eToro oživuje ospalý svet IPO

Na trhoch sa začínajú roztápať ľady aj tam, kde boli roky zamrznuté. Po dlhých mesiacoch vyčkávania a opatrnosti sa začína už skoro letné prebúdzanie. Po tom, čo sa americký akciový trh v priebehu mája rýchlo zotavil zo svojich aprílových miním, prichádza prvý vážny signál možného oživenia trhu s IPO a to verejnou ponukou spoločnosti eToro. Obchodná platforma z Tel Avivu, známa miliónom retailových investorov ako prístupná brána k akciám, ETF a kryptomenám, vstúpila v stredu na Nasdaq pod symbolom ETOR.

Stanovila cenu akcie na 52 USD, teda o dva doláre nad očakávaný interval, a získala 620 miliónov USD predajom 11,92 milióna akcií. Výsledná trhová kapitalizácia spoločnosti sa tak vyšplhala na 4,2 miliardy USD. Tento nad očakávania úspešný vstup je viac než dôležitým momentom pre firmu. V čase, keď je trh s IPO v hibernácií, predstavuje eToro dôkaz, že investori sú ochotní znovu dôverovať rastovým príbehom, samozrejme za predpokladu, že sú podložené číslami a dôveryhodnou víziou. Prvý obchodný deň zakončili akcie eToro s nárastom o 29 %, čo je v súčasnom prostredí mimoriadne silný debut. O tom, čo je IPO sa bližšie dozviete v článku nižšie:

Za rozhodnutím vstúpiť na burzu je podľa predstaviteľov firmy viac než len túžba získať kapitál. Podľa spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa Yoniho Assiu ide o ďalší krok v dlhodobej stratégii: „Byť verejne obchodovanou spoločnosťou nám poskytne nové príležitosti rastu. Je to zároveň spôsob, ako zvýšiť povedomie o značke a posilniť našu pozíciu oproti konkurentom ako Robinhood či Coinbase. “eToro sa však rozhodlo vstúpiť na burzu v období, ktoré zostáva tak povediac napäté. Trhy sa síce už nejaký ten týždeň stabilizujú, no neistota pretrváva.

V marci oznámila podobné plány s IPO aj spoločnosť Klarna, no tie v apríli stopla, keď prezident Donald Trump predstavil nové colné tarify, čo okamžite vyvolalo volatilitu a výpredaje naprieč celým trhom. eToro v tom momente tiež zvažovalo pozastavenie svojich plánov. Až priaznivý vývoj v máji dodal firmám impulz vrátiť sa k plánovaným ambíciám. V tomto širšom kontexte sa stáva burzový debut eToro akýmsi testom dôvery.

Nie je síce prvým, ani posledným, ale je práve tým momentom, na ktorý trh čakal. Odborníci ho vnímajú ako barometer ochoty investorov riskovať v prostredí, kde boli tri roky IPO prakticky mimo hry. Medzi rokmi 2022 až 2024 sa uskutočnilo len cez 300 verejných ponúk, čo je podľa dát Jaya Rittera z University of Florida najslabšie trojročné obdobie od čias globálnej finančnej krízy. Pre porovnanie, v rekordnom roku 2021 vstúpilo na burzu až 397 spoločností.

Z eToro je verejne obchodovaná firma, oživuje sa trh s IPO?

Značka, zisk a zodpovednosť

Či sa táto fáza hibernácie preklopí do skutočného IPO oživenia, ukážu ďalšie prípady. Jedným z nich môže byť aj Chime Financial, fintech spoločnosť zameraná na digitálne bankovníctvo, ktorá len deň pred vstupom eToro podala vlastnú žiadosť o IPO. Chime v roku 2024 dosiahla tržby vo výške 1,7 miliardy USD, no stále má problém dlhodobejšie preklopiť biznis do zisku. V prvom kvartáli 2025 vykázala čistý zisk 13 miliónov USD, svoj prvý štvrťročný zisk vôbec. Práve kombinácia rastu a ziskovosti je na trhu kľúčová. „Prechod od rastu za každú cenu k ziskovému rastu je dnes rozhodujúci. Investori oceňujú firmy, ktoré ukazujú výsledky,“ povedal Assia.

Čo sa týka platformy eToro, tá výsledky rozhodne má. V roku 2024 dosiahla firma čistý zisk 192,3 milióna USD, čo je dramatický skok oproti 15,2 milióna USD v predchádzajúcom roku. Tržby medziročne vzrástli z 3,8 miliardy USD na 12,6 miliardy USD. Významnú časť tohto rastu priniesol rozmach obchodovania s kryptomenami, ktoré dnes tvoria až štvrtinu zisku. No úspešný vstup na burzu nepriniesol benefity len spoločnosti samotnej. Predajom časti svojich podielov výrazne profitovali aj kľúčoví akcionári.

Yoni Assia predal 549 635 akcií, čo mu mohlo vyniesť až 28,6 milióna USD, jeho hlasovacie právo kleslo na 9,3 %. Jeho brat a spoluzakladateľ Ronen Assia predal 254 901 akcií, čím mohol zarobiť 13,2 milióna USD, jeho hlasovacie právo sa znížilo na 3,4 % . Najväčším investorom v pozadí zostáva Spark Capital, ktorý viedol investičné kolo v roku 2012. Fond predal 670 257 akcií a mohol tak získať 34,8 milióna USD, pričom jeho hlasovacie práva klesli na približne 14 %. K predávajúcim sa pridali aj BRM Group a Andalusian SPV (za ktorým stojí bývalý výkonný riaditeľ hedge fondu Appaloosa, Jeffrey Kaplan).

eToro tak mnohí považujú za symbol presvedčenia, že retailové investovanie má veľký priestor, že komunita investorov môže rásť nielen cez zisky, ale aj cez vzdelávanie. Ak bude trh ochotný opäť načúvať novým príbehom, môže byť tento debut tým, čo odštartuje dlho očakávaný návrat dynamiky na poli IPO. „Toto je len začiatok,“ povedal Assia. „Budeme aj naďalej posúvať hranice možného a budovať platformu, ktorá nielen reaguje na potreby dnešných investorov, ale aj predvída výzvy zajtrajška.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNestlé rozdeľuje biznis, lúči sa s ikonami ako Perrier a S.Pellegrino
Ďalší článokZ prachu regulácií späť na výslnie, Tencent opäť udáva tempo
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno