Zníženie sadzieb zvyčajne pomáha trhu, ale nie vždy

Americká centrálna banka (Fed) prvý krát od roku 2020 uvoľnila menovú politiku a znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov. Tento krok znamená, že sadzby sa teraz pohybujú v rozmedzí 4,75 % až 5 %. Dôvodom tohto agresívnejšieho uvoľnenia je snaha zabrániť ochladeniu trhu práce a udržať americkú ekonomiku v rastovom trende.

Vplyv zníženia úrokových sadzieb na index S&P 500, čo hovorí história?
Zdroj: Finance Yahoo

Zároveň sa čaká, že do konca roka 2024 plánuje Fed znížiť sadzby ešte dvakrát, pričom v roku 2025 by mali nasledovať ďalšie štyri zníženia. USA sa tak pridáva k ďalším významných ekonomikám, ktoré sa odhodlali k takémuto kroku. Bank of England, Európska centrálna banka a Bank of Canada nedávno tiež znížili sadzby. Celý článok nájdeš na:

Znižovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou sa často považuje za pozitívny signál pre akciový trh, najmä pre index S&P 500, ktorý sleduje výkonnosť 500 najväčších amerických spoločností. Aj keď zníženie sadzieb zvyčajne vedie k stimulácii ekonomiky a nižším nákladom na pôžičky, reakcia trhov nie je vždy priamočiara. Na základe historických údajov z posledných piatich desaťročí sa ukazuje, že S&P 500 síce často rastie po prvom znížení sadzieb, no v krátkodobom horizonte môže nastať pokles.

Ako reaguje S&P 500 po znížení úrokových sadzieb?

Podľa analýzy, ktorá zahŕňa dáta od roku 1973, index S&P 500 vykazuje po prvom znížení sadzieb priemerný ročný výnos na úrovni 4,9 %. Zaujímavé však je, že trh v prvých troch mesiacoch po znížení sadzieb zvyčajne klesá, no do pol roka dochádza k stabilizácii a následnému rastu.

Takmer 70 % prípadov zníženia sadzieb viedlo k pozitívnym výnosom na trhu v nasledujúcom roku, čo podporuje myšlienku, že nižšie náklady na pôžičky pomáhajú firmám zvyšovať zisky a spotrebiteľom podporovať spotrebu. Napriek tomu však existujú obdobia, kedy sa zníženie sadzieb neprejavilo pozitívne. Napríklad v rokoch 1973, 1981, 2001 a 2007 trhy zaznamenali dvojciferné poklesy napriek znižovaniu sadzieb. Naopak, po znížení sadzieb v roku 1982 index S&P 500 vyskočil o 36,5 %.

Vplyv zníženia úrokových sadzieb na index S&P 500, čo hovorí história?
Zdroj: Visualcapitalist

Zníženie úrokových sadzieb samo o sebe nie je zárukou rastu akciového trhu. Kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje výkonnosť S&P 500, je rast ziskov spoločností. Keď zisky rastú aj v období klesajúcich úrokových sadzieb, trh má tendenciu vykazovať výraznejšie zisky. V obdobiach, keď firmy dosahujú pozitívny rast ziskov, trh dosahuje v priemere 14 % výnos. Naopak, ak zisky klesajú, index S&P 500 dosahuje priemerný ročný výnos 7 %.

Dnešná situácia na trhu je špecifická tým, že mnoho firiem z S&P 500 si dokázalo v rokoch 2020 a 2021 zabezpečiť výhodné úrokové sadzby. To znamená, že doteraz neboli výrazne ovplyvnené rastúcimi sadzbami, ktoré Fed zaviedol na potlačenie inflácie. Mnohé z týchto pôžičiek však budú musieť byť refinancované v roku 2025, čo môže vytvoriť riziko pre sektory, ktoré boli najviac vystavené výhodným sadzbám, ako napríklad výroba. V tejto súvislosti môžeme očakávať, že výkonnosť S&P 500 po znížení sadzieb bude do značnej miery závisieť od firemných ziskov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych amerických spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokFed znížil úrokové sadzby: Ukončuje cyklus najvyšších sadzieb za 23 rokov
Ďalší článokModerna prehodnocuje stratégiu, akcie najnižšie od roku 2020
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno