Finančné trhy ovplyvnili viaceré geopolitické udalosti, ktoré priniesli nové hrozby a zvýšenú volatilitu.
V novembri finančné trhy čelili významným geopolitickým rizikám, ktoré zvýšili volatilitu a ovplyvnili správanie investorov. Medzi hlavné udalosti patrili eskalácia rusko-ukrajinského konfliktu, nové vojenské spojenectvo medzi Severnou Kóreou a Ruskom, narušenie demokratických procesov počas moldavských prezidentských volieb a obvinenia z ruských sabotážnych útokov v Európe. Tieto faktory zvýšili obavy z regionálnej aj globálnej destabilizácie.
Geopolitické napätie spôsobilo presun kapitálu do bezpečných aktív, ako je americký dolár, ktorý výrazne posilnil voči hlavným menám. Výnosy amerických štátnych dlhopisov mierne klesli, keďže investori hľadali istotu. Naopak, akciové trhy zaznamenali zmiešaný vývoj – energetické spoločnosti profitovali z rastúcich cien ropy, zatiaľ čo technologický sektor čelil tlaku pre obavy z narušenia dodávateľských reťazcov.
Tieto udalosti podčiarkli dôležitosť geopolitických rizík v investičných stratégiách. Očakáva sa, že pokračujúce napätie môže naďalej zvyšovať volatilitu na globálnych finančných trhoch.
TOP 5 KRYPTOMIEN V XTB
Získajte aktuálne informácie o najvýznamnejších kryptomenách ako Bitcoin, Ethereum, Solana, Polygon a ďalšie. Tento e-book Vám prinesie nielen základný prehľad, ale aj technickú analýzu a unikátne poznatky od nášho tímu odborníkov.
Riadiaci manažéri rekordne predávajú svoje akcie: Čo to znamená pre trhy?
V novembri 2024 vedúci pracovníci veľkých spoločností, vrátane gigantov ako Goldman Sachs a Tesla, dosiahli rekordnú úroveň predaja svojich firemných akcií. Podľa údajov od VerityData presiahli tieto predaje najvyššiu úroveň za posledné dve desaťročia. Insideri Tesly predali akcie v hodnote 42 miliónov dolárov, zatiaľ čo manažéri Goldman Sachs realizovali predaje za viac ako 28 miliónov dolárov. Tento trend prichádza v čase, keď sú trhy blízko historických maxím, čo naznačuje, že manažéri môžu využívať aktuálne vysoké ocenenia na realizáciu ziskov.
Čo signalizuje tento rekordný predaj?
Insideri často disponujú lepšími informáciami o vývoji svojich spoločností a trhov. Ich masívne predaje môžu byť vnímané ako signál opatrnosti, najmä v súvislosti s možnou budúcou trhovou korekciou. Historicky boli obdobia vysokých insider predajov často predzvesťou zvýšenej volatility alebo poklesu trhov. Investori preto sledujú tento trend ako potenciálny indikátor zmien sentimentu na trhu.
Tento vývoj môže ovplyvniť aj dôveru širokej verejnosti v ďalší rast akciových trhov. Zatiaľ čo insider predaje nie sú nevyhnutne signálom krízy, vysoký objem predajov pri vysokých oceneniach by mohol naznačovať opatrnosť manažérov voči ďalšiemu vývoju.
Dlhopisový trh: Stabilizácia výnosov a očakávania vývoja úrokových sadzieb v USA
Dlhopisové trhy v novembri 2024 odrážali očakávania investorov ohľadom ďalšieho vývoja úrokových sadzieb v USA. Výnosy 10-ročných amerických štátnych dlhopisov sa ustálili na úrovni okolo 4,6 %, čo naznačuje, že trhy očakávajú spomalenie tempa zvyšovania sadzieb Federálnym rezervným systémom. Slabšie inflačné údaje a mierne spomalenie ekonomiky podporili špekulácie, že Fed by mohol pokračovať agresívnejšom znižovaní a do konca roka 2025 dosiahnuť sadzby o 75 až 100 bázických bodov nižšie. Napriek týmto očakávaniam zostávajú investori opatrní, pretože geopolitické napätie a rastúce fiškálne deficity môžu vyvolať tlak na vyššie dlhopisové výnosy.
V nasledujúcich mesiacoch bude dlhopisový trh pravdepodobne volatilný. Kľúčové faktory, ktoré ovplyvnia vývoj výnosov, zahŕňajú politiku Fedu, dáta o inflácii, nezamestnanosti a možné ekonomické alebo geopolitické šoky. Investori preto pozorne sledujú makroekonomické údaje a budú reagovať na akékoľvek signály o zmene monetárnej politiky v USA.
Trh so zlatom: Korekcia po úspešných mesiacoch vplyvom silného dolára a stabilizácie výnosov dlhopisov
Trh so zlatom zaznamenal korekciu po predchádzajúcich úspešných mesiacoch, keď cena zlata klesla o približne 8 % a ustálila sa na úrovni okolo 2 600 USD za uncu. Tento vývoj bol do veľkej miery ovplyvnený posilnením amerického dolára, ktorý profitoval zo zvýšeného dopytu po bezpečných aktívach v dôsledku geopolitického napätia. Súčasne stabilizácia výnosov na amerických štátnych dlhopisoch, ktoré sa pohybovali okolo 4,6 %, znížila atraktivitu zlata ako alternatívy k tradičným bezpečným aktívam.
Dôležitú úlohu zohral aj sentiment investorov, ktorí začali kalkulovať s možnosťou, že Fed by mohol udržať sadzby na zvýšenej úrovni dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. Tento výhľad podporil dolár a vytvoril tlak na trh so zlatom. Napriek korekcii zlato zostáva populárnou voľbou pre diverzifikáciu portfólia, pričom investori ho stále vnímajú ako poistku proti inflácii a geopolitickým rizikám. Ďalší vývoj ceny zlata bude závisieť od dynamiky dolára, pohybu výnosov na dlhopisovom trhu a makroekonomických údajov, ktoré môžu ovplyvniť politiku Fedu.
Dolár posilňuje, akcie v zmiešanej nálade
V novembri na forexovom trhu dominoval posilňujúci americký dolár (USD), ktorý profitoval z geopolitického napätia a očakávaní, že Federálny rezervný systém (Fed) udrží úrokové sadzby na zvýšenej úrovni. Hlavný menový pár EUR/USD klesol pod úroveň 1,05, čo odzrkadľovalo slabosť eura spôsobenú zhoršením ekonomického výhľadu v eurozóne. Podobne japonský jen na páre s dolárom (USD/JPY) oslabil na 150,5, predstavitelia Bank of Japan opakovane naznačili možnosť novej vlny uťahovania menovej politiky a prípadného zvýšenia úrokových sadzieb. Britská libra (GBP/USD) sa dostala pod tlak po oznámení rozpočtu Spojeného kráľovstva, ktorý vyvolal obavy z rastúcich fiškálnych deficitov.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.