Finančné trhy tento týždeň

Medzi najvýznamnejšie udalosti tohto týždňa patrí júnové zasadanie FEDu ohľadom údajov o inflácii za máj, ktoré sa bude konať v stredu. Wall Street očakáva medziročný nárast spotrebiteľských cien (CPI) o 3,4 %. Na mesačnej báze sa očakáva nárast cien o 0,1 %, čo je pokles oproti 0,3 % v apríli. Očakáva sa, že jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energie, stúpne o 3,5 % medziročne, čo je spomalenie oproti 3,6 % v apríli. Mesačný nárast jadrových cien sa očakáva na úrovni 0,3 %, čo je nezmenená hodnota oproti predchádzajúcemu mesiacu. Prvé údaje o spotrebiteľskej nálade za jún sú očakávané v piatok.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: MarketWatch

Po zverejnení týchto údajov bude nasledovať rozhodnutie Fedu o úrokových sadzbách, pričom trhy očakávajú, že centrálna banka sadzby nezmení. Hlavným zameraním bude preto najnovší prehľad ekonomických projekcií Fedu, vrátane tzv. „dot plotu“, ktorý poukazuje na očakávania tvorcov politiky ohľadom budúcich úrokových sadzieb a komentár predsedu americkej centrálnej banky Jeroma Powella. Očakáva sa, že Fed oznámi očakávané dve zníženia úrokových sadzieb v tomto roku, oproti trom v marci.

Okrem toho údaje o inflácií za máj budú v tomto týždni hlásiť aj Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Nórsko ale napríklad aj v Číne či Indii. Konečné údaje o inflácii za máj má Nemecko oznámiť v stredu, Španielsko vo štvrtok a Francúzsko v piatok. Údaje o priemyselnej výrobe eurozóny za apríl budú známe vo štvrtok a údaje o obchode v piatok.

V rámci eurozóny sa nálada investorov v júni zlepšila ôsmy mesiac po sebe, hospodárske oživenie v bloku však stále pokračuje pomalým tempom. Index, ktorý odráža náladu investorov v 20 krajinách menovej únie, sa v júni zvýšil na 0,3 bodu z májovej hodnoty -3,6 bodu. Vedľajší index, merajúci očakávania investorov, vzrástol na 10 bodov z májovej hodnoty 7,8 bodu. Na konci týždňa sa ešte očakáva, čo nám povie hlavná predstaviteľka ECB Christine Lagardová.

Vo štvrtok budú investori očakávať údaje o výrobných cenách (PPI) v USA. Index výrobných cien poskytuje prehľad o vývoji cien v rôznych fázach výroby a distribúcie. Očakáva sa, že PPI v Spojených štátoch medzimesačne vzrastie o 0,1 % a medziročne o 2,5 %. Vo štvrtok budú tiež reportované údaje o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti. Očakáva sa 223 000 žiadostí, pričom v apríli tohto roka bolo zaznamenaných 229 000 žiadostí.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Bloomberg

Japonsko a očakávania ohľadom sadzieb

Veľký týždeň pre Japonsko začína konečnými odhadmi HDP za prvý štvrťrok, ktoré by mohli potvrdiť, že tretia najväčšia svetová ekonomika sa začiatkom roka prepadla. Tieto dáta majú pomôcť lepšie pochopiť vyhliadky Bank of Japan v oblasti menovej politiky. Zatiaľ čo sa všeobecne očakáva, že japonská centrálna banka ponechá svoju úrokovú sadzbu nezmenenú v rozmedzí 0 % až 0,1 %, niektorí analytici predpokladajú, že BOJ by mohla v rámci procesu kvantitatívneho sprísnenia znížiť svoje nákupy japonských vládnych dlhopisov.

Investori však budú sledovať aj oznámenia o úrokových sadzbách z Číny, Thajska a Taiwanu. Rozhodnutie Thajskej centrálnej banky vzbudzuje veľkú pozornosť kvôli špekuláciám, že by mohla byť prvou centrálnou bankou v Ázii, ktorá znížila sadzby.

Korporátne novinky

V súčasnosti asi najsledovanejšia firma na svete, Nvidia, začne týždeň s rozdelením akcií, tkz. Stock-split, v pomere 10:1. V pondelok nás tiež čaká konferencia Apple, Worldwide Developer’s Conference. Očakáva sa, že jedna z najočakávanejších udalostí spoločnosti za posledné roky bude slúžiť ako štartovací bod pre veľký pokrok spoločnosti v oblasti generatívnej AI.

Vo štvrtok budú akcionári najznámejšieho výrobcu elektromobilov na svete zameriavať svoju pozornosť na valné zhromaždenie Tesly. Hlavnou témou zhromaždenia bude hlasovanie o kompenzačnom balíku pre Elona Muska. Akcionári rozhodnú, či si CEO automobilky ponechá rekordný balík kompenzácií vo výške 56 miliárd USD, ktorý bol udelený v roku 2018 a tento rok zrušený.

Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna doznieva, pričom v tomto týždni budú oči investorov zamerané na softvérové spoločnosti ako Oracle či Adobe. Oracle zažil silný začiatok roka, keď si jeho akcie v tomto roku pripísali slušných 21 %. V prvom štvrťroku sa firma mohla pochváliť silným rastom tržieb z cloudu a manažment oznámil zvýšenie výdavkov na budovanie nových dátových centier v snahe uspokojiť dopyt.

Rýchle prijatie generatívnej umelej inteligencie urobilo z Adobe minulý rok jednu z najžiadanejších akcií medzi softvérovými firmami. Avšak tento rok je to zatiaľ úplne iný príbeh. Akcie firmy v tomto roku klesli o 19,7 %, za čo môžu najmä obavy z konkurenčných nástrojov, ako napríklad Sora od OpenAI. Investori tak pozorne očakávajú, ako sa Adobe dokáže vysporiadať s narastajúcou konkurenciou.

Najväčším trhákom tohto týždňa je však 11. najhodnotnejšia firma súčasnosti, podľa trhovej kapitalizácie, Broadcom (651,8 miliárd USD). Významný hráč v oblasti polovodičov, ktorý poskytuje riešenia pre bezdrôtovú komunikáciu, sieťové zariadenia, dátové centrá, si v tomto roku pripísal 29,6 %. Geograficky nám bližšie v piatok zverejní svoje čísla aj britský maloobchodník Tesco.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTrio nových prírastkov v indexe S&P 500: KKR, CrowdStrike a GoDaddy
Ďalší článokElektromobily optikou investora: Čo stojí za krvácaním výrobcov EV?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno