David Tepper zvýšil podiel v čínskych akciách

David Tepper, miliardár a zakladateľ Appaloosa Management LP, urobil v poslednom štvrťroku veľkú stávku na Čínu, a vyzerá to tak, že sa mu to vyplatilo. Jeho investičný fond výrazne zvýšil podiel v popredných čínskych technologických firmách, ako sú JD.com a Alibaba, práve v čase, keď sa tamojší akciový trh začína zotavovať.

Tepper už v septembri 2023 vyzýval investorov, aby nakupovali „všetko“ spojené s Čínou, čo vyvolalo rozruch na finančných trhoch. Teraz sa ukazuje, že mal pravdu. Alibaba od začiatku roka vzrástla o takmer 40 % a čínske akcie prekonávajú americké aj európske indexy. Podľa najnovších údajov zvýšil Tepper podiel v e-commerce gigante JD.com o 43 %, pričom v Alibabe navýšil investíciu o 18 %. Alibaba je dokonca najväčšou pozíciou v jeho portfóliu, tvorí až 18,5 % z celkových 6,4 miliardy USD, ktoré fond spravuje.

Miliardár Tepper vsadil na Čínu – a vyhral!
Zdroj: Stockcircle

Okrem toho nakupoval aj ETF fondy zamerané na čínske akcie, vrátane KraneShares CSI China Internet ETF a iShares China Large-Cap ETF. Tie mu umožňujú širšiu expozíciu na čínskom trhu, najmä v technologickom sektore. Hoci investície do Číny boli v posledných mesiacoch veľmi rizikové, keďže tamojší trh sa zmietal v neistote kvôli slabému ekonomickému rastu a problémom v realitnom sektore, Tepper si zachoval dlhodobú dôveru. Teraz sa ukazuje, že sa mu to vyplatilo.

Masívne investície do čínskych gigantov

Jedným z hlavných dôvodov rastu čínskych akcii je boom v oblasti umelej inteligencie (AI), ktorý vyvolala čínska spoločnosť DeepSeek svojím novým AI modelom. Tento technologický pokrok obnovil dôveru investorov a podnietil optimizmus na trhu, keďže Čína sa snaží dohnať globálnych lídrov v oblasti AI. Spolu s tým sa do popredia dostáva aj rastúci záujem o podhodnotené akcie, čínske technologické firmy boli v posledných rokoch masívne podhodnotené v dôsledku regulačných zásahov a ekonomickej neistoty. Teraz, keď sa trh začína stabilizovať, investori sa k nim postupne vracajú, čo vytvára tlak na rast cien. O DeepSeeku sme písali v článku nižšie:

Ďalším kľúčovým faktorom je zmena prístupu čínskej vlády, ktorá po viacerých neúspešných stimuloch začína cielene podporovať technologický sektor. Hoci v minulosti boli investori skeptickí voči zásahom Pekingu, súčasné opatrenia naznačujú pozitívnejší prístup k hospodárskemu rastu. To dodáva trhom potrebnú stabilitu a môže byť začiatkom dlhodobejšieho oživenia čínskych akcií, najmä v technologickom a e-commerce sektore. Ak bude tento trend pokračovať, Čína by sa mohla vrátiť medzi hlavné globálne investičné destinácie, čo by prinieslo ďalší rast jej finančných trhov.

Obavy z obchodnej vojny a budúcnosť čínskych akcií

Napriek tomuto optimizmu však nad čínskymi akciami stále visia určité riziká. Spojené štáty zaviedli 10 % clá na čínske tovary, čo môže ovplyvniť vývoz a obchodné vzťahy medzi oboma krajinami. Hoci Alibaba má viac geograficky diverzifikované operácie, čo jej pomôže lepšie zvládnuť prípadné obchodné obmedzenia, konkurenti ako JD.com či Baidu môžu byť viac zasiahnutí. Zároveň nie je jasné, či čínska ekonomika dokáže udržať tento pozitívny trend. Problémy v realitnom sektore a vysoká nezamestnanosť mladých ľudí zostávajú významnými hrozbami.

Aj napriek tomu je Tepperov prístup jasný, vsádza na dlhodobé oživenie Číny, pričom využíva nízke valuácie a silný potenciál rastu technologických spoločností. Ak bude čínsky trh pokračovať v zotavovaní, David Tepper sa môže stať jedným z najväčších víťazov roka 2025. Akcie Alibaba a JD.com, ktoré v posledných dvoch rokoch zažili masívne prepady, teraz vykazujú známky rastu a investori sa k nim postupne vracajú.

Ak však napätie medzi USA a Čínou eskaluje, alebo sa ukáže, že čínske ekonomické stimuly nie sú dostatočné, trh sa môže opäť dostať do problémov. Jedno je však isté, Tepper sa nebojí riskovať. Už v minulosti sa mu podarilo správne načasovať veľké obraty na trhu a ak sa aj teraz nemýli, jeho fond Appaloosa Management môže zo svojej čínskej stávky vyťažiť miliardy.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie čínskych spoločností si môžete kúpiť TU.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKering hľadá cestu z krízy, Gucci stráca identitu
Ďalší článokCoca-Cola valcuje Pepsi, akcie opäť na rastovej trajektórii
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno