Luxusné akcie ako LVMH a Hermès zažili rast po čínskych stimuloch

Luxusné akcie v Európe zažili najlepší týždeň za posledné roky, keď sektor, ktorý bol väčšinu roka pod tlakom kvôli slabému dopytu z Číny, zaznamenal silné oživenie. LVMH, Hermès International a Richemont (materská spoločnosť Cartieru) vzrástli o viac ako 15 % po tom, čo Čína prisľúbila zvýšenie ekonomických stimulov. O nich sme písali v článku nižšie:

Po oznámení nových stimulov zo strany Číny reagoval index STOXX Europe Luxury 10, ktorý zahŕňa veľké luxusné značky ako LVMH, Ferrari a Burberry, týždenným rastom o 7,7 %. Pozitívny sentiment podporila aj nová investícia LVMH do talianskej luxusnej značky Moncler, čo posilnilo dôveru investorov v ďalší rast.

Čínsky trh je pre luxusné značky nevyhnutný, pretože čínski spotrebitelia zohrávajú kľúčovú úlohu v dopyte po drahých kabelkách, cognacoch či luxusných hodinkách. Očakávané stimuly priniesli presne to, čo investori dúfali, oživenie dopytu a rast cien akcií. „Mali sme pocit, že sme boli blízko dna a to je zvyčajne čas na nákup,“ povedal analytik RBC Capital Markets Piral Dadhania. Stimuly z Číny prišli nečakane a mali veľmi pozitívny dopad na ceny akcií, čo mnohých investorov prekvapilo. Hlavnými víťazmi čínskych stimulov boli čínske e-commerce spoločnosti ako Alibaba, JD.com a Meiutan.

Akcie luxusných značiek ako Kering (vlastník značky Gucci), Burberry a Hugo Boss sa obchodovali blízko viacročných miním po tom, čo tieto firmy vydali varovania o poklese ziskov v druhom kvartáli. Ich akcie klesli v tomto roku o viac ako tretinu, konkrétne Kering sa prepadol o 36 % Burberry o 51 % Hugo Boss o 38,1 %. Pokles cien však urobil tieto akcie atraktívnejšie, čo začalo lákať investorov, ktorí využili oslabenie trhu na nové investície.

Luxusné akcie zažili najlepší týždeň za posledné roky: Čína oživuje luxusný trh
Zdroj: FinanceYahoo

Portfolio manažér Nick Clay z Redwheel uviedol, že využil slabosť na trhu na otvorenie pozície v LVMH, pričom túto spoločnosť považuje za trvalého lídra, ktorého akcie boli zasiahnuté obavami o Čínu a USA. „V konečnom dôsledku sa očakáva, že sentiment a dôvera sa opäť zlepšia. Ak toto ešte nie je dno, čínske úrady pravdepodobne prijmú ďalšie opatrenia,“ dodal.

Čína prekvapila investorov rozsahom stimulov, ktoré zahŕňajú podporu pre realitný trh, sociálne dávky pre nezamestnaných absolventov a peňažné príspevky pre ľudí v núdzi. Tieto opatrenia zmiernili obavy týkajúce sa zadlženého realitného sektora a vysokej nezamestnanosti mladých, čo pozitívne ovplyvnilo nielen luxusný trh, ale aj širší technologický sektor.

Niektorí analytici však varujú, že tieto stimuly nemusia byť dostatočné na dlhodobé udržanie rastu cien akcií. Na druhej strane, rastúce ceny akcií vyvolávajú u niektorých investorov strach z premeškania príležitosti (tzv. FOMO), čo môže ďalej podporiť dopyt po akciách luxusných značiek.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie európskych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
Predchádzajúci článokJuhokórejský gigant SK Hynix spúšťa masovú výrobu AI čipov
Ďalší článokNike odkladá deň investorov, nového CEO čaká neľahká situácia
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno