Finančné trhy tento týždeň

Finančné trhy v tomto týždni môže ovplyvniť viacero dôležitých makroekonomických údajov, ktoré budú pozorne sledované investormi a analytikmi. Rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách je jednou z najdôležitejších udalostí, na ktoré sa investori sústredia. Predseda Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell dnes vystúpi s prejavom, ktorý poskytne náhľad na budúci vývoj úrokových sadzieb. Okrem toho Čína zverejní svoje údaje o HDP za druhý štvrťrok spolu s ďalšími dôležitými ekonomickými ukazovateľmi. Investori by mali byť pripravení na volatilitu a pozorne sledovať vývoj týchto kľúčových ukazovateľov.

USA: Očakávané prejavy a ekonomické údaje

V USA bude tento týždeň v centre pozornosti predovšetkým dnešný polročný prejav predsedu Fedu Jerome Powella, ktorý bude hovoriť o stave americkej ekonomiky a možných budúcich krokoch v menovej politike. Minulý týždeň Powell uviedol: „Zníženie politiky príliš neskoro alebo príliš málo by mohlo neprimerane oslabiť ekonomickú aktivitu a zamestnanosť.“ Jeho poznámky posilnili nádeje na to, že banka začne znižovať sadzby už v septembri. Chladnejšie ako očakávané údaje o inflácii za jún ešte viac posilnili tieto očakávania.

Údaje o maloobchodných tržbách za jún sú ďalším dôležitým ukazovateľom pre investorov. Spotrebiteľské výdavky vykazovali v posledných mesiacoch slabosť, keďže maloobchodné tržby vzrástli v máji len o 0,1 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, po tom, čo sa v apríli znížili o 0,2 %. Klesajúce maloobchodné tržby majú tendenciu pomáhať zmierňovať infláciu a poskytujú pozitívny signál pre akciové trhy, pretože údaje povzbudzujú postoj Fedu k zníženiu sadzieb. Investori budú tiež sledovať údaje o Empire State Manufacturing Index a Indexu spotrebiteľskej dôvery University of Michigan. Tieto ukazovatele môžu naznačiť stav priemyselnej výroby a spotrebiteľského sentimentu v USA, čo môže mať vplyv na akciové trhy.

Európa: Rozhodnutie ECB o úrokových sadzbách upúta pozornosť investorov

ECB bude v piatok rozhodovať o svojej politike, pričom sa očakáva, že hlavná refinančná sadzba, úroková sadzba na marginálne pôžičky a depozitná sadzba zostanú nezmenené na úrovni 4,25 %, 4,50 % a 3,75 %. ECB v júni prvýkrát od roku 2019 znížila sadzbu po deviatich mesiacoch jej držania na rovnakej úrovni. Avšak toto zníženie bolo považované za „jastrabe“, pretože prezidentka ECB Christine Lagardová naznačila, že budúci vývoj sadzieb bude závisieť od údajov a rozhodnutia budú prijímané „schôdza po schôdzi“. Inflácia v eurozóne klesla v júni na 2,5 % z 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je stále nad cieľovou úrovňou banky 2 %. Napriek tomu, že inflačný tlak v niektorých členských ekonomikách pretrváva, nedávny nárast miezd a pretrvávajúci napätý trh práce môžu oddialiť druhé zníženie sadzieb ECB. Trhy očakávajú, že ďalšie zníženie príde v septembri.

Okrem toho Nemecko zverejní svoj ZEW index ekonomického sentimentu za júl. ZEW index, ktorý meria náladu investorov a analytikov ohľadom ekonomického vývoja v Nemecku, vzrástol v júni na 47,5 zo 47,1 v predchádzajúcom mesiaci, čo je najvyššia hodnota od februára 2022. To naznačuje, že nemecké hospodárske oživenie sa môže zrýchľovať. Avšak, konsenzus naznačuje, že údaje by mohli v júli prudko klesnúť na 41,2.

V Spojenom kráľovstve bude v stredu zverejnený mesačný index spotrebiteľských cien (inflácia) za jún. Inflácia v krajine sa v máji ochladila na 2 % medziročne z 2,3 % v apríli, čo je najnižšia hodnota za takmer tri roky. Očakáva sa, že údaje sa v júni ešte viac zmiernia na 1,9 % medziročne. Bank of England (BoE) však môže zostať obozretná vo svojej menovej politike, pretože môže chcieť vidieť viac dôkazov, že ochladenie inflácie je udržateľné. Ďalšie ekonomické údaje, vrátane zmeny zamestnanosti, priemerných zárobkov a maloobchodných tržieb za jún, budú tento týždeň sledované s cieľom odhadnúť trajektóriu britskej ekonomiky.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Forex factory

Ázia a Pacifik: Čínske priemyselné údaje a japonská obchodná bilancia

V pondelok budú mať údaje o HDP Číny za druhý štvrťrok vplyv na globálne trhy. Čínska ekonomika rástla v prvom štvrťroku medziročne o 5,3 %, mierne zlepšenie oproti 5,2 % v poslednom štvrťroku 2023. Očakáva sa, že čínska ekonomika v druhom štvrťroku porastie o 5 %, čo zodpovedá jej cieľu pre hospodársky rast na rok 2024. Druhá najväčšia svetová ekonomika tiež zverejní ďalšie údaje, vrátane priemyselnej produkcie, investícií do fixných aktív a maloobchodných tržieb v ten istý deň.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: World Bank

Okrem toho Čína tento týždeň začne tretie plénum, ktoré sa bude zaoberať problémami na trhu s nehnuteľnosťami, opatreniami na podporu technologického pokroku a fiškálnou politikou. Udalosť je kľúčová pre krajinu a globálne trhy, pretože sa očakávajú ďalšie stimulačné opatrenia.

Pozorne sledované budú aj údaje o inflácii za druhý štvrťrok z Nového Zélandu a zmena zamestnanosti v Austrálii. Japonsko zverejní obchodnú bilanciu, ktorá ukáže, ako sa vyvíja export a import krajiny. Tieto údaje budú dôležité pre japonské akciové trhy a jen, keďže Japonsko je významným hráčom v medzinárodnom obchode.

Kanada: Dôležité údaje o inflácii

Kanada bude tento týždeň zverejňovať údaje o CPI (Consumer Price Index), ktoré poskytnú prehľad o stave inflácie v krajine. CPI je kľúčový ukazovateľ, ktorý sleduje centrálna banka Bank of Canada pri rozhodovaní o menovej politike. Vysoká inflácia by mohla viesť k zvýšeniu úrokových sadzieb, čo by mohlo ovplyvniť kanadský dolár. Okrem CPI budú investori sledovať aj maloobchodné tržby a index výrobných tržieb, ktoré poskytnú informácie o stave kanadskej ekonomiky a spotrebiteľskej dôvere.

Kvartálna sezóna sa rozbieha

Tento týždeň je naplnený očakávanými kvartálnymi výsledkami významných spoločností, pričom medzi nimi dominujú predovšetkým banky a technologické firmy. V pondelok pred otvorením trhov budú svoje výsledky reportovať spoločnosti ako Goldman Sachs a BlackRock, čo môže výrazne ovplyvniť finančné trhy. Ďalšie významné banky, ako Bank of America a Morgan Stanley, sa pripoja k tejto vlne v utorok, čo podčiarkuje dôležitosť tohto týždňa pre finančný sektor. Navyše, Charles Schwab a PNC Financial Services pridajú svoje správy, čo investorom poskytne komplexný pohľad na aktuálny stav bankového odvetvia.

Okrem bánk budú v tomto týždni svoje výsledky zverejňovať aj popredné technologické a zdravotnícke spoločnosti. V stredu sa pozornosť obráti na ASML, spoločnosť kľúčovú pre polovodičový priemysel, a Johnson & Johnson, giganta v oblasti zdravotnej starostlivosti. Štvrtok prinesie správy od TSMC, vedúceho výrobcu polovodičov, a Netflixu, ktorý je dôležitým hráčom v oblasti streamovania. V piatok sa očakávajú výsledky spoločnosti American Express, čo poskytne ďalší významný pohľad na spotrebiteľské výdavky.

image 38
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #17: Samuraji zosadili z trónu technologických býkov a Samsung ako pán prsteňov?
Ďalší článokAko AI transformuje firmy Disney, Spotify a TikTok
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno