More

    Intel pozastavuje plány na výstavbu továrne v Nemecku v hodnote 30 miliárd EUR: Úder pre nemeckú ekonomiku.

    Intel pozastavuje plány na výstavbu továrne v Nemecku v hodnote 30 miliárd EUR: Úder pre nemeckú ekonomiku.

    Intel – Reakcia a dôvody odkladu

    Intel pozastavil plány na výstavbu továrne na mikročipy v Nemecku v hodnote 30 miliárd EUR, čo predstavuje významný úder pre technologické plány Európy. Továreň mala byť postavená v Magdeburgu, no spoločnosť oznámila, že výstavbu odloží o dva roky. Intel zároveň odložil aj plány na vybudovanie závodu v Poľsku, a to napriek tomu, že dostal miliardové štátne dotácie.

    Tento krok prichádza v čase, keď sa Intel snaží o zásadnú reorganizáciu, ktorá má pomôcť obnoviť jeho pozíciu na trhu po prudkom poklese hodnoty akcií. CEO Intelu, Pat Gelsinger, oznámil, že výrobná divízia Intelu bude oddelená od zvyšku spoločnosti, čo môže signalizovať budúci rozpad spoločnosti. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa vlani dohodol s Intelom na poskytnutí 10 miliárd EUR na podporu výstavby továrne v Magdeburgu. Tento projekt mal pomôcť znížiť závislosť Európy od polovodičov z Číny a Taiwanu a urobiť z Nemecka globálne centrum výroby polovodičov. Intel uviedol, že závod by vytvoril 3 000 trvalých pracovných miest a 7 000 miest v stavebníctve.

    Ekonomické a politické dôsledky

    Pozastavenie projektu vyvolalo napätie medzi členmi nemeckej koaličnej vlády. Minister financií Christian Lindner navrhol, aby boli plánované dotácie použité na pokrytie rozpočtového deficitu, zatiaľ čo minister hospodárstva Robert Habeck tvrdí, že by mali byť nasadené pre „dobro krajiny“.

    Intel sa zároveň stretáva s tvrdou konkurenciou od ázijských rivalov, ako sú TSMC a Samsung, ktorí ho v posledných rokoch predbehli vo výrobe pokročilých polovodičov. Spoločnosť čelí aj poklesu záujmu o jej tradičné procesory, keďže technologickí giganti investujú viac do AI čipov od Nvidia.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.