Čínske akcie zažívajú najväčší týždenný nárast

Čínske akcie, konkrétne indexy Hang Seng a CSI 300, zaznamenali minulý pondelok najlepší deň za viac než 4 roky a najlepší týždeň od roku 2008. Počas neho vzrástli o 16, resp. o 13 % po tom, čo vláda Xi Jinpinga zaviedla sériu ekonomických stimulov, ktoré konečne pohli investormi. Centrálna banka zníži úrokové sadzby a tiež mieru povinných minimálnych rezerv.

Alibaba, JD.com a Meituan zaznamenali najlepšie obchodné dni za posledné roky po ohlásení týchto stimulov. Alibaba vzrástla o 15 %, zatiaľ čo JD.com a Meituan pridali viac ako 20 % v priebehu dvoch dní. Tieto firmy, ktoré majú obrovské množstvo hotovosti, sú zároveň čínskymi lídrami v nákupoch vlastných akcií, čo ešte viac podporilo ich rast.

Čínske úrady nedávno prekvapili trh rozsahom stimulov, ktoré zahŕňajú podporu pre problémový sektor nehnuteľností, peňažné príspevky pre ľudí v núdzi a zvýšenie sociálnych dávok pre nezamestnaných absolventov. Tieto kroky zmiernili obavy o zadlžený realitný trh a vysokú nezamestnanosť mladých ľudí, čím výrazne podporili spotrebiteľské a technologické firmy. Všetky detaily ohľadom tejto témy si môžete vypočuť v našom najnovšom podcaste:

Nálada na trhu je v súčasnosti optimistická a strach z premeškania ďalšieho rastu (FOMO) je citeľný. Podľa stratéga z Invesco Asset Management Davida Chaa sa investori obávajú, že rally bude pokračovať aj počas Golden Week sviatkov, keď budú čínske trhy zatvorené. „Investori cítia strach z premeškania, keďže čínske akcie stúpli o 10 % za posledné tri dni,“ dodal.

Tento rast na trhu zároveň zasiahol niektoré hedžové fondy, ktoré stratili značné sumy v dôsledku nesprávnych stávok na pokles čínskych akcií. Zároveň narastajú špekulácie, že čínske technologické akcie by mohli pokračovať v ďalšom raste. Ako povedal David Tepper, jeden z najlepších investorov súčasnosti, je čas kúpiť všetko v Číne. Ten k tomuto kroku pristúpil už v minulom štvrťroku, keď vo svojom hedžovom fonde Appaloosa Management výrazne zvýšil svoju stávku na tamojšie akcie, rovnako ako legendárny Michael Burry. O tom čo nakupovali v Číne títo dvaja legendárni investori sme Vás informovali v článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie čínskych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNemecká ekonomika na kolenách, index DAX však láme rekordy
Ďalší článokTOP 4 komodity v roku 2024 – ktoré prekonávajú S&P 500?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno