Prepad podnikateľskej dôvery v Nemecku

Nemecká ekonomika čelí vážnym problémom. Podnikateľská dôvera v krajine sa prepadáva už štvrtý mesiac po sebe, avšak hlavný akciový index DAX na tieto negatívne správy akoby nereagoval a pokoril historické maximum. Podľa ifo Business Climate Indexu, ktorý sleduje náladu približne 9 000 nemeckých firiem v odvetviach ako výroba, služby, obchod či stavebníctvo, sa podnikateľská dôvera v septembri prepadla na 85,4 bodu. To je nižšie než očakávaných 86 bodov a znamená to najhorší výsledok od začiatku roka.

Tento pokles je spôsobený predovšetkým zhoršením súčasných obchodných podmienok, kde index klesol na 84,4 bodu, najnižšiu hodnotu od júla 2020. Situácia sa podľa prezidenta ifo Inštitútu Clemensa Fuesta ešte zhorší: „Nemecká ekonomika je pod stále väčším tlakom, hlavné priemyselné odvetvia zápasia a nedostatok objednávok sa prehlbuje.“ Problémy zasahujú aj obchodný sektor, kde sa stále viac podnikov obáva zhoršenia budúcich podmienok.

Vzhľadom na spomalenie súkromného sektora sa situácia zhoršuje aj v ďalších oblastiach. Výroba zažila najväčší prepad za posledný rok a rast sektora služieb tiež oslabil. Ako keby toho nebolo málo, nemecké exporty sú ohrozené aj politickou neistotou v USA. Podľa ifo analýzy by prípadné znovuzvolenie Donalda Trumpa mohlo prepad nemeckého exportu ešte viac prehĺbiť. Trump už skôr sľúbil nové clá na dovoz, čo by nemecké firmy tvrdo zasiahlo. Automobilový export by mohol klesnúť až o 32 %, zatiaľ čo vývoz farmaceutických produktov by mohol zaznamenať prepad až o 35 %. V prípade, že by sa tento scenár naplnil, nemecký HDP by mohol stratiť 120 až 150 miliárd EUR za štyri roky.

Na akciovom trhu je tento prepad zosobnený nemeckým automobilovým priemyslom. Európske automobilky zažívajú ťažké časy. Hoci sú značky ako BMW, Mercedes-Benz, Porsche a Volkswagen známe po celom svete, ich akcie sa v roku 2024 prepadli na niekoľkoročné minimá. Dôvodov je viacero, od slabého čínskej dopytu cez vysoké náklady na výrobu elektrických vozidiel až po silnú konkurenciu z Ázie. Výsledkom je, že investori strácajú dôveru v budúcnosť európskych automobiliek. O tejto problematike sme písali bližšie v článku nižšie:

DAX index ignoruje problémy

Akciový index DAX predstavuje výkonnosť 40 najväčších a najvýznamnejších spoločností kótovaných na Frankfurtskej burze. Spoločnosti, ktoré sú zaradené do indexu, sú z rôznych odvetví, ako napríklad automobilový priemysel, farmácia, energetika, technológie a financie. Medzi najznámejšie spoločnosti v DAX patrí napríklad SAP, Volkswagen, BMW, Adidas či Deutsche Bank.

Index pokračuje vo svojom raste, hoci ekonomika stagnuje. DAX sa obchoduje na historickom maxime, 19 383 bodov. V tomto roku si už pripísal takmer 16 %, čo je mimochodom, okrem španielskeho akciového indexu IBEX 35, najviac z hlavných európskych indexov. Pre porovnanie S&P 500 vzrástol v tomto roku o 21 %.

Tento fenomén, keď akciové trhy ignorujú ekonomickú realitu, nie je len nemeckým špecifikom. Investori sú povzbudzovaní možnosťami znížením úrokových sadzieb hlavnými centrálnymi bankami. Čínska centrálna banka PBOC nedávno oznámila likviditnú podporu vo výške 113 miliárd USD na stabilizáciu klesajúceho akciového trhu. Okrem toho FED znížil sadzby o 50 bázických bodov prvýkrát za štyri roky a ďalšie znižovanie sa očakáva.

Európska centrálna banka tiež znížila úrokové sadzby na 4 % začiatkom septembra po tom, čo inflácia v eurozóne klesla na 2,2 %. Ide tak už o druhé zníženie sadzieb v tomto roku. Cieľom je podporiť spotrebu a oživiť výrobný sektor. V eurozóne sa špekuluje, že Európska centrálna banka by mohla pristúpiť k ďalšiemu znižovaniu sadzieb už v októbri. To všetko vytvára tlak na rast akcií, napriek slabým ekonomickým výsledkom. Medzi najväčších ťahúňov DAXu za posledný rok patria Siemens Energy, Rheinmetall a gigant SAP.

DAX ignoruje ekonomický prepad Nemecka, čo stojí za výbornými výsledkami hlavného nemeckého akciového indexu?
Zdroj: Tradingeconomics

Siemens Energy zaznamenala výrazné zlepšenie svojich finančných výsledkov, čím sa výrazne priblížila k ziskovosti. Akcie firmy si len v tomto roku pripísali 176,5 %. Rheinmetall, najväčší zbrojársky podnik v Nemecku, pokračuje v silnom raste hlavne v kontexte dodávok zbraní pre Ukrajinu po napadnutí Ruskom. Zbrojárska firma plánuje štvornásobný nárast obratu do roku 2030. Vysoký dopyt po cloudových riešeniach SAP prispel k výraznému nárastu jeho akcií za posledný rok o takmer 70 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie nemeckých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokČínske akcie s najlepším týždňom za dekádu: Alibaba, JD.com a Meituan víťazmi
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno