Siemens investuje do softvéru, aby zvýšil zisky

Nemecký inžiniersky gigant Siemens oznámil najväčšiu akvizíciu vo svojej histórii. Súhlasil s kúpou softvérovej spoločnosti Altair Engineering za 10 miliárd USD, čím spečatil svoj posun od tradičného strojárstva k softvérovým technológiám. Siemens sa rozhodol zaplatiť akcionárom Altairu 113 USD na akciu, čo je 19 % prémia oproti poslednej cene Altairu pred správami o možnej akvizícii. Transakcia sa má dokončiť v druhej polovici budúceho roka a posilní nemeckého giganta v oblasti priemyselnej simulácie, ktorá je čoraz dôležitejšia pri rozširovaní umelej inteligencie do bežného života.

Altair, spoločnosť so sídlom v Troy, Michigan, sa špecializuje na softvér pre automobilový, letecký, energetický a finančný sektor, pričom jej produkty pomáhajú simulovať a zlepšovať rôzne inžinierske procesy. CEO James Scapa si vybudoval renomé v priemysle vďaka orientácii na softvérové riešenia a s nákupom Siemensu môže spoločnosť ďalej rozvíjať svoju pôsobnosť. Táto dohoda je súčasťou širšieho plánu Siemensu pod vedením CEO Rolanda Buscha, ktorý hľadá vysokoziskové softvérové aktíva, aby dobehol konkurenciu ako Rockwell Automation či Schneider Electric.

Podľa analytikov je Altair “vysokokvalitným aktívom” a pre Siemens má strategický význam. RBC analytik Mark Fielding poznamenal, že akvizícia zlepší podnik v oblasti simulácie a predaja softvérov, čo ďalej podporí ziskové portfólio spoločnosti. Tento obchod zvyšuje digitálny segment nemeckej organizácie o 8 %, pričom analytik Bloomberg Intelligence Omid Vaziri uviedol, že Altair perfektne zapadne do podnikového softvérového portfólia Xcelerator.

Predaj Airport Logistics a posun k digitálnej budúcnosti

Popri akvizícii Altairu Siemens oznámil aj predaj svojej divízie Airport Logistics spoločnosti Toyota Industries Corporation, konkrétne jej dcérskej spoločnosti Vanderlande, za 300 miliónov EUR. Tento krok je súčasťou plánu giganta na zoštíhlenie podniku a zameranie sa na ziskovejšie oblasti, predovšetkým na softvér.

Siemens už v minulosti naznačil, že má v úmysle zamerať sa na väčšie softvérové akvizície a technológie, ktoré môžu prispieť k cloudovým službám a dátovým prepojeniam. CEO Roland Busch označil transakciu s Altairom za “logický krok” a pripustil, že v oblasti priemyselného softvéru je zložité nájsť vhodné akvizičné ciele bez regulačných problémov. V rozhovore vyzdvihol, že nákup Altairu bol ako “nájdenie diamantu na trhu,” ktorý dokonale zapadá do ich plánov rastu.

Altair prináša Siemensu schopnosti, ktoré v jeho portfóliu chýbali, ako simuláciu deštruktívnych testov priemyselných produktov, čo je dôležité napríklad pri výrobe smart hodiniek alebo automobilových dielov. Siemens tak posilní svoje zameranie na vývoj softvéru s vysokou maržou v reakcii na klesajúci dopyt po tradičnom priemyselnom vybavení v Číne.

Akcie Siemens


Akcie firmy od začiatku roka klesli na 181,5 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 18,2 násobok zisku na akciu (P/E), 231,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 16,1 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 142,2 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je na úrovni 2,59 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
Predchádzajúci článokAdobe vsádza na umelú inteligenciu: Investorov zatiaľ neohuruje
Ďalší článokStarbucks zrýchľuje, nový CEO chce kávu do 4 minút
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno