Čína v problémoch

Napriek pretrvávajúcim problémom s nehnuteľnosťami a slabým ekonomickým vyhliadkam, Čína stále priťahuje veľkých investorov. Zatiaľ čo svetové trhy a ekonomické prognózy signalizujú obavy, miliardári David Tepper a Michael Burry, známy z filmu „The Big Short“, naďalej posilňujú svoje investície v Číne.

Čínska ekonomika sa od vypuknutia pandémie Covid-19 nevie plne zotaviť. Hoci krajina zrušila rozsiahle lockdowny, ekonomika stagnuje a trpí vysokou nezamestnanosťou a slabými výsledkami HDP. Výsledkom je, že čínske akcie padli na päťročné minimá. Hlavný referenčný index CSI 300 zaznamenal prudký prepad, čo odzrkadľuje pretrvávajúce problémy v realitnom sektore a rastúce geopolitické napätie.

Kríza v čínskom realitnom sektore negatívne ovplyvňuje spotrebiteľské výdavky a celkový hospodársky rast. Realitné spoločnosti čelia vážnym finančným problémom, čo znižuje dopyt po nehnuteľnostiach a tlmí ekonomickú aktivitu. K tomu sa pridáva rastúce geopolitické napätie s USA, ktoré sa po poslednej prezidentskej debate ešte viac vyostruje. Okrem toho sa stupňujú trenice ohľadom rôznych embárg s EÚ.

Tieto faktory znižujú optimizmus ohľadom rýchleho oživenia po pandémii. Napriek tomu sa nájdu významní investori, ktorí vidia v Číne stále veľký potenciál. Ted Alexander, investičný riaditeľ BML Funds, uviedol, že inovácie v Číne môžu priniesť pozitívne prekvapenia. „Každý je negatívny voči Číne, ale stále je tu toľko fantastických inovácií, ktoré odtiaľ môžu prísť,“ povedal.

David Tepper a Michael Burry zvyšujú stávky na Čínu

David Tepper, zakladateľ Appaloosa Management, naďalej investuje do čínskych spoločností. Jeho najväčšou pozíciou je Alibaba, ktorá tvorí 12 % jeho portfólia s celkovou hodnotou 6,2 miliardy USD. Hoci v druhom štvrťroku znížil svoj podiel v Alibabe o 7 %, stále verí v jej potenciál. Okrem toho Tepper zvýšil podiely v ďalších čínskych spoločnostiach, ako sú JD.com a KE Holdings, a investoval aj do čínskych ETF fondov.

Michael Burry zasa posilnil svoju pozíciu v čínskych akciách, pričom Alibaba je teraz jeho najväčšou investíciou s hodnotou 13,1 milióna USD. Okrem Alibaby sa zameral aj na ďalšie technologické firmy ako Baidu a JD.com. Okrem individuálnych investorov sa aj niektoré analytické firmy pozerajú na Čínu pozitívne.

David Tepper a Michael Burry zvyšujú svoje stávky na Čínu
Michael Burry Porfólio
Zdroj: Stockcircle

BCA Research nedávno zvýšila hodnotenie čínskych akcií na „overweight“, pričom stratég Jing Sima očakáva, že čínske akcie budú v nadchádzajúcich mesiacoch prekonávať globálne trhy. George Boubouras, investičný riaditeľ spoločnosti K2 Asset Management, tiež vidí príležitosti na čínskom trhu. Verí, že exportné trhy a spolupráca s vyspelými ekonomikami môžu Číne priniesť dlhodobé výhody.

Problémy zostávajú, no nie všetko je čierne

Napriek optimizmu investorov sa nedajú prehliadnuť ekonomické problémy Číny. Údaje o výkonnosti priemyslu a slabé výsledky v oblasti nehnuteľností ukazujú, že Čína má pred sebou ešte dlhú cestu. Inflácia v krajine neplní očakávania a maloobchodné tržby zaostávajú za prognózami.

Na druhej strane však Čína zažíva niekoľko pozitívnych signálov. Aktivita v továrňach sa v auguste mierne zvýšila, pričom index PMI vzrástol na 50,4. Okrem toho sa maloobchodné tržby v Pekingu v júli zvýšili o 2,7 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka, čo naznačuje mierne oživenie spotrebiteľskej aktivity.

Čínske turistické odvetvie zaznamenalo tento rok výrazný nárast. Počet cestujúcich železničnou dopravou počas leta vzrástol o 6,2 % v porovnaní s minulým rokom, čo predstavuje 872 miliónov pasažierov. Letecká doprava by mala podľa odhadov v roku 2024 dosiahnuť rekordné čísla s 700 miliónmi letov. Medzi hlavné faktory tohto rastu patria očakávané udalosti ako Lunárny nový rok, Olympijské hry v Paríži a zvýšený dopyt po letoch medzi Čínou a destináciami ako Japonsko, Južná Kórea či Európa.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie čínskych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNASA vystrelila akcie dobyvateľa mesiaca Intuitive Machines o 55 %
Ďalší článokKľúčový okamih pre globálnu ekonomiku: Zníži Fed úrokové sadzby?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno