Kvartálne čísla firiem Alibaba a JD.com
Na horizonte čínskeho e-commerce trhu sa opäť zaiskrilo. JD.com, druhý najväčší hráč v krajine, predostrel silné kvartálne čísla. Čistý zisk mu medziročne vyskočil o 1,5 miliardy USD a tržby o 16 % na 42,1 miliardy USD. Analytici na Wall Street očakávali tržby na úrovni 39,6 miliardy USD. Čísla, ktoré by v inej dobe možno spôsobili eufóriu sa dnes nestretli s veľkou dávnou optimizmu. Od začiatku roka si akcie JD.com pripísali len symbolické 2 %. Výsledky podľa generálnej riaditeľky Sandy Xu podporila lepšia spotrebiteľská nálada a pokračujúce zlepšovanie logistických schopností JD.com.
Oproti tomu Alibaba, hoci s mierne slabšími tržbami, zažíva pomerne slušný comeback, keď od začiatku roka jej akcie poskočili o 60 %. No pod povrchom to vrie. Čínsky gigant oznámil kvartálne tržby, ktoré zaostali za odhadmi Wall Street. Vzhľadom na vysokú nezamestnanosť a už dlhodobé ekonomické problémy sú čínski spotrebitelia čoraz citlivejší na cenu. K výdavkom ich motivujú veľké zľavy a extrémne nízke ceny. To vedie k cenovej vojne medzi najväčšími platformami e-commerce v Číne, ako sú práve Alibaba, PDD Holdings a JD.com. Alibaba tak reportovala tržby na úrovni 32,8 miliardy USD, čo mierne zaostalo za odhadmi (32,9 miliardy USD).
JD.com okrem toho vstupuje do nových vôd a to do segmentu donášky jedla. Denne vybavuje 20 miliónov objednávok a chystá sa zamestnať 100 000 kuriérov. Tento rast však niečo stojí. Straty z nových projektov sa zdvojnásobili na 182 miliónov USD. A hoci Sandy Xu tvrdí, že ide o prirodzené rozšírenie maloobchodu, investori ešte stále čakajú na dôkaz, že sa benefity tejto cesty začnú preukazovať v čo najbližšej dobe.
Staré rany čínskej ekonomiky ešte nezahojili
Čínska ekonomika sa už od dôb pandémie stále trápi. Aj napriek tomu, že už sa dávno zrušili lockdowny sa hospodárstvo nevie nadýchnuť. Nezamestnanosť mladých presahuje 20 %, dopyt klesá a HDP rastie len vlažne. K tomu si pridajte prehlbujúcu sa krízu v realitnom sektore, kde sa developeri ako Evergrande stali symbolom čínskeho úpadku. Index CSI 300 je za posledných päť rokov vyššie o 0,1 %. Pre porovnanie S&P 500 za rovnaký čas vzrástol o 105 %.
Do toho prišla deflácia. V marci klesol index spotrebiteľských cien o 0,7 %, najviac za posledný rok. Kým svet bojuje s infláciou, Čína čelí opačnému problému, nedostatku dopytu. Spotrebitelia odkladajú nákupy, firmy obmedzujú investície a trh čaká na jasný impulz. A akoby toho nebolo dosť, prišla obchodná vojna medzi USA a Činou. Hoci Donald Trump v apríli oznámil clá na čínske tovary vo výške 145 %, cez víkend prišlo k zníženiu na 10 %. To aspoň nateraz uvoľnilo napätie.
Vláda napriek nepriazni bojuje. Cieľ rastu HDP pre rok 2025 ostáva stanovený na 5 %. OECD predikuje rast čínskej ekonomiky na úrovni 4,8 %. S cieľom naštartovať ekonomiku boli koncom minulého roka predstavené stimuly za viac ako 100 miliárd USD. Lacné pôžičky, výmenné programy, nižšie úroky, Peking vytiahol ťažké zbrane. A výsledok? Čínske akcie zaznamenali najlepší týždeň od roku 2008. No odvtedy rast pribrzdili práve spomínané makroekonomické dáta a obchodná vojna s USA.
Dôvera investorov sa vracia, ale…
Zmenila sa teda v skutočnosti nálada medzi investormi v prípade čínskych firiem? Čiastočne áno, index CSI 300 si za posledný rok prilepšil o takmer 8 %, kým jeho americký ekvivalent o 11 %. Veľkí investori ako Michael Burry a David Tepper vo veľkom veria čínskym firmám. Obaja z nich vo vsádzajú na Alibabu, ktorá je pre nich najväčšou čínskou pozíciou. Burry drží jej akcie v hodnote 20,1 milióna USD, Tepper ich má za 1,6 miliardy USD. Obaja pritom v posledných mesiacoch pridali do portfólia aj JD.com. Veria, že z dlhodobého hľadiska sa im to vyplatí. Okrem toho veria aj ďalšiemu čínskemu e-commerce hráčovi – PDD Holdings (TEMU). o Téme si môžete prečítať nižšie:
Aký je teda záver? JD.com vykazuje silnejší rast a prekonáva očakávania, zatiaľ čo Alibaba zaostáva. Trh však miluje príbehy a Alibaba jeden taký príbeh návratu má. Jej meno sa opäť spája s nádejou a vstávaním z popola. JD.com má čísla, má rast, no trh ho zatiaľ nevníma ako víťaza. Investori majú navyše priveľa otázok, ale málo odpovedí. Či je vstup do donášky jedla len prechodnou fázou, alebo novou cestou k ziskovosti, ukáže až čas.
V jednom bode sa však oba príbehy zhodujú: čínske technologické firmy znovu ožívajú. A hoci medzi sebou zvádzajú tichý súboj, sú zároveň nositeľmi nádeje pre trh, ktorý už roky hľadá nový impulz. Uvidíme, ako sa druhej najväčšej ekonomike sveta podarí vykorčuľovať z ťažkostí, ktoré zažíva. Aj od toho bude závisieť rast čínskych firiem na burze.
Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny
Z prachu regulácií späť na výslnie, Tencent opäť udáva tempo
Návrat rozprávkara z Wall Street? Akcie Disney skáču o 11 %
Vyprchala eufória? Akcie Arm stratili od maxima 40 %
Červený kôň sa nesplaší: Kým Porsche klesá, Ferrari zrýchľuje
Aj napriek 12 % poklesu Palantir žiari, kým iní padajú. Prečo?
Člen Big Techu Amazon sa prepadá. Čo je za tým?
Apple sťahuje nadol ázijský výrobný reťazec, akcie od začiatku roka stratili 16 %
Trumpove clá, európske pokuty a aj tak rekordný zisk, Meta si pripisuje 6 %
Najhodnotnejšia firma sveta? Microsoft si znova nárokuje titul, akcie vyleteli o 9 %
Akcie Porsche najnižšie od IPO, čo brzdí nemeckú legendu?
Spotify sa blíži k méte 700 miliónov mesačne aktívnych používateľov
Investori Rheinmetallu jasajú naďalej, akcie najväčšej európskej zbrojovky si pripisujú ďalších 6 %
ServiceNow necháva zvyšok softvérových firiem v tieni, akcie vzrástli o ďalších 15 %
Fiserv, nenápadná rastová hviezda, s najhorším dňom za 25 rokov
Google hlási buyback za 70 miliárd USD a zvyšuje dividendu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.