Elon Musk kúpi Twitter

Sága okolo Twitteru a najbohatšieho človeka sveta – Elona Muska bola ako na hojdačke. Raz to vyzeralo, že sa dosiahne dohoda a inokedy, že nie. Teraz je však už u konca, keďže Twitter včera večer oznámil, že uzavrel dohodu, podľa ktorej generálny riaditeľ spoločnosti Tesla získa populárnu sociálnu sieť za 44 miliárd dolárov. Akcionári Twitteru dostanú navrhovaných $54,20 za akciu a po dokončení dohody sa sociálna sieť stane súkromnou spoločnosťou.

Akcie Twitter v reakcii stúpli o +5,66 % na $51,70, aby sa priblížili cene, za ktorú ich Musk vykúpi a následne bolo obchodovanie s nimi zastavené.

„Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie a Twitter je digitálnym mestským námestím, kde sa diskutuje o veciach životne dôležitých pre budúcnosť ľudstva,“ uviedol Musk vo vyhlásení po oznámení. „Tiež chcem, aby bol Twitter lepší než kedykoľvek predtým a to vylepšením produktu o nové funkcie, vytvorením algoritmov ako open source na zvýšenie dôvery, porazení spamových robotov a overenie všetkých ľudí. Twitter má obrovský potenciál – teším sa na spoluprácu so spoločnosťou a komunitu používateľov, aby ho odomkli.“

Oznámenie nasleduje po niekoľkých búrlivých týždňoch medzi Muskom a správnou radou Twitteru, počas ktorých sa Musk stal najväčším akcionárom spoločnosti, odmietol snahu správnej rady zamestnať ho ako člena a spustil nepriateľskú ponuku na prevzatie podniku.

Musk tak pridáva Twitter do svojho pôsobivého portfólia firiem, ktoré zahŕňa firmy Tesla, SpaceX, The Boring Company a Neuralink. Musk je častým používateľom Twitteru, ktorý pravidelne zverejňuje správy týkajúce sa jeho spoločností, ako aj vlastný prúd vedomých tweetov. Platformu však využíva aj ako prostriedok na zapletenie sa s politikmi a kritikmi.

Jeho používanie Twitteru ho tiež v minulosti dostalo do právnych problémov, najznámejšie je, keď tweetoval svoj zámer vziať Teslu do súkromného vlastníctva za 420 dolárov za akciu, čo mu vynieslo pokutu 20 miliónov dolárov od Komisie pre cenné papiere a burzu (SEC). Muskova nevraživosť voči SEC, konkrétne jej kancelárie v San Franciscu, sa naplno prejavila v pondelok, keď na Twitteri tvrdil, že tí v agentúre sú „bábky žralokov z Wall St.“

Možno očakávať zmeny

Musk, priateľ spoluzakladateľa Twitteru a bývalého generálneho riaditeľa Jacka Dorseyho, často v minulosti útočil na Twitter a jeho zásady moderovania obsahu. Ako presne Musk zmení sociálnu platformu, sa však ešte len uvidí. Ak sa naplnia jeho slová o „skutočne slobodnej platforme“, možno očakávať, že na nej dostane opäť priestor bývalý prezident USA Donald Trump a množstvo širiteľov konšpiračných a nepravdivých teórií. Ide pritom o vec, ktorej sa snažil nielen Twitter, ale aj ostatné sociálne média doteraz brániť.

Uľahčenie zásad moderovania obsahu sociálnej siete by mohlo vyvolať množstvo obsahu vytvoreného používateľmi, ktorý existujúci používatelia a prioritne inzerenti považujú za nevhodný. Bez záruk, ktoré bránia zobrazovaniu ich reklám vedľa nenávistných prejavov alebo dezinformácií, ktoré sú problémom dokonca aj so zavedenými postupmi moderovania obsahu, by inzerenti mohli z Twitteru odísť. A keďže sa spoločnosť spolieha na príjmy z reklamy, aby generovala veľkú väčšinu svojich peňazí, mohlo by to spôsobiť pád celej sociálnej siete.

Musk – vizionár, ale egocentrik?

Z nášho pohľadu je veľmi otázne či je dobrou správou, aby sa jedna z najväčších sociálnych sietí dostala do súkromných rúk. Konkrétne do rúk najbohatšieho človeka sveta. Hoci Elon Musk sa bezpochyby radí medzi najväčších vizonárov tohto storočia, ale tento krok podobne ako jeho mnohé ďalšie v nás vyvoláva skôr rozpaky.

V minulom roku bol totiž vyzvaný Svetový potravinovým programom OSN (UN), aby svoje nesmierne bohatstvo využil na riešenie svetového hľadu. Ten kontroval, že ak mu teda ukážu konkrétny plán, prostriedky na to daruje. UN s konkrétnym plánom prišlo a mal hodnotu 6 miliárd dolárov, avšak finančných prostriedkov sa organizácia nedočkala. S kúpou Twitteru za 44 miliárd dolárov však zdá sa problém nie je.

Taktiež sa v minulosti už neraz ukázalo, že Musk zvykne maniupulovať trhmi, čo potvrdilo práve ním tak nenávidené SEC, ktoré mu za to aj udelilo pokutu. Najnovšia je kauza ohľadom správ so zakldateľom Microsoftu a filantropom Billom Gatesom. Ten kontaktoval Muska s tým, že by s ním rád prebral možnosti ako riešiť enviromentálnu krízu, avšak Musk ho odmietol, keďže Gates má „short“ pozíciu proti Tesle. Tvrdil pritom, že práve Tesla robí z hľadiska riešenia enviromentálnej krízy najviac, čo samozrejme nie je pravda. Známe sú aj jeho útoky na Jeffa Bezosa, zakladateľa Amazonu a donedávna najbohatšieho človeka na Zemi.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokČaká investorov týždeň pravdy?
Ďalší článokPrečo sa polovodičové akcie prepadávajú napriek rekordným ziskom a globálnemu nedostatku?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno