Finančné trhy tento týždeň

Tento týždeň sa finančné trhy ocitnú pod drobnohľadom investorov a analytikov, keďže hneď tri významné centrálne banky oznámia svoje rozhodnutia o úrokových sadzbách. Bank of England (BoE), americký Fed a Bank of Japan (BoJ) sa chystajú upraviť svoje menové politiky, čo bude mať zásadný dopad na globálnu ekonomiku. Kým väčšina svetových centrálnych bánk je na ceste k znižovaniu sadzieb, BoJ je výnimkou a očakáva sa, že bude pokračovať v sprísňovaní svojej politiky. V Európe budú vplyvy ECB prichádzať zo strany jej šéfky, Christine Lagarde, ktorej piatkový prejav môže naznačiť ďalšie kroky v menovej politike.

USA: Fed a prvé zníženie sadzieb sadzieb za 4 roky

V tomto týždni sa v USA koncentruje pozornosť na zasadnutie Federálneho rezervného systému (FED), ktorý bude rozhodovať o úrokových sadzbách. Očakáva sa, že FED zníži úrokové sadzby, čo by bolo prvý krát od roku 2020. Analytici predpokladajú zníženie o 0,25 percentného bodu na rozmedzie 5,00 % až 5,25 %. Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich rozhodnutie Fedu je inflácia. Napriek tomu, že zostáva nad cieľovou hodnotou 2 %, minulotýždňové dáta o inflácii poukázali na výrazné spomalenie. Avšak jadrová inflácia bola v posledných mesiacoch vyššia (3,2 %), čo komplikuje cestu k výraznejšiemu zníženiu sadzieb.

https://datawrapper.dwcdn.net/MPtge/1

Výhľad pre finančné trhy bude formovaný aj cez FOMC projekcie a tlačovú konferenciu po zasadnutí, kde investori budú pozorne sledovať, či americká centrálna banka plánuje ďalšie znižovanie sadzieb v najbližších mesiacoch. Ďalšími dôležitými údajmi, ktoré budú tento týždeň sledované, sú maloobchodné tržby a vývoj na trhu bývania. V júli tržby vzrástli o 1 %, čo bol najväčší mesačný nárast od januára 2023. Predpokladá sa, že v auguste dôjde k miernemu poklesu o 0,1 %.

Európa: Prejav Christine Lagardovej

V Európe bude stredobodom pozornosti piatkový prejav prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardovej. Investori očakávajú, že Lagardová poskytne ďalší náhľad na budúce kroky ECB po nedávnom znížení úrokových sadzieb. Vzhľadom na slabé ekonomické údaje z eurozóny, najmä z nemeckého priemyselného sektora, je pravdepodobné, že ECB bude pokračovať v uvoľňovaní menovej politiky s cieľom podporiť ekonomiku.

Inflačné tlaky v eurozóne sa mierne zmiernili, pričom sa v tomto týždni očakáva zverejnenie konečných údajov o inflácii za august. Očakáva sa, že medziročná inflácia v eurozóne zostane na úrovni 2,2 %, čo predstavuje najpomalší nárast od júla 2021. Jadrová inflácia však zostáva na úrovni 2,8 %, čo ukazuje na trvajúci tlak na ceny v kľúčových oblastiach hospodárstva.

Ďalším dôležitým ukazovateľom bude ZEW Index ekonomického sentimentu pre Nemecko, ktorý poskytne obraz o zdraví najväčšej ekonomiky eurozóny. V auguste index klesol na sedemmesačné minimum 25,8 bodu, čo signalizovalo pokračujúci pokles. Očakáva sa, že v septembri sentiment klesne ešte viac na 18,6 bodu, čo podčiarkuje pesimistický výhľad pre Nemecko, najmä v súvislosti s politickou neistotou a slabou výkonnosťou hospodárstva.

V Spojenom kráľovstve bude v centre pozornosti rozhodnutie Bank of England o úrokových sadzbách. Očakáva sa, že banka ponechá svoju základnú sadzbu na úrovni 5 %, pričom hlavnou otázkou zostáva, či klesajúca inflácia otvorí dvere k ďalším zníženiam sadzieb. Inflácia v Spojenom kráľovstve sa v júli mierne zvýšila na 2,2 % po dvoch mesiacoch poklesu, čo vyvoláva otázky, či centrálna banka bude nútená opäť zasiahnuť v novembri.

Ázia a Pacifik: Centrálne banky v akcii

Na rozdiel od západných centrálnych bánk, ktoré sa sústreďujú na znižovanie úrokových sadzieb, Japonská centrálna banka zostáva s jasne jastrabím postojom. V marci banka ukončila politiku záporných úrokových sadzieb a v júli zvýšila svoju základnú sadzbu druhýkrát v tomto roku. Napriek tomu sa neočakáva, že BoJ tento mesiac opäť zvýši sadzby, pretože sa pravdepodobne bude snažiť vyhnúť negatívnemu dopadu na ekonomiku.

Inflácia v Japonsku zostáva stabilná na úrovni 2,8 % už tretí mesiac po sebe, čo naznačuje, že banka bude pokračovať v opatreniach na posilnenie jenu. Čína, ktorá čelí problémom vo svojom realitnom sektore, pravdepodobne ponechá svoje prime sadzby nezmenené, po tom, čo centrálna banka v júli prekvapivo znížila dve hlavné sadzby o 10 bázických bodov.

Kvartálna sezóna

Kvartálna sezóna doznieva a tak v tomto týždni reportuje svoje kvartálne čísla iba zopár zaujímavých spoločností. Vo štvrtok bude v centre pozornosti FactSet, spoločnosť poskytujúca finančné dáta a analytické nástroje, ktorej akcie v tomto roku odpísali 3,5 %. Ďalším zaujímavým hráčom je Lennar, jeden z najväčších amerických developerov, ktorý by mohol profitovať z poklesu úrokových sadzieb a stabilizácie na trhu nehnuteľností.

Najväčším korporátnym ťahákom pre finančné trhy v rámci tohto týždňa je však bezpochyby FedEx, svetový líder v doručovacích službách. Spoločnosť sa snaží implementovať úsporné opatrenia a zvyšovať efektivitu v logistickom reťazci. Podľa manažmentu firmy, by tieto opatrenia mali prispieť k úspore nákladov vo výške 4 miliardy USD, vrátane konsolidácie svojich leteckých a pozemných prepravných služieb.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #25: Google nikdy nebol lacnejší a Apple predstavil nový iPhone 16
Ďalší článokIBM zažíva vďaka AI renesanciu, akcie na maxime
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno