Kvartálne výsledky

Spojené štáty a Čína cez víkend v Ženeve dosiahli dohodu o 90-dňovom pozastavení ciel. Americké clá na čínske tovary klesnú zo 145 na 30 %, čínske odvety zo 125 na 10 %. Hoci je dohoda zatiaľ dočasná, investori ju vítajú ako prvý vážny signál zmiernenia obchodnej vojny. Reakcia burzových indexov sa dostavila a nálada investorov je čím ďalej lepšia. S&P 500 rastie už 6 dní v rade a Nasdaq si pripísal už viac než 4 %. V najhodnotnejšej čínskej firme Tencent dobre poznajú fakt, ako geopolitika ovplyvňuje podnikanie.

V rokoch 2021 až 2022 sa firma ocitla pod tlakom čínskych regulačných zásahov a amerických reštrikcií. V dôsledku toho sa jej akcie prepadli od maxima o takmer tri štvrtiny. Po turbulentných rokoch sa spoločnosť však opäť dostáva do priazne trhu, keď od začiatku tohto roka si akcie giganta pripísali späť už vyše 30 %. Súčasné pozitívne signály na geopolitickej úrovni doplnil podnik ešte o silné kvartálne výsledky. Tencent sa dokonca zároveň stal jedným z najvýkonnejších titulov na hongkonskej burze, za rok si pripísal na trhovej kapitalizácií vyše 250 miliárd USD a opäť sa tak teší záujmu investorov.

Najdôležitejšie čísla

Tencent za prvý štvrťrok 2025 vykázal tržby vo výške 180,02 miliardy čínskych jüanov, čo je zhruba 25 miliárd USD. Ide o medziročný rast o 13 % a prekonanie analytických prognóz, ktorí očakávali tržby na úrovni 24,2 miliardy USD. Čistý zisk sa zvýšil o 14 % na 6,6 miliardy USD, čo však mierne zaostalo za očakávaniami Wall Street vo výške 7,2 miliardy USD.

Z prachu regulácií späť na výslnie, Tencent opäť udáva tempo
Zdroj: Stockanalysis

Najvýraznejší vplyv na výsledky mal opäť herný segment. Tržby z hier v Číne vzrástli medziročne o 24 % na takmer 6 miliárd USD, pričom kľúčovú rolu zohrali osvedčené tituly Honor of Kings a Peacekeeper Elite, ako aj čerstvý hit Dungeon & Fighter Mobile. Medzinárodné herné príjmy stúpli o 23 % na 2,3 miliardy USD. Reklamná divízia taktiež zažila podobný impulz.

Marketingové príjmy vzrástli o 20 % na 4,4 miliardy USD, najmä vďaka Mini Programom a videoformátom integrovaným v superaplikácii WeChat, ktorú používa už viac než 1,4 miliardy ľudí mesačne. Dôležitým faktorom bol nárast efektivity cielenej reklamy podporenej AI technológiami. Práve do umelej inteligencie investoval Tencent v priebehu prvého štvrťroka 3,8 miliardy USD, čo je o 91 % viac než pred rokom. Tieto výdavky smerovali do vývoja veľkého jazykového modelu Hunyuan, AI chatbota Yuanbao a tiež do optimalizácie výpočtových kapacít.

Najdôležitejšie novinky

Reportované silné čísla sú výsledkom širšej stratégie, ktorá sa začala formovať ešte koncom minulého roka. Už v štvrtom kvartáli 2024 spoločnosť zaznamenala 90 % rast zisku, čo bol dôsledok úspešnej expanzie v hrách, reklame aj cloude. Tencent vtedy oznámil investície do AI vo výške 10,7 miliardy USD, ako aj vstup do nového štúdia Ubisoft, kde získal 25 % podiel v hodnote 1,3 miliardy USD. Firma sa dnes profiluje ako líder v oblasti umelej inteligencie medzi čínskymi technologickými gigantmi. Viac o tejto téme si môžete prečítať nižšie:

Okrem vývoja vlastných nástrojov otvorene spolupracuje s externými partnermi. V marci predstavil Tencent verejnú vylepšené verziu svojho AI modelu s názvom Hunyuan Turbo S a začal ho integrovať do herných aj reklamných produktov. Prezident spoločnosti Martin Lau potvrdil, že Tencent má dostatočné zásoby výkonných čipov pre AI výpočty a to aj napriek americkým exportným reštrikciám. Taktiež zdôraznil, že už existujúce kvalitné príjmové toky firme umožňujú absorbovať investičné náklady bez výraznejšieho narušenia ziskovosti.

Analytici z Citi označili kvartálne výsledky za „presvedčivé“ a ocenili dlhodobý potenciál výnosov podporených AI. Morgan Stanley zase vyzdvihol silu dátového zázemia firmy, najmä v rámci WeChatu, ktoré jej dáva náskok v digitálnej reklame oproti globálnej konkurencii. Najhodnotnejšia čínska firma tak v roku 2025 nepôsobí len ako technologický veterán, ktorý prežil krízu. Skôr ako firma, ktorá sa dokázala adaptovať a teraz redefinuje svoj význam na trhu a to všetko v ére, kde AI už nie je len trendom, ale kľúčovým prvkom inovácií.

Akcie Tencent


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +30,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 67,9 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 23,9 násobok zisku na akciu (P/E) a 17,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 3,1 násobok EV/EBITDASúčasná trhová hodnota je na úrovni 618,3 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je na úrovni 0,87 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Návrat rozprávkara z Wall Street? Akcie Disney skáču o 11 %
Vyprchala eufória? Akcie Arm stratili od maxima 40 %
Červený kôň sa nesplaší: Kým Porsche klesá, Ferrari zrýchľuje
Aj napriek 12 % poklesu Palantir žiari, kým iní padajú. Prečo?
Člen Big Techu Amazon sa prepadá. Čo je za tým?
Apple sťahuje nadol ázijský výrobný reťazec, akcie od začiatku roka stratili 16 %
Trumpove clá, európske pokuty a aj tak rekordný zisk, Meta si pripisuje 6 %
Najhodnotnejšia firma sveta? Microsoft si znova nárokuje titul, akcie vyleteli o 9 %
Akcie Porsche najnižšie od IPO, čo brzdí nemeckú legendu?
Spotify sa blíži k méte 700 miliónov mesačne aktívnych používateľov
Investori Rheinmetallu jasajú naďalej, akcie najväčšej európskej zbrojovky si pripisujú ďalších 6 %
ServiceNow necháva zvyšok softvérových firiem v tieni, akcie vzrástli o ďalších 15 %
Fiserv, nenápadná rastová hviezda, s najhorším dňom za 25 rokov
Google hlási buyback za 70 miliárd USD a zvyšuje dividendu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokZ eToro je verejne obchodovaná firma, oživuje sa trh s IPO?
Ďalší článokV ríši deflácie a cenových vojen: Alibaba rastie, čo JD.com?
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno