Akvizícia

Visa včera oznámila, že vedenie spoločnosti súhlasilo s kúpou švédskeho startupu zameraného na otvorené bankovníctvo Tink AB. Fintech gigant týmto krokom, ktorý ho bude stáť 1,8 miliardy eur rozširuje svoje pôsobenie mimo platobnej siete. Transakcie bude financovaná prostredníctvom hotovosti a nebude mať žiaden vplyv na skôr oznámený program spätných odkupov akcií a dividendovú politiku.

Startup Tink, založený v Štokholme v roku 2012, má cca 400 zamestnancov a jeho technológiu využíva v súčasnosti už viac ako 3 400 bánk. Medzi jeho investorov patria známe podniky ako PayPal, ABN Amro Bank či BNP Paribas. Finančné inštitúcie, ktoré Tink spája, majú v Európe viac ako 250 miliónov zákazníkov a prostredníctvom Tink môžu pristupovať k finančným údajom, uskutočňovať platby, overovať vlastníctvo účtov a budovať nástroje na správu osobných financií.

„Táto akvizícia je znakom nášho záväzku voči Európe,“ uviedla vo vyhlásení Charlotte Hogg, výkonná riaditeľka spoločnosti Visa Europe. „V spoločnosti Tink sme našli silného partnera, s ktorým môžeme urýchliť inovácie v otvorenom bankovníctve.“

Otvorené bankové služby v Európe v poslednom čase rýchlo rástli, pretože zákon Európskej únie nariaďuje, aby platobné firmy tretích strán mali prístup k bankovým informáciám s cieľom zlepšiť hospodársku súťaž. Tink je jedným z viac ako 440 takýchto poskytovateľov v celej Európe.

„Spojením siete sietí spoločnosti Visa a možností otvoreného bankovníctva spoločnosti Tink poskytneme európskym spotrebiteľom a podnikom zvýšenú hodnotu s nástrojmi, vďaka ktorým bude ich finančný život jednoduchší, spoľahlivejší a bezpečnejší,“ uviedol vo svojej správe výkonný riaditeľ spoločnosti Visa Al Kelly.

Transakcia neprišla ako prekvapivá, keďže Visa sa už nejaký čas obzerala po kúpe startupov z oblasti otvoreného bankovníctva. Začiatkom tohto roka napr. upustila od plánovanej akvizície americkej firmy Plaid za 5,3 miliardy dolárov po tom čo protimonopolný úrad dohodu neschválil. Argumentoval, že kúpa by viedla k vyšším cenám, menším inováciám a vyšším prekážkam pre vstup na daný trh nových firiem.

Plánovanú kúpu startupu Tink musia regulačné orgány schváliť taktiež.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

etoro
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článok3 Najlepšie rastové ETF fondy na burze
Ďalší článokGemini Green je zameraný na znižovanie uhlíkovej stopy krypto priemyslu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno