Finančné trhy tento týždeň

Finančné trhy, hlavne tie akciové, pokračovali v pozitívnom trende aj minulý týždeň. S&P 500 dokonca dosiahol niekoľko rekordných zatvorení. Investori si zjavne začínajú zvykať na signály ochladzovania inflácie a stále silného ekonomického rastu. Index Dow Jones pridal 0,7 % a Nasdaq Composite vzrástol takmer o 1 %. Rástli aj čínske a európske akciové trhy, a to predovšetkým vďaka oznámeniu masívnych stimulov na podporu tamojších akcii zo strany čínskej vlády.

Tento optimizmus bude v nadchádzajúcom týždni podrobený skúške, keďže očakávame niekoľko dôležitých dát z amerického pracovného trhu a zo sektorov služieb a výroby. Najväčšiu pozornosť púta septembrová správa o pracovných miestach, ktorá by mala naznačiť, ako rýchlo sa ochladzuje trh prace v Spojených štátoch. Zároveň sa očakávajú prejavy hlavných predstaviteľov centrálnych bánk v USA a Európe. Na záver sa investori budú zameriavať aj na vývoj cien ropy, ktoré sú ovplyvnené nárastom globálnej ponuky a stimulačnými opatreniami z Číny.

USA: Nezamestnanosť a výrobné PMI v popredí

Tento týždeň sa v USA očakávajú dve kľúčové udalosti. Prvou je prejav predsedu Federálneho rezervného systému (Fed) Jeromea Powella. Ten bude investormi a analytikmi ostro sledovaný kvôli akýmkoľvek náznakom ohľadom budúcej menovej politiky. V piatok sa pozornosť investorov obráti na správu o počte nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva a mieru nezamestnanosti.

Trh práce v USA vykazuje známky rýchlejšieho ochladzovania, než sa očakávalo. V auguste pribudlo 142 tisíc nových pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla na 4,2 %. Avšak rast počtu čiastočných úväzkov naznačuje, že miera nezamestnanosti môže byť celkovo vyššia, ako sa na prvý pohľad zdá. Fed očakáva nárast nezamestnanosti na 4,4 % do konca roka. Pre september sa očakáva prírastok 144 tisíc pracovných miest a miera nezamestnanosti na úrovni 4,2 %.

Okrem toho bude pozornosť zameraná aj na index výrobných manažérov v oblasti výroby. Aktivita amerických tovární už 21 mesiacov zaznamenáva pokles, pričom august bol jedným z najslabších mesiacov v roku 2024. Ak sa slabé údaje potvrdia, zvýšilo by to pravdepodobnosť, že Fed bude pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb.

Európa: Prejav prezidentky ECB a inflácia

V Európe budú investori tento týždeň sledovať odhad inflácie (CPI) v eurozóne za september. Inflácia v auguste ochladla na 2,2 % medziročne, čo predstavuje najpomalší rast od júla 2021. Očakáva sa, že celková inflácia bude v septembri na úrovni 1,9 %, zatiaľ čo jadrová inflácia, ktorá je pre Európsku centrálnu banku (ECB) kľúčová, by mala klesnúť na 2,7 %. Ďalšie spomalenie inflácie by mohlo posilniť očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb zo strany ECB do konca roka.

Pozornosť sa bude venovať aj prejavu prezidentky ECB Christine Lagardeovej v Európskom parlamente, kde sa očakáva, že bude diskutovať o budúcom smerovaní menovej politiky. Okrem toho bude zverejnený aj index PMI pre výrobný sektor v Nemecku a Francúzsku, ktorý by mohol potvrdiť ďalší pokles podnikateľskej aktivity v oboch krajinách, čo zvýši pravdepodobnosť väčších znížení sadzieb zo strany ECB.

Ázia a Pacifik: Dôležité údaje o PMI

V oblasti Ázie a Pacifiku budú trhy sledovať údaje o PMI z Číny. Čínska výrobná aktivita zaznamenáva pokles už štyri po sebe idúce mesiace, pričom sa očakáva, že tento trend bude pokračovať aj v septembri. Na druhej strane, PMI pre súkromný sektor, ktorý publikuje spoločnosť Caixin, ukazuje, že súkromný sektor zaznamenával rast počas celého roka.

Minulý týždeň Čína oznámila významný stimulačný balík, ktorý podporil globálne akciové trhy, najmä v Ázii a Európe. Avšak očakáva sa, že údaje, ktoré budú zverejnené tento týždeň, ešte nebudú odrážať vplyv týchto opatrení. Ak sa stimulačné opatrenia preukážu ako úspešné, mohlo by to pozitívne ovplyvniť globálny ekonomický sentiment.

Kvartálne výsledky

Finančné trhy bude v tomto týždni ovplyvňovať len zlomok dôležitých spoločností z korporátneho sveta. V pondelok svoje čísla predstaví spoločnosť Carnival, jedného zo svetových lídrov v oblasti výletných plavieb. Carnival zažíva po pandémii Covid-19 opäť dobré časy, čoho výsledkom sú očakávané rekordné rezervácie na rok 2025. Hlavným trhákom tohto týždňa je svetoznáma firma športového oblečenia, Nike. Ikonický výrobca športovej obuvi čelí problémom pre svoju stratégiu eliminácie tretích strán, ako sú Footlocker či Macy’s a prechod na e-commerce, ktoré vyústili až odvolaním generálneho riaditeľa. Akcie organizácie sú od svojho maxima nižšie o takmer 50 %.

V stredu po uzatvorení prichádzajú výsledky Levi Strauss, ikonickej módnej značky, ktorá môže poskytnúť zaujímavý pohľad na maloobchodný trh a vývoj spotrebiteľského správania v USA. V štvrtok pred otvorením trhu bude svoje kvartálne výsledky zverejňovať aj Constellation Brands, najväčší americký hráč v oblasti alkoholických nápojov.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #27: Alibaba a čínske akcie sú späť, UniCredit má chuť na Commerzbank
Ďalší článokNemecká ekonomika na kolenách, index DAX však láme rekordy
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno