Americká reputácia utrpela, rating znížený
Piatok Moody’s, posledná z veľkej trojky ratingových agentúr, znížila úverový rating USA z najvyššej úrovne Aaa na Aa1. Spojené štáty tak po viac než desaťročí stratili aj posledný zvyšok svojho „bezchybného“ kreditu. Rating AAA už nemajú od žiadnej z hlavných agentúr. S&P ho znížila v roku 2011 a Fitch nasledovala v roku 2023.
Moody’s svoje rozhodnutie zdôvodnila narastajúcim dlhom a zvyšujúcim sa pomerom úrokových platieb k príjmom. Podľa agentúry USA čelí fiškálnej trajektórii, ktorá vedie k väčším deficitom, vyššiemu dlhu a rastúcemu úrokovému bremenu. Už teraz sa úrokové náklady vyšplhali na 1,1 bilióna USD ročne a predstavujú 3 % HDP, čo je mimochodom úroveň, ktorú sme nevideli od začiatku 90. rokov. Do roku 2035 má tento podiel stúpnuť až na 30 % rozpočtových príjmov.
Napriek týmto číslam zostávajú trhy prekvapivo pokojné. Výnosy z 10-ročných dlhopisov po oznámení ratingovej zmeny síce vyskočili z 4,44 % na 4,49 %, no panika sa zatiaľ nekoná. Investori zatiaľ veria, že americký dlh je natoľko štrukturálne zakotvený v globálnom systéme, že pád dôvery nepríde z večera na ráno. Gregory Peters z PGIM Fixed Income konštatuje, že trh už ratingové riziko do veľkej miery absorboval.
USA už dlhší čas nemali jednotný AAA rating a mnohé inštitúcie si upravili pravidlá, aby mohli americké dlhopisy držať bez ohľadu na formálny rating. Ich výnimočnosť, ako je likvidita, bezpečnosť či postavenie dolára ako svetovej rezervnej meny, zatiaľ ostáva nedotknutá. Zahraničný dopyt po americkom dlhu zatiaľ tiež neochabol. Zahraničné držby štátneho dlhu dosiahli v marci rekordných 9,05 bilióna USD, pričom Spojené kráľovstvo predbehlo Čínu ako druhý najväčší držiteľ po Japonsku.
Hoci v apríli výnosy z 10-ročných dlhopisov vyskočili z 3,8 % na takmer 4,6 %, čo mohlo signalizovať nervozitu investorov po zavedení „oslobodzovacích ciel“ zo strany Donalda Trumpa, Ben Emons z FedWatch Advisors upozorňuje, že dopyt zo strany centrálnych bánk a nepriamych účastníkov aukcií zostáva stabilný.
Dlhová bublina rastie. Dokedy ju trhy budú ignorovať?
Všeobecný názor investorov znie asi takto, deficit vo výške 1,05 bilióna USD nie je problém, pokiaľ si to nemyslí trh s dlhopismi. No otázka, kedy sa trh „rozhodne“, zostáva nejasná. Signály však už pomaly prichádzajú. Výnosy rastú, a keďže sú inverzne viazané na ceny, ide o jasný signál slabnúceho apetítu po americkom dlhu. Zníženie ratingu od Moody’s tento vývoj môže urýchliť.
Pozrime sa, čo nám hovoria fiškálne čísla, pretože tie sú výrečnejšie než akékoľvek politické vyhlásenie. Dlh federálnej vlády dosiahol na konci minulého roka 36 biliónov USD, čo predstavuje 122 % HDP. Pred globálnou finančnou krízou to bolo len 10 biliónov a podiel na HDP dosahoval 60 %. Deficit v roku 2024 bol 6,4 % HDP, no Moody’s očakáva, že do roku 2035 sa vyšplhá takmer na 9 %. A to všetko pri príjmoch, ktoré zostávajú viac-menej stabilné.
Takzvaný „veľký, krásny zákon“, čo je rozpočtový návrh pretláčaný v Kongrese, podľa Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet nielenže nezníži deficit, ale ho ešte prehĺbi o ďalšie bilióny. Daňové škrty z éry Trumpa, ktoré by sa mali predĺžiť, by samy o sebe zvýšili deficit o 4 bilióny USD. V kombinácii s rastúcimi výdavkami na zdravotníctvo a sociálne dávky ide podľa ekonómov o výbušnú kombináciu.
Moody’s preto konštatuje: „Neveríme, že súčasné fiškálne návrhy povedú k podstatnému viacročnému zníženiu výdavkov a deficitov. Očakávame, že USA budú čeliť pretrvávajúcim veľkým deficitom a rastúcemu úrokovému zaťaženiu, čo zhorší ich fiškálnu výkonnosť v porovnaní s minulosťou aj s ostatnými vysoko ratingovými štátmi.“
Čo si z toho teda majú investori odniesť? Zatiaľ sa zdá, že je všetko v poriadku. Trhy na zníženie ratingu USA veľmi nereagovali. Ale to neznamená, že problém neexistuje. Spojené štáty si požičiavajú stále viac peňazí a za čoraz horších podmienok, musia platiť vyššie úroky. To sa zatiaľ nápadne neprejavuje, lebo investori ešte stále veria, že USA svoj dlh zvládnu.
Lenže história ukazuje, že keď raz dôvera začne slabnúť, trh nereaguje pomaly. Nejde o pozvoľný obrat, ale príde rýchly zlom. A vtedy môžu ísť ceny dlhopisov a akcií prudko nadol. Čím dlhšie sa USA budú vyhýbať riešeniu svojich rozpočtových problémov, tým väčšie je riziko, že raz tento zlom príde. A s ním aj straty pre investorov. Takže aj keď dnes vyzerá všetko pokojne, o to dôležitejšie je dívať sa dopredu, nie na to, čo sa deje teraz, ale na to, čo môže prísť. Dôležitá je teda diverzifikácia. Ako by mala vyzerať? Dozviete sa nižšie:
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.