Býčí trh indexu S&P 500 pokračuje a môže trvať ešte roky

Býčí trh v rámci indexu S&P 500 trvá už dva roky a zatiaľ neukazuje žiadne známky spomalenia. Tento trh, ktorý je poháňaný nadšením okolo umelej inteligencie (AI) a odolnou americkou ekonomikou, dosiahol zisk viac ako 60 % za posledné dva roky a pohybuje sa blízko historického maxima. Analytici z Wall Street veria, že býčí trh bude pokračovať, pokiaľ nedôjde k nečakaným šokom. Rast ziskov by mal podľa nich pokračovať a ekonomika USA zostáva stabilná, keďže Fed začína znižovať úrokové sadzby.

Býčí trh v S&P 500 bol oficiálne vyhlásený v júni 2023, keď index vzrástol o 20 % zo svojho vtedajšieho minima v medveďom trhu. Podľa Adama Turnquista, hlavného technického stratéga v LPL Financial, sú tieto dva roky len začiatkom. Priemerný býčí trh trvá zvyčajne 5,5 roka a celkový nárast je zvyčajne okolo 180 %, čo znamená, že trh má ešte veľa priestoru na ďalší rast.

Býčí trh indexu S&P 500 oslavuje dva roky. Čo hovorí história?
Zdroj: CarsonGroup

Očakávania analytikov sú optimistické. Brian Belski, hlavný investičný stratég BMO Capital Markets, v septembri zvýšil svoju cieľovú cenu pre index S&P 500 na 6 100 bodov z predchádzajúcich 5 600 bodov. Goldman Sachs taktiež zvýšil svoj cieľ pre koniec roka na 6 000 bodov a očakáva, že index by mohol v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov dosiahnuť až 6 300 bodov.

Riziká pre rally

Napriek pozitívnym prognózam však niektorí odborníci upozorňujú na vysoké valuácie akcií. Podľa Kevina Gordona zo spoločnosti Charles Schwab sú súčasné valuácie na podobných úrovniach, aké sme videli počas dot-com bubliny v 90. rokoch a v roku 2021. To by mohlo naznačovať, že býčí trh sa blíži ku koncu. Avšak vysoké valuácie samé o sebe neznamenajú koniec býčieho trhu. Akcie môžu zostať drahé dlhšiu dobu, pokiaľ sa neobjaví katalyzátor, ktorý by ich stlačil nadol. Podľa analytika Scotta Chronerta z Citi trh momentálne počíta so scenárom „mäkkého pristátia“, čo znamená, že väčšina dobrých správ už môže byť zahrnutá v cenách akcií.

Podľa Michaela Kantrowitza, hlavného investičného stratéga Piper Sandler, býčí trh zvyčajne končí v dôsledku dvoch faktorov: prudkého nárastu úrokových sadzieb alebo rastu nezamestnanosti. V súčasnosti sa však ani jeden z týchto katalyzátorov nezdá byť aktuálny, pretože inflácia klesla a nezamestnanosť zostáva stabilná. Nečakané udalosti, samozrejme, môžu trh zaskočiť, ale ako povedal Chronert: „Je ťažké predpovedať, odkiaľ príde šok, ktorý by trh rozkolísal.“

Znižovanie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou sa často považuje za pozitívny signál pre akciový trh. Aj keď zníženie sadzieb zvyčajne vedie k stimulácii ekonomiky a nižším nákladom na pôžičky, reakcia trhov nie je vždy priamočiara. Na základe historických údajov z posledných piatich desaťročí sa ukazuje, že S&P 500 síce často rastie po prvom znížení sadzieb, no v krátkodobom horizonte môže nastať pokles. O tejto problematike si môžeš prečítať viac v článku – Vplyv zníženia úrokových sadzieb na index S&P 500.

Býčí trh indexu S&P 500 oslavuje dva roky. Čo hovorí história?

Tretí rok býčieho trhu: Čo môžeme očakávať?

Pre pokračovanie rally bude podľa Kantrowitza dôležité, aby bol trh riadený viac fundamentálnymi ukazovateľmi, ako sú zisky spoločností. Očakáva sa, že zisky v S&P 500 porastú v roku 2024 o takmer 10 % a v roku 2025 o 15 %. Podľa Chronerta bude AI naďalej hrať kľúčovú úlohu na trhu, ale spoločnosti, ktoré dokážu využiť AI na zlepšenie ziskových marží a profitability, budú tie, ktoré posunú trh vyššie v nadchádzajúcich rokoch. Tento proces však môže trvať dva až päť rokov, kým sa plne prejaví.

Býčí trh indexu S&P 500 oslavuje dva roky. Čo hovorí história?
Zdroj: Factset

Analytici však začínajú uvažovať, či sa súčasné tempo rastu môže udržať aj do konca roka, keďže na trh vplývajú politické riziká, globálne napätie a potenciálne tlmená výsledková sezóna. Výsledková sezóna za tretí kvartál bude hrať kľúčovú úlohu v tom, či trh dokáže pokračovať v raste až do konca roka. Prvé výsledky od najväčšej banky v USA, JPMorgan, priniesli pozitívny štart, no celkový rast ziskov pre spoločnosti S&P 500 sa očakáva na úrovni 4,9 %, čo je výrazne menej ako v predchádzajúcom kvartáli. Prognózy však naznačujú oživenie v štvrtom kvartáli, kde sa očakáva rast ziskov o 12,2 %.

Trh sa v posledných mesiacoch rozšíril o ďalšie sektory, čo je zdravý vývoj, uviedol Michael Landsberg, hlavný investičný riaditeľ v Landsberg Bennett Private Wealth Management. „Technologické akcie robili väčšinu práce, no teraz sa k nim pridávajú aj priemyselné a finančné sektory,“ poznamenal. Analytici zo Savita Subramanian z Bank of America sa zhodujú, že spoločnosti, ktoré zvládajú súčasné makroekonomické výzvy, budú v nasledujúcich týždňoch odmenené.

„Hlavnou témou bude výhľad spoločností,“ uviedli analytici Subramanian. Niet prekvapením, že technologický sektor je na čele tohto rally s ročným nárastom 32 %. Hneď za ním nasledujú komunikačné služby, ktoré si pripísali 28 %. Prekvapením však je sektor utilít, ktorý zaznamenal rast o 25 %, čím dosiahol najlepší výkon v tomto storočí.

Býčí trh indexu S&P 500 oslavuje dva roky. Čo hovorí história?
Zdroj: Carbon Finance

Na trhu však zostávajú výrazné riziká. Úrokové sadzby Fedu, rastúce výnosy na dlhopisoch a politická neistota pred novembrovými voľbami môžu výrazne ovplyvniť vývoj. S blížiacimi sa voľbami, kde sa Donald Trump a Kamala Harris nachádzajú v tesnom súboji o Biely dom, sa očakáva potenciálne predĺžené obdobie po voľbách, ktoré môže priniesť ďalšiu neistotu. Všetko podstatné o tom, čo je index SP& 500 a ako do neho investovať si môžete prečítať v našom článku nižšie:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie amerických spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTesla a Robotaxi: Naozaj revolúcia, alebo len ďalší sľub?
Ďalší článokTSMC plánuje nové závody v Európe, partnerom aj Česká republika
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno