chips Act by tento podiel v roku 2032 bol len 8 %. Južná Kórea tiež zaznamená mierny nárast podielu na kapacite v nasledujúcom desaťročí, zatiaľ čo Japonsko, Taiwan a Čína zaznamenajú pokles podielu. V roku 1990 tvorili USA a Európa spolu 81 % svetovej výroby čipov. Odvtedy ich predbehli iné krajiny, najmä v Ázii. Japonsko, Taiwan, Južná Kórea, Čína a USA zvýšia svoju výrobnú kapacitu o najmenej 80 % v nasledujúcom desaťročí, podľa správy BCG a SIA.

Globálna bitka o čipy: Kto bude dominovať v odvetví polovodičov?
Zdroj: Boston Consulting Group

Záver

Globálny polovodičový priemysel sa nachádza v bode zlomu. S masívnymi investíciami a vládnymi podporami sa tento sektor radikálne zmení v nasledujúcich rokoch. Krajiny a spoločnosti bojujú o dominanciu, pričom víťazmi budú tí, ktorí budú schopní inovovať a prispôsobiť sa rýchlo sa meniacim podmienkam na trhu.

Investori by mali pozorne sledovať vývoj v tomto sektore, pretože polovodiče sú kľúčové pre budúcnosť technológií a ich význam bude len narastať. S globálnymi očakávanými príjmami nad 1 bilión USD do konca desaťročia predstavuje polovodičový priemysel obrovskú príležitosť pre investície a rast.

Avšak každý investor si musí uvedomiť, že ako každé odvetvie, aj to s polovodičmi čelí určitým rizikám. Jedným z hlavných rizík je spomínaná závislosť na komplexných a globálne rozprestretých dodávateľských reťazcoch. Výroba polovodičov vyžaduje špecifické suroviny, ako je kremík, ktorý musí byť vysokej čistoty. Prerušenia v dodávateľských reťazcoch, spôsobené geopolitickými napätiami, prírodnými katastrofami alebo pandémiami, môžu výrazne ovplyvniť výrobu a dodávky čipov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNvidia: Z herného priemyslu na vrchol technologického sveta
Ďalší článokAmazon transformuje trh streamovacej reklamy
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno