Prepady na trhoch

Po období výrazného rastu a prekonávania historických maxím akciových indexov sa nálada na finančných trhoch otočila. Investori sa stretávajú s neistotou, ktorá spôsobila prudké poklesy akcií naprieč všetkými regiónmi. Japonský index Nikkei 225 zaznamenal najhorší deň od „Čierneho pondelka“. Za dva obchodné dni dokonca zaznamenal najhorší dvojdňový pokles v histórii, keď sa prepadol o 18,2 %. Japonská centrálna banka zvýšila úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu. Tento krok posilnil jen, ktorý bol dôležitým faktorom ziskovosti japonských spoločností, a oslabenie jenu spôsobilo pokles ich akcií. Prepad hlásili aj v USA, keď technologický Nasdaq 100 klesol o 7,5 %

Výpredaj akcií začal po zverejnení kvartálnych výsledkov technologických gigantov ako Alphabet, Microsoft a Amazon. Tieto firmy investovali miliardy USD do vývoja umelej inteligencie (AI), no zatiaľ sa tieto investície premietajú do tržieb a ziskov len minimálne. Počiatočné nadšenie z rozmachu AI tak ochablo, čo spôsobilo pokles akcií technologických firiem.

Wall Street a FED upokojujú investorov
Zdroj: Google

Ďalším faktorom, ktorý znepokojil investorov, boli makroekonomické údaje z USA. Ukázalo sa, že americká ekonomika vytvorila menej pracovných miest, než sa očakávalo, a miera nezamestnanosti vzrástla na 4,3 %, čo je najvyššia úroveň od októbra 2021. Po zverejnení slabých júlových výsledkov zamestnanosti sa na trhu objavili obavy, že FED urobil chybu, keď na svojom poslednom zasadnutí ponechal úrokové sadzby na 23-ročnom maxime. Diskusia medzi investormi sa teraz presunula z načasovania znižovania úrokových sadzieb na načasovanie príchodu recesie v americkej ekonomike. Goldman Sachs dokonca zvýšil pravdepodobnosť tohto scenára na 25 %.

Svoj podiel na panike na trhoch má aj Warren Buffett. Jeho firma Berkshire Hathaway v posledných mesiacoch predávala akcie, vrátane podielu v spoločnosti Apple, ktorý znížila o polovicu. Tieto predaje priniesli Buffettovi rekordnú hotovosť vo výške 277 miliárd USD. Investori tieto kroky interpretovali ako signál, že „Veštec z Omahy“ očakáva korekciu na akciových trhoch.

Wall Street verí, že reakcia trhu je prehnaná

Niekoľko ekonómov a stratégov však verí, že napriek rastúcim rizikám recesie v dôsledku oslabujúcej ekonomiky bola reakcia trhu v posledných dňoch prehnaná. Hlavný ekonóm spoločnosti Apollo Global Management, Torsten Sløk, povedal, že trh „očakáva príliš veľa znížení sadzieb“. Investori rýchlo začali kalkulovať so štyrmi zníženiami úrokových sadzieb v roku 2024, čo je viac než tri zníženia, s ktorými sa počítalo po zasadnutí FEDu 31. júla. Niektorí dokonca navrhujú, že Fed by mal znížiť sadzby ešte pred septembrovým zasadnutím.

Wall Street a FED upokojujú investorov
Zdroj: Finance Yahoo

Sløk upozornil, že vzhľadom na volatilné zmeny v očakávaniach trhu by investori mali byť opatrní. Poukázal na údaje, ktoré ukazujú, že spotrebitelia stále míňajú na aktivity ako sú dovolenky, stravovanie a pobyty v hoteloch, čo naznačuje, že spotrebiteľské výdavky zostávajú silné. „Vo všeobecnosti neexistujú dôkazy o tom, že by ekonomika bola v recesii alebo by sa k nej blížila,“ uviedol Sløk.

Najviac znepokojujúcim aspektom júlovej správy o zamestnanosti bol nárast miery nezamestnanosti na 4,3 %, čo je často považované za indikátor recesie. Správa tiež ukázala, že mesačné prírastky pracovných miest klesli na druhú najnižšiu úroveň od roku 2020. Senior ekonóm Deutsche Bank Brett Ryan však tvrdí, že táto správa stále hovorí o trhu práce, ktorý je podporovaný nedostatkom prepúšťaní, než silným prijímaním nových zamestnancov.

„Miera nezamestnanosti vzrástla hlavne kvôli nárastu pracovnej sily, to znamená ľudí, ktorí buď vstúpili na trh práce prvýkrát, alebo sa vrátili do práce, a nie kvôli trvalým prepúšťaniam,“ vysvetlil Ryan. Dodal, že by sme nemali preceňovať jeden dátový údaj. Podľa neho riziká síce vzrástli, ale stále nie sú dostatočné na to, aby FED začal agresívne znižovať sadzby.

Niektorí stratégovia vidia v prudkej reakcii trhu príležitosť na agresívnejšie investície do akcií. Investičný inštitút BlackRock, vedený Jeanom Boivinom, uviedol, že obavy z recesie sú prehnané a že rizikové aktíva môžu získať svoje straty späť. „Udržiavame naše pozície v amerických akciách, poháňaných silou umelej inteligencie, a vidíme súčasný výpredaj ako príležitosť na nákup,“ napísal tím BlackRock.

Seema Shah, investorka v Principal Asset Management, súhlasí. Shah poukázala na utorkový trhový odraz a uviedla, že „čo teraz vidíte, je malé pripomenutie, že ekonomické obavy nie sú také zlé, ako sa očakávalo.“ „Predpokladáme spomalenie americkej ekonomiky, ale nečakáme recesiu,“ dodala Shah. „Očakávame, že Fed zníži sadzby, ale nie agresívne. Z tohto pohľadu sa pre nás základný príbeh nemení.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAirbnb v strmom páde, akcie klesli o 17 %
Ďalší článokDisney zvyšuje ceny streamovacích služieb, akcie zamierili nadol
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno