More

    Donald Trump: Taiwan by mal platiť USA za obranu, akcie taiwanského čipového giganta TSMC klesli o 2,4 %.

    Donald Trump: Taiwan by mal platiť USA za obranu, akcie taiwanského čipového giganta TSMC klesli o 2,4 %.

    Vyjadrenia Trump a reakcia TSMC

    Bývalý prezident USA Donald Trump, ktorý sa uchádza o ďalší mandát v Bielom dome, vyhlásil, že Taiwan by mal platiť USA za obranu, pričom tvrdil, že krajina „nám nič nedáva.“ Trumpove komentáre boli reakciou na otázku o tom, či by bránil Taiwan proti Číne. Povedal to v rozhovore pre Bloomberg Businessweek. Trump tiež uviedol, že Taiwan „vzal asi 100 % nášho čipového biznisu.“ Taiwan má jednu z najvyspelejších polovodičových priemyselných odvetví na svete, pričom Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) je najväčší a najpokročilejší výrobca čipov na svete. Podľa údajov TrendForce by Taiwan mal v tomto roku produkovať 66 % najpokročilejších čipov na svete, zatiaľ čo USA len 6 %. Trumpove komentáre spôsobili, že akcie TSMC klesli o 2,4 %.

    Spojené štáty boli kedysi hlavným hráčom v oblasti výroby polovodičov, ale presun výroby v priemysle viedol k vzostupu TSMC a ďalších taiwanských firiem. Preto niekoľko rokov narastá obava o závislosť sveta na koncentrácii výroby čipov v Taiwane a čo by sa stalo v prípade čínskeho útoku na ostrov. Predseda TSMC Mark Liu povedal v roku 2022, že ak by Čína napadla Taiwan, továrne spoločnosti by sa stali „nefunkčnými“. Pod vedením prezidenta Joea Bidena sa USA snažia priviesť viac výroby čipov späť na svoje územie prostredníctvom grantov na prilákanie spoločností ako TSMC a Samsung na rozšírenie svojich výrobných kapacít.

    Trumpove výroky mali okamžitý vplyv na akciové trhy. Akcie spoločnosti, ktoré sú hlavnými dodávateľmi čipov pre veľké americké firmy ako Apple a Nvidia, klesli o 2,4 % po zverejnení Trumpových komentárov. Akcie širšieho taiwanského trhu klesli o 1 %. Viceprezident Mega International Investment Service Allen Huang komentoval Trumpove výroky ako politickú rétoriku a uviedol, že TSMC je výborná spoločnosť, ktorá v súťaži prekonala mnohé rivalov v USA.

    Taiwan má v súčasnosti objednávky na zbrane z USA v hodnote približne 19 miliárd USD, pričom americkí úradníci a politici opakovane sľubujú urýchlenie dodávok. Taiwan sa od roku 2022 sťažuje na meškanie dodávok amerických zbraní, ako sú rakety Stinger, keďže výrobcovia sa zameriavajú na zásobovanie Ukrajiny v jej boji proti ruským inváznym silám.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.