Finančné trhy tento týždeň

Tento týždeň čaká finančné trhy množstvo kľúčových udalostí, ktoré môžu výrazne ovplyvniť sentiment investorov. V USA po šiestich týždňoch rastu trhov, ktoré podporili silné výsledky technologických gigantov, ako je Netflix, sa pozornosť obracia na ďalšie veľké mená vrátane automobilky Tesla, ktorá tento týždeň zverejní svoje kvartálne výsledky. V Európe budú dominovať ekonomické údaje o aktivite vo výrobnom sektore. Čína sa pripravuje na zníženie úrokových sadzieb, čo môže mať významný vplyv na globálne trhy, najmä v oblasti komodít a luxusného tovaru. Kanada sa pridáva k trendu znižovania sadzieb, čo bude dôležité pre ďalšie centrálne banky vo svete.

USA: Výsledky Tesly a PMI

V Spojených štátoch budú tento týždeň investori sústrediť svoju pozornosť na kľúčové ekonomické ukazovatele a kvartálne výsledky zaujímavých firiem na čele s členom zoskupenia „Magnificent 7“, Teslou. Index nákupných manažérov (PMI) pre výrobu, reportovaný vo štvrtok, bude aj naďalej odzrkadľovať stav americkej ekonomiky. Zatiaľ čo výrobný sektor je v kontrakcii od júla, sektor služieb ostáva odolný, pričom PMI služieb sa drží nad hranicou 55. Investori budú pozorne sledovať, či tento rozdiel medzi výrobou a službami pretrváva, najmä v kontexte blížiacich sa volieb.

Štvrtok príde aj report zhrňujúci počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Očakáva sa, že počet žiadostí zostane stabilný na úrovni okolo 243 tisíc. Rovnako dôležitý bude aj report o predaji nových domov. Očakáva sa mierny nárast na 717 tisíc predaných jednotiek, čo naznačuje, že dopyt po nehnuteľnostiach ožíva.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: S&P Global

Európa: ECB c centre pozornosti a PMI kľúčových ekonomík

V Európe zostáva ekonomická aktivita problematická, najmä vo výrobnom sektore, kde PMI naďalej vykazuje kontrakciu v kľúčových ekonomikách ako Nemecko a Francúzsko. Výrobná aktivita v Nemecku dosiahla najnižší bod v tomto roku, čo naznačuje hlbšie problémy v priemyselnom centre Európy. Francúzsko, aj keď s miernym zlepšením, zaznamenalo už 20. po sebe idúci mesiac poklesu. Na druhej strane, sektor služieb poskytuje určitú úľavu, pričom už ôsmy mesiac rastie, aj keď pomalším tempom.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: S&P Global

Európska centrálna banka (ECB) je pod tlakom, aby riešila prebiehajúce spomalenie, pričom mnohí pozorovatelia očakávajú zrýchlenie znižovania úrokových sadzieb. Napriek týmto obavám zostáva prezidentka ECB Christine Lagardová opatrne optimistická, keď naznačuje, že recesia nie je pravdepodobná a že región by mohol dosiahnuť tzv. „soft landing“.

Ázia a Pacifik: Čína znižuje úrokové sadzby a ovplyvňuje trhy s komoditami

V regióne Ázie a Pacifiku sa pozornosť sústredí na rozhodnutia Čínskej ľudovej banky (PBoC) o 1-ročnej a 5-ročnej úrokovej sadzbe (LPR). Tieto sadzby sú kľúčové pre firemné úvery a hypotekárny trh. Po prekvapení minulý mesiac, keď PBoC ponechala sadzby nezmenené, sa očakáva, že tento týždeň zníži obe sadzby o 0,25 %. Toto rozhodnutie bude mať významný dopad na sektory závislé od Číny, najmä na komoditné trhy a luxusné tovary, kde je čínsky spotrebiteľský dopyt rozhodujúci.

Kvartálna sezóna

Finančné trhy bude už naplno ovplyvňovať aj kvartálna sezóna. V tomto týždni sa nám predstaví viacero kľúčových hráčov na trhu. General Motors (GM), líder v automobilovom priemysle, zverejní výsledky v utorok. Len nedávno oznámil strategickú dohodu s firmou Hyundai, v rámci ktorej sa zameria na vývoj vozidiel s nízkymi emisiami, najmä v oblasti elektrických a vodíkových technológií. V utorok sa očakávajú aj výsledky Coca-Coly, ktorá naďalej dominuje v globálnom nápojovom priemysle a tiež lídra na trhu tabakových výrobkov Philip Morris.

V stredu budú zaujímavé výsledky Boeingu, ktorý zažíva, s výnimkou roku 2008, najhorší rok na akciovom trhu od roku 1981. V rovnaký deň sa môžeme tešiť, čo nám ešte predstavia firmy ako AT&T, Lam Research či IBM. Najväčším trhákom však je najhodnotnejšia automobilka, americká Tesla. Tá nedávno predstavila sľubovaný robotaxi, ale investorov to moc nenadchlo, akcie automobilky sú tak v tomto roku stále v červených číslach (-11,2%). Týždeň zakončí UPS, logistický gigant, ktorý v januári oznámil zrušenie 12 000 pracovných miest. Firma tiež posledné mesiace hlási nové kontrakty a úsporné opatrenia, a tak sú investori zvedaví, aký to bude mať vplyv na jednotlivé marže.

image 82
Zdroj: Earnings Whispers

A čo finančné trhy v Európe? SAP v pondelok odštartuje týždeň plný zaujímavých mien. Nemecký gigant oznámil rozšírenie svojho transformačného programu. Program reštrukturalizácie má ovplyvniť 9 000 až 10 000 pozícií a má byť dokončený začiatkom roku 2025. V utorok zverejní výsledky L’Oréal, svetový líder v kozmetickom priemysle. V stredu reportuje svoje účtovníctvo dividendový aristokrat Roche. Švajčiarska farmaceutická spoločnosť vstupuje do trhu s liekmi na obezitu so sľubným novým liekom CT-996, ktorý dosiahol významné výsledky v klinických skúškach.

Vo štvrtok budú zverejnené výsledky Hermès a Unilever, pričom Hermès naďalej dominuje v luxusnom priemysle. Unilever, jeden z lídrov v sektore spotrebného tovaru, začiatkom roka taktiež oznámil reorganizáciu, čo pomohlo nasmerovať jeho akcie na rastovú trajektóriu. Týždeň zakončí v piatok Sanofi, ďalšia farmaceutická firma, ktorá sa spolieha na svoje portfólio vakcín a liekov. Spoločnosť Porsche a Mercedes-Benz tiež budú zverejňovať svoje čísla v piatok, čo bude kľúčové pre európsky automobilový sektor, ktorý sa ocitol v bezprecedentných problémoch.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Marketscreener

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokInvestovanie na eToro #4: Aktívne vs. pasívne investovanie
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno