Finančné trhy tento týždeň

Tento týždeň sa tak nesie v znamení dvoch zásadných udalostí, prezidentských volieb a zasadnutia Fedu. Centrálna banka USA má rozhodnúť o očakávanom znížení úrokových sadzieb o štvrť percentuálneho bodu, čo môže mať výrazný vplyv na ekonomické vyhliadky do roku 2024. S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA a rozhodnutiami centrálnych bánk sa tento týždeň očakáva vysoká volatilita na finančných trhoch. Kľúčové ekonomické údaje z USA, Európy a Ázie budú mať vplyv na pohyby indexov a rozhodovanie investorov. Prehľad najdôležitejších udalostí a očakávaných trendov prinášame nižšie.

USA: Prezidentské voľby a zasadnutie Fedu

Trhy v USA sa pripravujú na zvýšenú volatilitu v súvislosti s tesnými prezidentskými voľbami medzi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou. Ekonomická neistota spojená s výsledkom volieb zvyšuje záujem o bezpečné aktíva, ako sú zlato a dolár, avšak tieto trendy sa môžu rýchlo otočiť po vyhlásení výsledkov. Ak by vyhral Trump, trh očakáva posilnenie dolára a pokračovanie investícií do rizikových aktív. V prípade víťazstva Harrisovej by sa mohol prejaviť dočasný pokles dolára a posun investorov do stabilných aktív.

Zároveň očakávané rozhodnutie Fed-u o znížení úrokových sadzieb o 0,25 % po voľbách môže prispieť k dodatočnej volatilite. Fed v posledných mesiacoch bojoval s nestabilnou infláciou, ktorá sa drží nad cieľom 2 %. Ak Fed zvolí jemne reštriktívny prístup, môže podporiť dolár a stabilizovať trhy, pokiaľ po voľbách nepríde k výrazným prekvapeniam, ktoré by vyvolali obavy o rast americkej ekonomiky.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Tradingeconomics

Európa: Slabá ekonomika a očakávané PMI dáta

Európske trhy tento týždeň sledujú predovšetkým údaje o indexe nákupných manažérov (PMI), ktorý poskytne pohľad na aktivitu v priemysle a sektore služieb v krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Predbežné údaje naznačujú, že nemecký výrobný sektor ostáva najslabší, zatiaľ čo Španielsko vykazuje určitý rast, čo by mohlo signalizovať pomalé zlepšenie v regióne.

Očakáva sa, že PMI v sektore služieb, ktorý bude zverejnený v stredu, ukáže rast aktivít v Španielsku a Taliansku, zatiaľ čo Francúzsko môže zaznamenať kontrakciu už druhý mesiac po sebe. Slabý ekonomický výkon môže naďalej tlačiť euro nadol voči doláru, pričom volatilita dolára súvisiaca s americkými voľbami môže tento trend ešte prehĺbiť. Vo štvrtok prinesú trhy aj údaje o inflácii v eurozóne, ktoré budú kľúčové pre Európsku centrálnu banku (ECB) a jej rozhodnutie o úrokových sadzbách v budúcnosti.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Forexfactory

Ázia a Pacifik: Očakávania stabilných sadzieb v Austrálii

V Ázii bude pozornosť investorov zameraná na zasadnutie Rezervnej banky Austrálie (RBA), kde sa očakáva ponechanie úrokových sadzieb na úrovni 4,35 %. Inflácia v Austrálii sa v treťom štvrťroku znížila na 2,8 %, čo je v cieľovom rozmedzí RBA. Táto stabilita inflácie poskytuje RBA dôvod na ponechanie aktuálnej úrokovej miery, pričom trhy očakávajú prípadné uvoľnenie až začiatkom budúceho roka.

V Číne budú v strede pozornosti údaje o nových pôžičkách v juanoch a index CPI, ktoré ukážu pokračujúci tlak na čínsku ekonomiku. Predpokladá sa, že nové bankové úvery klesnú na približne 770 miliárd juanov, čo naznačuje slabý domáci dopyt a opatrnosť bánk. Index spotrebiteľských cien CPI by mal zaznamenať mierny medziročný nárast o 0,3 %, zatiaľ čo index cien výrobcov PPI by mohol klesnúť o 2,5 %, čo pokračuje v dlhodobom trende deflácie v priemyselnom sektore.

Kvartálna sezóna

Finančné trhy naplno ovplyvňuje aj kvartálna sezóna. V pondelok zverejní svoje výsledky Berkshire Hathaway, investičný konglomerát vedený Warrenom Buffettom. Po zavretí trhov bude v centre pozornosti Palantir, najnovší prírastok indexu S&P 500. Rovnako v utorok reportuje Microchip Technology, významný hráč v polovodičovom priemysle a tiež sa očakávajú výsledky Super Micro Computer, AI hviezdy zmietajúcej sa v problémoch spojených s účtovnými podvodmi.

V stredu predostrie čísla CVS Health, popredný poskytovateľ zdravotníckych služieb a lekární, ktorý v tomto roku odpísal tretinu hodnoty a tak v manažmente zvažujú rozdelenie divízií. Po zavretí trhov prinesie výsledky návrhár čipov Qualcomm. Nedávno sa objavili správy, že Qualcomm zvažuje kúpu Intelu, a tak investorov zaujíma či sa k tomu manažment vyjadrí, alebo išlo len o ďalšiu novinársku kačicu.

Moderna, biotechnologická firma známa svojimi mRNA vakcínami, reportuje výsledky štvrtok. Miláčik pandémie, zažíva ťažké post-pandemické stavy a prehodnocuje svoju stratégiu, keďže akcie firmy sú najnižšie od roku 2020. Na konci týždňa reportuje aj, Arista Networks, poskytovateľ sieťových riešení pre dátové centrá, a Sony, japonský konglomerát. Okrem týchto firiem, reportuje mnoho zaujímavých spoločností ako: Coupang, Celsius, Toyota, AppLovin, Mercado Libre, Vistra, DataDog, Block, Rivian či Unity.

image
Zdroj: Earnings Whispers

Finančné trhy na starom kontinente, v kontexte kvartálnych výsledkov, prinesú viacero zaujímavých mien. Pondelok nás čakajú výsledky NXP Semiconducors, jedného z popredných dodávateľov čipov pre automobilový priemysel. Utorok prinesie niekoľko zaujímavých mien. Deň odštartuje Bayer, nemecká farmaceutická firma, ktorá sa po vlne problémov spojených so súdnymi spormi rozhodla znížiť dividendu o 95 % a zredukovať pracovné miesta. Zároveň svoje výsledky zverejní aj Ferrari, symbol luxusu v automobilovom priemysle, ktorý v minulom roku prvý krát prekročil čistý zisk 1 miliardy EUR.

V stredu reportuje Novo Nordisk, najhodnotnejšia firma starého kontinentu, ktorá zaznamenáva rast vďaka rastúcemu dopytu po liekoch proti obezite. Pridá sa tiež UniCredit, popredná talianska banka, ktorá sa v poslednom čase dostáva na titulky kvôli svojej ambícií prevziať nemeckú banku Commerzbank. Vo štvrtok potom prídu výsledky Adyenu, holandského fintech giganta. Okrem toho sa môžete zamerať aj na firmy ako, Ryanair, Volvo, Audi, Orsted, Vestas, Pandora či Rheinmetall.

image 1
Zdroj: Marketscreener

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNajväčšie investičné trendy roku 2024: Čo odhalí Online investičná konferencia?
Ďalší článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Čo brzdí cenu ropy, ako presní sú profesionálni obchodníci
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno