More

    Cenový index spotrebných výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), ktorý je uprednostňovaným ukazovateľom inflácie FEDu, v USA klesol medzimesačne o 0,4 % na 3 %, najmä vďaka poklesu cien energií.

    Cenový index spotrebných výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), ktorý je uprednostňovaným ukazovateľom inflácie FEDu, v USA klesol medzimesačne o 0,4 % na 3 %, najmä vďaka poklesu cien energií.

    USA ekonomika, PCE index a inflácia

    PCE Index je za október na úrovni 3 %. celková inflácia medzimesačne stagnovala a na úrovni 3 % za 12-mesačné obdobie. Ceny energií medzimesačne klesli o 2,6 %, čo pomohlo udržať celkovú infláciu pod kontrolou, aj keď ceny potravín vzrástli o 0,2 %. Osobné príjmy a výdavky medzimesačne vzrástli o 0,2 %, čo tiež zodpovedá odhadom a naznačuje, že spotrebitelia držia krok s infláciou. PCE index odstraňuje nestále položky, ako sú potraviny a palivo.

    Celkové číslo medziročne vzrástlo o 3,0 %, pričom sa spomalilo z 3,4 % v septembri najmä vďaka. Ekonómovia očakávali medziročné hodnoty 3,0 % a medzimesačne 0,1 %. Údaje by mohli pomôcť určiť, ako budú predstavitelia Fedu kalibrovať úrokové sadzby v nasledujúcich mesiacoch. Centrálna banka má na svojom zasadnutí budúci mesiac ponechať sadzby v rozpätí 5,25 % až 5,50 %, hoci niektorí politici naznačili, že čoskoro môže prísť odklon od tohto bezprecedentne prísneho postoja.

    Začiatkom tohto týždňa guvernér Fedu Christopher Waller, navrhol, že „mohli by sme začať znižovať úrokovú sadzbu„, ak inflácia bude pokračovať v spomaľovaní „ešte niekoľko mesiacov“. Komentáre posilnili očakávania, že Fed môže znížiť sadzby už v máji budúceho roka.

    Podľa ďalších ekonomických správ týždenný počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti vzrástol na 218 000, čo je nárast o 7 000 oproti predchádzajúcemu obdobiu, hoci mierne pod odhadom 220 000. Zatiaľ čo verejnosť pozornejšie sleduje index spotrebiteľských cien ministerstva práce ako mieru inflácie, Fed uprednostňuje jadrovú hodnotu PCE. Prvé opatrenie sa zameriava predovšetkým na to, koľko tovarov a služieb stojí, zatiaľ čo druhé sa zameriava na to, čo ľudia skutočne míňajú, pričom sa prispôsobuje spotrebiteľskému správaniu, keď ceny kolíšu.

    Cenový index spotrebných výdavkov na osobnú spotrebu (PCE), ktorý je uprednostňovaným ukazovateľom  inflácie FEDu, v USA klesol medzimesačne o 0,4 % na 3 %, najmä vďaka poklesu cien energií.

    Inflácia meraná osobnými výdavkami sa v októbri zvýšila v súlade s očakávaniami, čo podľa zverejnených údajov vo štvrtok poskytlo Federálnemu rezervnému systému väčšiu motiváciu držať sadzby na stabilnej úrovni a možno začať znižovať v roku 2024. Index cien výdavkov na osobnú spotrebu, bez cien potravín a energií, medzimesačne vzrástol o 0,2 % a medziročne o 3,5 %, informovalo ministerstvo obchodu. Obe čísla sú v súlade s konsenzom Dow Jones.

    Index PCE

    Index PCE (Personal Consumption Expenditures Price Index) je ekonomický ukazovateľ používaný na meranie inflačného tlaku v ekonomike USA. Je to jedna z hlavných mier inflácie, ktoré sledujú ekonómovia a centrálna banka (Fed) USA. PCE index sleduje zmeny v cenách tovarov a služieb, ktoré konzumenti kupujú a spotrebúvajú, a to zahŕňa rôzne kategórie, ako sú potraviny, oblečenie, byty a iné.

    Index PCE sa líši od iných inflačných mier, ako je index spotrebiteľských cien (CPI), pretože zahŕňa aj zmeny v štruktúre spotreby v reakcii na zmeny cien, čo sa nazýva „reťazcový index„. To znamená, že keď sa ceny niektorých tovarov alebo služieb zvýšia, konzumenti môžu prejsť na iné alternatívy, a index PCE reflektuje tieto zmeny v správaní spotrebiteľov.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.