Nové prírastky v indexe S&P 500

Rebalansácia váh v rámci indexu S&P 500 sa uskutočňuje raz štvrťročne. Presnejšie povedané, rebalansácia prebieha po zatvorení trhu každý tretí piatok v marci, júni, septembri a decembri. Tento proces zabezpečuje, že index reflektuje aktuálne trhové podmienky a zachováva si svoju štruktúru zloženú z 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. V rámci najnovšej rebalansácie váh sa spoločnosti Palantir, Dell a Erie pripoja k indexu S&P 500. O tejto téme sme Vás informovali v našom podcaste, v ktorom sa venujeme všetkému dôležitému na finančných trhoch:

Tieto spoločnosti nahradia firmy ako American Airlines, Etsy a Bio-Rad Laboratories. Zmeny nadobudnú účinnosť pred začiatkom obchodovania 23. septembra. American Airlines a Bio-Rad budú pridané do S&P MidCap 400, zatiaľ čo Etsy sa presunie do S&P SmallCap 600. Prestížny index S&P 500 si v tomto roku pripísal už viac ako 15 % a to aj napriek septembrovému výpredaju, o ktorom sme Vás informovali v našom podcaste – akcie na 10 minút.

Trio nových prírastkov v prestížnom indexe S&P 500
Zdroj: Finviz

Palantir, Dell a Erie Indemnity

Spoločnosť Palantir, známa svojou prácou v oblasti analýzy dát a umelej inteligencie, vzrástla na základe správy o zaradení do S&P 500 o 14 %, čo je jeden z najväčších jednodňových ziskov spoločnosti v histórii. Palantir získal povesť spoločnosti, ktorá pomáha vládnym agentúram v oblasti boja proti terorizmu a kybernetickým hrozbám. Ich softvér bol údajne použitý pri lokalizácii Usamu bin Ládina a v boji proti mexickým drogovým kartelom. Ich platformy sa teraz využívajú aj v komerčnom sektore na riešenie komplexných dátových úloh.

Podľa analytika spoločnosti Wedbush, Dana Ivesa, zaradenie Palantiru do unámeho indexu je „moment, na ktorý investori netrpezlivo čakali.“ Ives verí, že mnohí podcenili potenciál Palantiru, najmä v oblasti hotovostných tokov a ziskovosti, ktorú spoločnosť dokáže priniesť prostredníctvom svojej platformy pre umelú inteligenciu. Spoločnosť si od začiatku rok pripísala takmer 110 %.

Dell reagoval na správu rastom o 3,8 %. Podnik bol z indexu S&P 500 vyradený, keď sa v roku 2013 stal súkromnou spoločnosťou. Zaradenie naspäť do indexu je odmenou za 48 % nárast akcií spoločnosti za posledných 12 mesiacov. Podnik totiž priťahuje pozornosť investorov vďaka náhlemu záujmu o jeho výkonné servery potrebné na vykonávanie úloh súvisiacich s umelou inteligenciou.

Poslednou menovanou, ktorá bola zaradená do prestížneho indexu je firma Erie Indemnity. Tá sa špecializuje na správu a riadenie poisťovacích operácií Erie Insurance. To znamená, že sa stará o to aby poisťovňa fungovala efektívne. Hoci sama nepredáva poistky, zabezpečuje všetko, čo je potrebné na to, aby tisíce nezávislých agentov mohli ponúkať poistenie áut, domov či podnikania. Firma teda spravuje administratívne a manažérske úlohy, ako sú spracovanie poistiek, zákaznícka podpora alebo marketing. Ich príjmy pochádzajú z poplatkov, ktoré si účtujú za riadenie celej tejto správy. Akcie od začiatku tohto roka vzrástli o polovicu a na správu reagovali 5,6 % rastom.

Reakcie na zaradenie

Akcie firiem, ktoré sú pridané do S&P 500, zvyčajne zažívajú prudký nárast, pretože ich nakupujú investori, ktorí sledujú fondy viazané na známy index. Tento jav bol viditeľný v pondelok, keď akcie Palantiru a Dellu zaznamenali veľké zisky. Evercore analytik Amit Daryanani označil toto pridanie do indexu za pozitívne, pretože to môže zvýšiť záujem o akcie a podporiť ich hodnotové zhodnotenie.

Vylúčenie z indexu S&P 500 však nemusí mať vždy rovnaký negatívny efekt. Akcie American Airlines vzrástli o 3,9 %, aj keď boli z indexu vylúčené, zatiaľ čo Etsy kleslo o 1,6 % a Bio-Rad stratilo 2 %. Väčšina analytikov predpokladala, že spoločnosti ako Dell a Palantir by mohli byť pridané do indexu S&P 500, čo sa napokon potvrdilo.

Inklúzia do indexu S&P 500 je čoraz dôležitejšia pre firmy v prostredí, kde dominujú pasívne investičné fondy. Pasívny fond je taký, ktorý nakupuje diverzifikovanú skupinu akcií a drží ich dlhodobo, napríklad podielové fondy a fondy obchodované na burze, ktoré replikujú index S&P 500. O tejto problematike sme Vás informovali v článku nižšie:

Pasívne fondy teraz predstavujú približne 60 % čistých aktív všetkých amerických akciových fondov.  Pre porovnanie, na začiatku 90-tych rokov predstavovali 4 %. Stali sa totiž lacnejšími pre ľudí, ktorí chcú investovať, čo zvyšuje prístup ľudí na trhoch, a to znamená, že peniaze pravidelne prúdia na trh a udržujú ceny akcií vysoké. Miesto v prestížnom indexe zvyšuje profil investora spoločnosti a zväčšuje likviditu obchodovania, čo môže potenciálne zvýšiť cenu jej akcií. Naopak, vylúčenie z indexu môže negatívne ovplyvniť ceny akcií, keď sú pasívni investori nútení predať akcie a prispôsobiť sa novej kompozícii S&P 500.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
ETF S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAirbnb sa potýka s kritikou, plánuje diverzifikáciu
Ďalší článokOracle buduje datacentrový kolos
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno