Wall Street sa znepokojene pozerá do budúcnosti
Obchodná vojna medzi USA a ďalšími veľkými ekonomikami sveta sa vyostrila. Donald Trump minulý týždeň oznámil zavedenie ďalších vysokých ciel, ktoré zasiahnu prakticky všetok dovoz do Spojených štátov. Od 9. apríla 2025 začnú USA vyberať recipročné clá na dovozy z väčšiny krajín, pričom v prípade EÚ sa clo zvýši na 20 % a Čína reaguje na tieto opatrenia vlastným 34 % clom na všetok dovoz z USA a podobný krok sa očakáva aj v prípade USA.
Tieto nové clá vyvolali okamžité reakcie zo strany analytikov a finančných inštitúcií, ktoré začali prehodnocovať pravdepodobnosť recesie v USA. Goldman Sachs zvýšila pravdepodobnosť recesie z 35 % na 45 %, čo je už druhé zvýšenie od polovice minulého týždňa. Predtým bola pravdepodobnosť recesie podľa analytikov len 20 %. O téme sme Vás informovali v našom najnovšom podcaste:
Príliš vysoké clá a potenciálne odvetné opatrenia zo strany obchodných partnerov spôsobili, že ďalšie významné finančné inštitúcie sa pridali k varovaniam o negatívnych dopadoch. JP Morgan zvýšila pravdepodobnosť recesie v USA na 60 %, pričom analytici tejto banky upozorňujú, že clá zvýšia infláciu a vyvolajú rozsiahle odvetné opatrenia, ktoré môžu poškodiť americkú ekonomiku.
HSBC stanovila pravdepodobnosť recesie na 40 %, zatiaľ čo S&P Global vo svojich najnovších odhadoch zvýšila pravdepodobnosť recesie na 30 až 35 % z pôvodných 25 % v marci. Tieto odhady odrážajú rastúce obavy, že Trumpove clá môžu zastaviť hospodársky rast a spustiť infláciu, čo vytvára ďalší tlak na spotrebiteľov a podniky.
Recesia či stagflácia na stole
Rastúca pravdepodobnosť recesie spája analýzy viacerých renomovaných ekonómov. Podľa Oxford Economics je ekonomika USA „nebezpečne zraniteľná“ voči recesii, pričom sa očakáva, že HDP USA v roku 2025 bude rásť len o 1,4 %, čo je výrazne nižší odhad oproti pôvodným 2 %. Len pre predstavu, OECD ešte pred rozpútaním Trupovej politiky ciel odhadovala tempo rastu v USA v tomto roku na 2,2 %.
Analytik Greg Daco z EY varuje, že očakávané vyššie náklady na importy spôsobia ročne až 690 USD stratu na príjmoch pre priemernú americkú domácnosť, pričom pre nižšie príjmové skupiny sa tento výpadok vyšplhá nad 1000 USD. „Dôležité je, že ak trhy na tieto šoky zareagujú negatívne, môžeme sa dostať do recesie ešte rýchlejšie,“ varuje Daco. Ako zareagovali akciové trhy sa dozviete v článku nižšie:
Stagflácia: Ekonomický scénar, ktorého sa obávame
Na pozadí vyšších ciel, poklesu spotrebiteľských výdavkov a rastúcej inflácie sa stále častejšie hovorí o stagflácii, ekonomickom scenári, v ktorom rastu stagnuje, inflácia pretrváva a nezamestnanosť rastie. Tento jav, ktorý je jedným z najnebezpečnejších ekonomických problémov, sa už začína čoraz viac objavovať v predpovediach na Wall Street.
Dôvodom je fakt, že spotrebitelia začínajú míňať menej, čo sa ukázalo v marci, kedy spotreba zaostala za očakávaniami. K tomu sa pridávajú ďalšie nepriaznivé údaje o zamestnanosti a vyššia inflácia, ktorá môže poškodiť kúpnu silu Američanov. Všetky tieto faktory naznačujú, že USA môžu čeliť stagflácii, čo je ešte nebezpečnejšie než obyčajná recesia.
Ako sa teda bude vyvíjať politika americkej centrálnej banky? Podľa JPMorgan by mohlo výrazné zvýšenie inflácie spojené s vysokými clami v druhej polovici roka zničiť rast reálnych príjmov a obmedziť spotrebiteľské výdavky. To by mohlo dostať ekonomiku ešte bližšie k recesii.
Bank of America tiež predpovedá, že stagflácia sa stáva čoraz pravdepodobnejšia a že rastúca inflácia bude brzdiť znižovanie úrokových sadzieb, čo sťažuje akúkoľvek snahu o oživenie ekonomiky. Zároveň niektorí experti, ako Neil Dutta z Renaissance Macro, tvrdia, že negatívne efekty zníženého rastu spôsobené obchodnými vojnami prevážia obavy z inflácie, a preto Fed bude musieť znížiť úrokové sadzby až štyrikrát do konca roka.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Chystáte sa využiť pokles na trhu? Akciové indexy či jednotlivé akcie spoločností si môžete kúpiť TU.