Čo sa udialo v 2. štvrťroku v Berkshire?

Cez víkend zverejnila svoje štvrťročné výsledky aj spoločnosť Warrena Buffet – Berkshire Hathaway. Firma pokračovala v zmierňovaní tempa spätného odkupovania akcií zo zvýšených úrovní v roku 2021. Počas štvrťroku odkúpila späť akcie iba za 1 miliardu dolárov, zatiaľ čo v minulom kvartáli minula na „buybacky“ až 3,2 miliardy dolárov a až 7 miliárd dolárov pred rokom.

Prevádzkové zisky Berkshire Hathaway vzrástli v druhom štvrťroku o 39 % na 9,3 miliardy dolárov, čo prekonalo odhady analytikov. Dobré výsledky potiahli najmä príjmy z poisťovníctva a železničných podnikov Burlington a Northern Santa Fe, ako aj výrazne vyššie príjmy z investícií. Zisk na akciu triedy A vzrástol o 43 % na $6 312, čo prevyšuje konsenzus analytikov na úrovni $5 393 na akciu.

K lepším číslam došlo vďaka nárastu výnosov z investícií o 56 % na 1,9 miliardy dolárov, čo odrážalo vyšší príjem z dividend a vyššie úrokové sadzby. Berkshire teraz generuje oveľa viac príjmov zo svojej obrovskej hromady hotovosti a ekvivalentov vďaka krokom Federálneho rezervného systému (FED) na zvýšenie krátkodobých sadzieb. Hotovosť a ekvivalenty v Berkshire dosiahli k 30. júnu až 105 miliárd dolárov. Berkshire drží väčšinu svojej hotovosti, približne 74 miliárd dolárov, v amerických pokladničných poukážkach.

Znížené odkupy a nákupy akcií

Warren Buffett znížil odkupy vlastných akcií, pretože si je vedomý ich vyšších cien. V apríli, keď boli akcie spoločnosti na svojej rekordnej úrovni, Berkshire dokonca neprístupil k žiadnym odkupom akcií. V máji a v júni po poklese ceny akcií o 24 % sa buybacky obnovili. Buffet v porovnaní s prvým štvrťrokom neutlmil iba odkupy vlastných akcií, ale aj nákupy akcií iných spoločností. Zatiaľ čo v prvom kvartáli minula na nákupy akcií 51 miliárd dolárov, v druhom kvartáli kúpila akcie len v hodnote 6 miliárd dolárov.

Berkshire Hathaway v druhom štvrťroku mierne zvýšil svoj podiel v spoločnostiach Apple a Chevron. Buffet získal zhruba 4 milióny akcií Apple, čím sa podiel Berkshire zvýšil na 915 miliónov akcií v hodnote 125,1 miliardy dolárov k 30. júnu 2022. Stávka v ropnej firme Chevron stúpla o 5 miliónov akcií na 164 miliónov akcií v hodnote 23,7 miliardy dolárov.

Dá sa povedať, že Buffet je v súčasnosti v čakacom móde na rozdiel od minulého štvrťroka, v ktorom spustil najväčšie nákupy akcií za posledné roky.

Akcie Berkshire Hathaway


Akcie Berkshire Hathaway triedy B v tomto roku klesli o -2,3 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +2,3 %, čím prekonávajú index S&P 500, ktorého cena klesla za rovnaké obdobie o -6,4 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú na cene $292,07, resp. za 7,92 násobok zisku na akciu (P/E), 28,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,15 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokBlock zaznamenal 34% pokles príjmov z Bitcoinu, akcie klesajú o 7%
Ďalší článokBudúcnosť je tu – Baidu spúšťa v Číne robotaxi službu bez vodičov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno