Xiaomi plánuje investovať $10 miliárd do elektrických vozidiel, akcie v pluse o 6%

Čínsky výrobca plánuje vstúpiť do nového potenciálneho odvetvia

0
345

Vstup do nového odvetvia

Spoločnosť Xiaomi predstavila plány na investovanie približne 10 miliárd dolárov v priebehu budúceho desaťročia do výroby elektromobilov. Týmto krokom by sa firma mohla stať jedným z kľúčových hráčov na čínskom rozvíjajúcom sa trhu elektromobilov, kde majú silné zastúpenie aj Nio, Xpeng, BYD či Tesla. Spoluzakladateľ Lei Jun oznámil svoj zámer viesť novú samostatnú divíziu. Spoločnosť bude investovať počiatočných 10 miliárd juanov (1,5 miliardy dolárov) do výroby inteligentných vozidiel, než sa v nasledujúcich rokoch rýchlo rozbehne. Akcie Xiaomi po oznámení stúpli na akciovej burze v Hongkongu vzrástli o +6,1%.

Čínsky výrobca je ďalším technologickým gigantom v oblasti smartfónov po Apple a Huawei, ktorý sa plánuje zamerať na automobilový priemysel a jeho autonómnosť a konektivitu. Xiaomi v súvislosti s novými plánmi nehľadá externé financovanie od investorov, pretože spoločnosť chce mať úplnú kontrolu nad podnikaním v oblasti výroby automobilov.

xtb

„Pre tento projekt máme hlboké vrecko,“ uviedol Lei, tiež výkonný riaditeľ spoločnosti Xiaomi, na podujatí v Pekingu. „Plne si uvedomujem riziká automobilového priemyslu. Som si tiež vedomý, že projekt bude trvať najmenej tri až päť rokov s desiatkami miliárd investícií (juanov). Bude to posledný startupový projekt v mojej kariére“.

Spoločnosť Xiaomi sa teda stáva ďalšou v poradí, ktorá si chce uchmatnúť podiel na už tak preplnenom trhu, kde okrem vyššie spomínaných firiem, budú miešať aj ďalšie svetové automobilky ako Volkswagen, Ford a General Motors. To však stále nie je všetko, do odvetvia plánuje vstúpiť i „čínsky Google“ – Baidu spojením s Geely Automobile Holdings.

Xiaomi
Zdroj obrázku: Investopedia

V tomto roku sa môže predaj elektromobilov v Číne vyšplhať na viac ako 50%, keďže spotrebitelia čoraz viac uprednostňujú ekologickejšie automobily a náklady na ich kúpu sa znižujú, odhaduje výskumná spoločnosť Canalys.

Vstup spoločnosti Xiaomi na čínsky trh s elektrickými vozidlami, ako uvádza Bloomberg News, otvára novú oblasť rastu nad rámec inteligentných telefónov a inej spotrebnej elektroniky, ktorá sa môže od roku 2023 vrátiť k nižšej miere rastu. Firma so sídlom v Pekingu zadá výrobu automobilov externe zmluvným výrobcom, čo je model, ktorý používa aj pre svoje smartphony, keď ich výrobu zadáva partnerom ako je napr. taiwanský podnik Fonxconn Technology. a.

Xiaomi sa vo štvrtom kvartáli minulého roka stala najrýchlejšie rastúcim výrobcom smartphonov v Číne po tom, čo rast firmy Huawei spomalil z dôvodu uvalených sankcií zo strany USA. Okrem mobilných zariadení je podnik známy predovšetkým vďaka výrobe rady produktov pre domácnosť za znížené ceny, od inteligentných váh, cez robotické vysávače až po elektrické kolobežky.

Akcie Xiaomi

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno