Joe Biden končí – možná volatilita na trhoch

Jeden týždeň po pokuse o atentát na Donalda Trumpa sa prezident Joe Biden rozhodol odstúpiť z prezidentských volieb v roku 2024 a podporiť viceprezidentku Kamalu Harrisovú ako kandidátku Demokratickej strany. Investori sú opatrnejší voči reakcii trhu na nedávne politické udalosti spolu s očakávanými zníženiami úrokových sadzieb FEDu v septembri. Neistoty narastajú a môžu spôsobiť ďalšie rizikové reakcie na trhoch.

Týždeň bude plný kritických výsledkov amerických a európskych spoločností, vrátane firiem ako, Tesla, Microsoft a LVMH, ktoré budú zverejňovať svoje výsledky za druhý kvartál. Futures trhy naznačujú vyššie otvorenie po odstúpení Bidena, avšak volatilita môže pokračovať. Potenciálny vplyv volieb v USA je vysoko nepredvídateľný a závisí od výsledkov prieskumov v nasledujúcich mesiacoch. Prezidentské voľby v USA sa uskutočnia 5. novembra 2024.

Joe Biden končí: Ako to ovplyvní európske a americké trhy?
Zdroj: Earnings Whispers

Americký dolár oslabil voči väčšine hlavných mien v ázijskej seanse, čo posilnilo euro, s výmenným kurzom blížiacim sa k hodnote 1,09 po dvojdňovom poklese. Slabosť dolára je spojená s rastúcou pravdepodobnosťou, že Donald Trump vyhrá voľby. Tento vývoj odráža reakciu trhu na Trumpovu kandidatúru v roku 2016, keď investori očakávali, že FED zníži úrokové sadzby v dôsledku politických neistôt.

Kryptomeny zažili silný býčí trend od pokusu o atentát na bývalého prezidenta Trumpa minulý týždeň. Incident zvýšil šance na víťazstvo kandidáta, ktorý je priaznivý ku kryptomenám. Bitcoin vzrástol o viac než 18 % na viac ako 68 300 USD po tom, čo Biden v nedeľu oznámil svoje odstúpenie z prezidentských volieb.

Futures na akciové trhy naznačujú vyššie otvorenie aj na európskych trhoch. Nie sú jasné indikácie, ako by akcie mohli reagovať na víkendové udalosti, keďže oživenie trhu mohlo byť poháňané nákupmi po nedávnom prudkom poklese trhu. Kandidatúra Harrisovej môže priniesť nádej, že získa viac podpory proti Trumpovi, ktorý zaznamenal nárast v prieskumoch po pokuse o atentát. Historicky Wall Street zažívala viac býčích trendov pod demokratickou vládou ako pod republikánskou administratívou, hoci história sa nemusí opakovať.

Ceny komodít, ako sú kovy a energie, boli volatilné kvôli kolísajúcemu americkému doláru v ázijskej seanse. Ceny zlata, striebra, medi, ropy a zemného plynu najprv vzrástli, potom však zisky stratili, keď investori hľadali indície o reakcii trhu na dolár. Napriek známkam oživenia je príliš skoro na vyhlásenie, že klesajúci trend je za nami, pretože potenciálna obnovená obchodná vojna medzi USA a Čínou môže tlačiť na ceny komodít.

Dopady na odvetvia

V krátkodobom horizonte by sa trhy mali sústrediť na politiku FEDu skôr ako na politické udalosti, keďže výsledok prezidentských volieb je čoraz neistejší. Americká centrálna banka je na prahu prvého zníženia úrokových sadzieb od pandémie v roku 2020. Americký ekonomický výhľad je čoraz nejasnejší na základe nedávnych údajov a politického prostredia.

Sektor fosílnych palív, ktorý reprezentujú firmy, ako Baker Hughes, Exxon Mobil a Occidental Petroleum, môže získať výhody. Európske náprotivky, vrátane BP a Shell, pravdepodobne budú nasledovať tento globálny trend. Bankové akcie môžu byť tiež podporené potenciálnym uvoľnením regulácií pod vládou vedenou Trumpom, najmä tie, ktoré sú viac vystavené investičnému bankovníctvu, ako Goldman Sachs a Morgan Stanley. Navyše, zdravotnícky sektor by mohol zaznamenať pozitívny výhľad v dôsledku potenciálnej podpory pre súkromné zdravotné poistenie. Spotrebiteľské akcie, ktorí sú ovplyvnené vysokými sadzbami, by tiež mohli profitovať z Trumpovho návrhu na zníženie daní.

Naopak, spoločnosti z oblasti obnoviteľnej energie a výrobcovia elektromobilov môžu byť negatívne ovplyvnení kvôli anti-klimatickým politikám, ktoré by Trump mohol zaviesť. Medzi spoločnosti, ktoré by mohli utrpieť, patria výrobcovia elektromobilov ako Tesla, Rivian a Lucid. Európske spoločnosti z oblasti obnoviteľnej energie, vrátane Iberdrola, National Grid a TotalEnergies, môžu tiež pocítiť vplyvy.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokMicrosoft a CrowdStrike zodpovední za globálny výpadok IT systémov
Ďalší článokSAP transformuje, tržby z cloudu rastú o 25 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno