Ropa padá: Geopolitické napätie ustupuje

Ropa sa prepadla po správach, že Izrael možno nebude cieliť na iránske ropné alebo jadrové zariadenia v prípade odvety za nedávny útok Iránu. Tento vývoj prichádza aj napriek tomu, že izraelský premiér Benjamin Netanyahu naznačil, že Izrael určite bude odpovedať bude. Trhy tak reagovali na zmiernenie geopolitických obáv, ktoré predtým zvyšovali ceny ropy v dôsledku napätia na Blízkom východe.

Kontrakt na Brent s dodávkou v decembri klesol o 4,14 % na 74,25 USD za barel, zatiaľ čo West Texas Intermediate (WTI) na november sa prepadol o 4,4 % na 70,58 USD za barel. Tieto ceny sú najnižšie od 2. októbra, tesne pred iránskym balistickým útokom na Izrael. O tejto udalosti sme Vás informovali v našom podcaste:

Slabé dáta z Číny a neistota tlmia trh s ropou

Trh s ropou stratil na dynamike aj kvôli nedávnym slabým ekonomickým údajom z Číny a neistote ohľadom ďalších stimulačných opatrení. Pomalý rast v Číne taktiež zasiahol európske energetické akcie, pričom akcie veľkých producentov ropy a plynu, ako sú TotalEnergies, BP a Shell, zaznamenali pokles o 3 až 5 %. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC zároveň znížila svoju prognózu rastu globálneho dopytu po rope na roky 2024 a 2025. Znižovanie dopytu sa pripisuje najmä oslabeniu čínskej ekonomiky a prechodu krajiny k zelenej energii.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) bude rast dopytu po rope v rokoch 2024 a 2025 na polovici úrovne z rokov 2022 a 2023. V správe sa uvádza, že „Čína je hlavnou príčinou spomalenia rastu, pričom bude tvoriť iba 20 % globálnych prírastkov v nasledujúcich rokoch, v porovnaní s takmer 70 % v roku 2023.“

Európske energetické akcie v poklese

Akcie v energetickom sektore v Európe výrazne oslabili kvôli klesajúcim cenám ropy. TotalEnergies stratil 4,8 %, Shell klesol o 3,4 % a BP zaznamenal pokles o 3,9 %. Energetický sektor je momentálne jedným z najhorších na európskych trhoch, pričom v porovnaní s minulým týždňom klesol o 2,7 % a od začiatku roka o 6 %. To je v kontraste s nárastom Euro Stoxx 600 o 8,8 %.

Energetické firmy čelia viacerým výzvam, ako je spomalenie dopytu z Číny, konkurencia od amerických producentov ropy a regulačné prekážky v Európskej únii. Len pred týždňom manažment BP oznámil, že zruší svoje plány na zastavenie produkcie ropy a plynu do roku 2030, keďže sa snaží obnoviť dôveru investorov. Shell tiež obmedzila svoje zameranie na obnoviteľnú energiu. Tento vývoj naznačuje, že tradičné fosílne palivá stále zostávajú dôležitou súčasťou stratégie týchto energetických gigantov, aj keď čelia tlaku na prechod k čistejším energiám.

Prepad cien ropy a slabé ekonomické dáta z Číny vrhajú tieň na trh s ropou, ktorý nedávno poháňali geopolitické napätia. Ak sa situácia nezlepší, trhy môžu aj naďalej zápasiť s nízkou dynamikou. Dôležitú úlohu zohrá aj vývoj v USA, kde môže prípadné víťazstvo Donalda Trumpa v nadchádzajúcich prezidentských voľbách zmeniť globálnu energetickú scénu. Trump prisľúbil oživenie produkcie fosílnych palív a rušenie politík podporujúcich zelenú energiu.

Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Ropu a iné komodity môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokAlibaba a jej nový AI prekladač Marco MT: Prekonáva Google a ChatGPT?
Ďalší článokTaiwanský gigant TSMC v biliónovom klube
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno