More

    Ropa sa prepadá, Brent pod 70 USD po prvýkrát od 2021. Dôsledkom sú rastúce obavy z prebytku ponuky, slabého dopytu a špekulatívneho predaja.

    Ropa sa prepadá, Brent pod 70 USD po prvýkrát od 2021. Dôsledkom sú rastúce obavy z prebytku ponuky, slabého dopytu a špekulatívneho predaja.

    Prebytok a slabý dopyt: Ropa Brent klesá na dvojročné minimum

    Cena ropy Brent sa po prvýkrát za viac ako dva roky prepadla pod 70 USD za barel, čo je dôsledkom rastúcich obáv z prebytku ponuky, slabého dopytu a špekulatívneho predaja. Tieto faktory tlačia trh s ropou do ešte hlbšej recesie, čo spôsobuje pokles cien na najnižšie úrovne od decembra 2021.

    Futures na ropu Brent klesli o 3,7 % a uzavreli na úrovni 69,19 USD za barel, zatiaľ čo americká ropa West Texas Intermediate (WTI) klesla o 4,3 % na 65,75 USD za barel. Hlavným dôvodom poklesu cien sú slabé ekonomické dáta z USA a Číny, ktoré vyvolávajú obavy o budúci dopyt po rope. Oslabujúce čísla o importoch v týchto dvoch najväčších svetových spotrebiteľoch ropy ešte viac zosilňujú strach z prebytku na trhu v budúcom roku.

    Tieto obavy ešte zhoršuje rastúca produkcia v krajinách mimo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), čo ešte viac prehlbuje obavy z nadbytku ponuky. „Trh s ropou nedokáže nájsť podporu, pretože kupujúci nie sú ochotní nakupovať pri poklese cien, čo vytvára tlak na ďalší prepad,“ uviedla Rebecca Babin, senior energetická obchodníčka z CIBC Private Wealth.

    OPEC+ mení plány, no dopyt stále oslabuje

    OPEC+ sa snaží stabilizovať trh s ropou tým, že odložil pôvodný plán na zvýšenie ťažby o 180 000 barelov denne, ktoré mali byť postupne pridávané od budúceho mesiaca. Napriek tejto zmene však aliancia OPEC+ udržala svoju prognózu dopytu takmer nezmenenú, čo signalizuje obavy, že situácia na trhu sa v blízkej dobe nezlepší.

    Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá predtým predpovedala prebytok ropy v budúcom roku, má tento týždeň zverejniť svoju vlastnú mesačnú správu. Dopyt z Ázie, najmä Číny, je v centre pozornosti, pričom analytici upozorňujú, že spomalenie dopytu z tohto regiónu by mohlo byť dlhodobejším problémom. „Slabnúci čínsky dopyt je najväčším faktorom, ktorý tlačí ceny nadol, a mnohí obchodníci sa obávajú, že tento trend bude dlhodobý,“ uviedol Dennis Kissler, senior viceprezident pre obchodovanie v BOK Financial Securities.

    Tropická búrka môže prehĺbiť problémy

    Tropická búrka Francine, ktorá smeruje na Louisianu, môže situáciu na trhu ešte skomplikovať. Očakáva sa, že búrka prerastie do hurikánu a ohrozí deväť veľkých ropných plošín v Mexickom zálive, čo donútilo niektorých producentov prerušiť ťažbu a evakuovať personál. Napriek týmto opatreniam analytici varujú, že Francine môže mať negatívny vplyv aj na rafinérie, čo by mohlo ešte viac znížiť ceny ropy, keďže by došlo k poklesu dopytu po surovej rope na spracovanie.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Ropu a iné komodity môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.