TSMC v Európe: Prvá továreň v EÚ

TSMC, najväčší svetový producent polovodičov, sa v posledných rokoch zameriava na globálnu expanziu mimo Taiwanu. Táto stratégia je reakciou na rastúce geopolitické napätie s Čínou, ktoré zvyšuje riziká pre prevádzku závodov v Ázii. Spoločnosť investuje miliardy dolárov do nových výrobných lokalít v USA, Japonsku a Nemecku. Manažment plánuje rozšíriť svoju prítomnosť v Európe o ďalšie výrobné závody. Oznámil to taiwanský minister pre vedu a technológie Wu Čcheng-wen keď uviedol, že po začatí výstavby prvej továrne v Drážďanoch sú už v pláne ďalšie závody pre rôzne trhové segmenty.

TSMC je lídrom vo výrobe čipov pre umelú inteligenciu (AI), pričom čelí rastúcemu dopytu po polovodičoch z tohto sektora. Veď v treťom štvrťroku zaznamenal 39 % medziročný nárast tržieb, čo prekonalo priemerné odhad na Wall Street. Nové závody majú uspokojiť potreby európskeho trhu, ktorý rýchlo rastie v oblasti automobilového priemyslu a priemyselnej výroby.

TSMC plánuje nové závody v Európe, partnerom aj Česká republika
Zdroj: Finviz

V auguste 2024 firma spustila výstavbu svojej prvej európskej továrne v nemeckých Drážďanoch, za prítomnosti predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej a nemeckého kancelára Olafa Scholza. Tento závod bude produkovať polovodiče pre rýchlo sa rozvíjajúce segmenty, ako je automobilový a priemyselný sektor. Prvý závod v Drážďanoch by mal byť dokončený do roku 2027. Celkové investície do závodu presiahnu 10 miliárd EUR, pričom projekt bol podporený štátnymi dotáciami vo výške 5 miliárd EUR.

Európski dizajnéri a nové možnosti

TSMC vidí v Európe veľké príležitosti nielen v tradičných priemyselných odvetviach, ale aj v oblasti dizajnu čipov novej generácie. Kým etablované európske spoločnosti ako NXP Semiconductors a Infineon Technologies dominujú v technológiách pre priemysel a automobilový sektor, vznikajú aj noví hráči ako Black Semiconductor v Nemecku či Axelera AI v Holandsku. Títo inovatívni dizajnéri by mohli ponúknuť nové príležitosti pre spoluprácu s TSMC pri vývoji a výrobe moderných čipov.

Expanzia TSMC do Európy vytvára príležitosti aj pre ďalšie krajiny, najmä pre Českú republiku, ktorá môže získať kontrakty ako dodávateľ pre nový závod v Drážďanoch. Praha a Tchaj-pej prehĺbili v posledných rokoch svoje vzťahy, čo z Česka robí strategického partnera pre TSMC. Taiwanská vláda dokonca zvažuje podporu investícií do českej lokality, ktorá je geograficky blízko Drážďan. Táto spolupráca by mohla zahŕňať spoločné výskumné a vývojové programy medzi akademickými inštitúciami na Taiwane a v Českej republike.

Kapitálové výdavky TSMC

Najväčší svetový výrobca polovodičov, očakáva, že jeho kapitálové výdavky v roku 2025 výrazne stúpnu. Podľa správ z Economic Daily News sa očakáva, že kapitálové výdavky TSMC dosiahnu hodnotu 32 miliárd až 36 miliárd USD, čo predstavuje nárast o 12,5 % až 16,1 % oproti predchádzajúcemu roku. Firma nedávno dostala od svojho predstavenstva schválenie na kapitálové výdavky vo výške 29,6 miliárd USD. Tento plán pokrýva výstavbu nových výrobných závodov na čipy a modernizáciu existujúcich systémov na pokročilú výrobu.

V tlačovej správe TSMC vysvetlila, že tento rozpočet je zameraný na dlhodobé plány kapacity, ktoré sú založené na prognózach trhu a vývojovej technológii spoločnosti. Hlavné oblasti investícií zahŕňajú rozširovanie kapacít pre pokročilé technológie a balenie čipov a výstavbu nových výrobných závodov (fab systems).

TSMC plánuje nové závody v Európe, partnerom aj Česká republika
Zdroj: TSMC IR

Akcie TSMC



Akcie TSMC od začiatku tohto roku vzrástli o +72,1 % za posledných 12 mesiacov vzrástli o +87,3 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 187,1 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 33,4 násobok zisku na akciu (P/E), 22,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 2,4 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 970,5 miliárd USD. Súčasný dividendový výnos je 1,47 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBýčí trh indexu S&P 500 oslavuje dva roky. Čo hovorí história?
Ďalší článokJohnson & Johnson zvyšuje prognózu tržieb, právne spory neutíchajú
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno