Globálne trhy v poklese

Globálne trhy po celom svete sa v piatok ponorili do červenej farby, keď prevládali obavy investorov po zvýšení úrokových sadzieb Bank of Japan (BOJ), zmiernení ekonomických údajov z USA a sklamaní z výsledkov technologických spoločností. Výpredaj na akciových trhoch sa prehĺbil po tom, čo údaje o nezamestnanosti v USA dosiahli trojročné maximum. Miera nezamestnanosti stúpla na 4,3 % z 4,1 %, čo je najvyššia úroveň od októbra 2021. Zamestnávatelia v USA mimo poľnohospodárstva vytvorili v júli len 114 000 nových pracovných miest, čo je výrazný pokles oproti júnovým 179 000.

Analytici z Goldman Sach tak na základe týchto správ zvýšili šancu na recesiu v USA na 25 %. Ďalšou správou, ktorá priliala olej do ohňa bol fakt, že Warren Buffett predal takmer polovicu svojho podielu v Apple, čo predstavuje viac ako 50 miliárd USD akcií, čím Berkshire Hathaway zvýšila svoje hotovostné rezervy na rekordnú úroveň 277 miliárd USD. Správa, že “Veštec z Omahy“ kumuluje hotovosť medzi investormi vyvolala množstvo otázok. Investori tak presúvali prostriedky do bezpečných aktív, ako sú japonský jen, zlato, vládne dlhopisy a euro, pričom sa zbavovali akcií, najmä technologických. Futures na zlato vzrástol o 1,04 % na 2 506 USD za uncu, čo je blízko historického maxima.

Aký bol teda celkový dopad na americký akciový trh? Kľúčový americký index Dow Jones odpísal 610,71 bodu alebo 1,51 % a uzavrel na 39 737,26 bodu. Počas piatkového obchodovania tento index pri dennom minime strácal až 989 bodov. Širší index S&P 500 klesol o 1,84 % na 5 346,56 bodu a Nasdaq Composite o 2,43 % na 16 776,16 bodu. Tento výpredaj posunul Nasdaq do pásma korekcie, čo znamená, že od historického maxima spred mesiaca už klesol o viac ako 10 %.

Globálne trhy v panike: Najväčší prepad za posledné roky
Zdroj: Finviz

Americká centrálna banka (FED) minulý týždeň ponechala úrokovú sadzbu nezmenenú. FED na rozdiel od ostatných hlavných centrálnych bánk, vrátane Európskej centrálnej banky, Bank of England a Švajčiarskej národnej banky, ktoré začali tento rok znižovať svoje úrokové sadzby, zostal opäť nečinný. Hoci sa očakáva, že americká centrálna banka v septembri zníži sadzby, trhy sa obávajú, že môže byť príliš neskoro na to, aby zabránil hospodárskemu poklesu. Pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb sa preto zvýšila. Súčasné predikcie naznačujú zníženia v septembri o 50-bázických bodov. Nasledovať by mal podobný krok v novembri a decembrové zníženie sadieb by malo predstavovať ďalších 25-bázických bodov.

Globálne trhy v panike: Najväčší prepad za posledné roky
Zdroj: S&P Global

Japonské akcie v kolapse

Výpredaj sa zintenzívnil počas ázijskej obchodnej seansy v piatok, keď japonské akciové trhy zaznamenali najväčší jednodňový pokles od marca 2020. Nikkei 225 klesol o 5,8 % a Topix sa prepadol o 6,1 %, čo predstavuje najhorší deň od roku 2016. Pokles japonského akciového trhu pokračoval aj dnes, keď index Nikkei 225 odpísal ďalších 12,4 % a zaznamenal tak najhorší deň od „Čierneho pondelka“.

Za posledné dva obchodné dni zaznamenal najhorší dvojdňový pokles v histórii, keď sa prepadol o 18,2 %. BOJ zvýšila úrokové sadzby druhýkrát v tomto roku a oznámila plán na zníženie nákupov vládnych dlhopisov. Banka ukončila desaťročie trvajúce obdobie záporných úrokových sadzieb v marci a zvýšila náklady na pôžičky prvýkrát od roku 2007. Vlna predajov zasiahla všetky druhy spoločností. Akcie spoločnosti Toyota klesli o 11 % a Honda stratila 13,4 %. Výrobca počítačových čipov Tokyo Electron klesol o 15,8 % a firma Mitsubishi Financial Group sa prepadla o 18,4 %.

Európske trhy otvárajú nižšie, euro sa zotavuje

Európske akciové trhy otvorili nižšie, čím predĺžili týždenné straty v rámci širšieho poklesu trhu. Výpredaje boli obzvlášť výrazné v technologických a bankových akciách. Výnosy vládnych dlhopisov ďalej klesli po znížení sadzieb Bank of England (BOE), čo odráža globálne trendy. Ročná inflácia v eurozóne v júli stúpla na 2,6 % z 2,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo zvýšilo pravdepodobnosť spomalenia tempa znižovania sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) a podporilo euro.

Európske akciové trhy otvorili dnes taktiež v červenom. Index Euro STOXX 50 klesol o 2,8 % a dosiahol najnižšiu úroveň od januára, pričom smeroval k tretiemu po sebe idúcemu dňu strát. Hlavným porazeným bol taliansky FTSE, ktorý klesol o 3,5 %, čo je najhorší jednodňový pokles od marca 2023. Nemecký DAX, francúzsky CAC 40 a španielsky Ibex 35 klesli o 2,5 %. Najväčšie straty zaznamenali bankové akcie. Akcie ING klesli o 6,8 %, nasledované Société Générale, ktoré klesli o 5 %, Deutsche Bank o 4,4 %, UniCredit o 4 %, Intesa Sanpaolo o 3,9 %, BNP Paribas o 3,9 % a Banco Santander o 3,5 %.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokJaponské akcie v kolapse. Najhorší deň od „Čierneho pondelka“
Ďalší článokWarren Buffett znížil podiel v Apple o polovicu, drží rekordnú hotovosť
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno