More

    Ropa sa stáva stredobodom pozornosti svetových trhov, ako bude pokračovať konflikt na Blízkom východe?

    Ropa sa stáva stredobodom pozornosti svetových trhov, ako bude pokračovať konflikt na Blízkom východe?

    Ropa – výhľad na dodávky a geopolitické riziká

    Ropa sa stáva stredobodom pozornosti svetových trhov, keďže eskalácia konfliktov na Blízkom východe vyvoláva obavy o globálne dodávky. Ak by sa situácia zhoršila a vyústila do regionálnej vojny, mohlo by to viesť k významným narušeniam produkcie ropy. Minulý týždeň ceny ropy vzrástli takmer o 9 %, čo je najväčší týždenný nárast od marca 2023. Tento rast bol spôsobený obavami z eskalácie konfliktov v regióne, kde sa sústreďuje veľká časť svetovej produkcie ropy.

    Hoci analytici veria, že rezervné kapacity krajín OPEC+ a produkcia USA by mohli zmierniť krátkodobé šoky v dodávkach, dlhodobé výpadky sú stále hrozbou. Ak by došlo k širšiemu regionálnemu konfliktu, následky by mohli byť vážne. Ceny ropy zaznamenali mierny pokles v pondelkovej ázijskej obchodnej seanse, pričom Brent klesol o 0,35 % na 77,78 USD za barel a WTI sa znížilo o 0,23 % na 74,21 USD. Napätie však stále visí nad trhmi, najmä po správach, že Izrael plánuje v reakcii na raketový útok z Iránu zasiahnuť ropné zariadenia v Iráne. Tento krok by mohol výrazne ovplyvniť globálne dodávky ropy.

    Irán a jeho ropná produkcia

    Irán patrí medzi top 10 svetových producentov ropy, pričom v auguste 2023 dosiahla jeho produkcia 3,3 milióna barelov denne – najvyšší objem za posledných päť rokov. Ropné exporty Iránu dosiahli 1,7 milióna barelov denne, čo predstavuje významných 2 % svetovej produkcie. Ak by došlo k narušeniu iránskych dodávok, svetový trh by mohol čeliť výraznému nárastu cien ropy.

    Iránsky minister pre ropu Mohsen Paknejad navštívil ropný exportný terminál na ostrove Kharg, odkiaľ pochádza väčšina iránskeho exportu. Počas tejto návštevy vyjadril sebaistotu, že kríza neohrozí iránske exporty, a zároveň zdôraznil dôležitú úlohu námorných síl Revolučných gárd pri ochrane týchto zariadení. O tejto téme sme rozprávali v našom podcaste:

    Budúci vývoj cien ropy

    Ceny ropy sa za posledný rok pohybovali v rozmedzí od 66 do 96 USD za barel, pričom v septembri dosiahli 16-mesačné minimum kvôli obavám z globálneho ekonomického spomalenia. Slabý dopyt z Číny a neuspokojivé ekonomické údaje znižovali výhľad na trhy s ropou, no eskalácia konfliktov na Blízkom východe opäť vyvolala obavy z narušenia dodávok.

    Analytik Kelvin Wong z Oanda varuje, že neexistujú viditeľné diplomatické aktivity, ktoré by podporovali deeskaláciu konfliktu. Geopolitické riziká tak zostávajú hlavným faktorom, ktorý podporuje krátkodobý býčí trend na trhu s ropou. Minulý týždeň ceny ropy prekročili 50-dňový kĺzavý priemer po prvýkrát za dva mesiace, čo posilňuje technický výhľad pre ďalší rast cien.

    Zvýšené ceny ropy mali minulý týždeň pozitívny vplyv na energetické a obranné akcie, pričom geopolitické napätie podporilo safe-haven aktíva ako zlato a americký dolár. Ak sa konflikt medzi Izraelom a Iránom bude naďalej zhoršovať, tento trend by mohol pokračovať. Technologické akcie a iné rizikovejšie investície by mohli prísť pod tlak, zatiaľ čo rastúce ceny energií by mohli ďalej oslabiť euro voči americkému doláru, pretože európske ekonomiky sú citlivé na rastúce náklady na energiu.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Ropu a iné komodity môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.