Ponuka od CVC Capital Partners

Japonský priemyselný konglomerát, u nás známy najmä predajom elektroniky, zvažuje ponuku súkromnej kapitálovej spoločnosti CVC Capital Partners v hodnote 20 miliárd dolárov. Ak by spoločnosť s ponukou súhlasila aby sa stala súkromnou a jej akcie by boli tak stiahnuté z akciovej burzy. Ponuka prichádza v čase, kedy Toshiba čelí tlaku akcionárov na zlepšenie riadenia a zároveň čelí obvineniam či nezávislému vyšetrovaniu.

„Spoločnosť Toshiba dostala včera pôvodný návrh. Bude žiadať ďalšie objasnenie a dôkladne ho zváži,“ uviedla spoločnosť Toshiba vo vyhlásení bez ďalších podrobností.

CVC by mohla zaplatiť za Toshibu 30%-né prémium oproti aktuálnej cene akcií spoločnosti Toshiba, čím sa hodnota obchodu odhaduje na takmer 2,3 bilióna jenov (18 miliárd eur) na základe utorkovej záverečnej ceny akcií. Včera akcie Toshiba už vystrelili o takmer +30%, čo predstavuje práve prémium, ktoré skupina CVC zaplatiť za podnik.

Ak by prijali aktuálnu ponuku, stále by to bola najväčšia obchodná transakcia v Ázii a Tichomorí v tomto roku, čo by prevýšilo ponuku Blackstone pre austrálsku spoločnosť Crown Resorts v hodnote 6 miliárd dolárov, podľa údajov Refinitivu. Pre spoločnosť CVC predstavuje návrh ďalšiu šancu na expanziu v Japonsku, kde sú veľké spoločnosti pod tlakom na predaj vedľajších aktív a zvyšovanie výnosov pre akcionárov.

Akcie Toshiba
Zdroj obrázku: HotHardware

Otázniky visiace nad dohodou a problémy Toshiby

V prípade, že predstavenstvo Toshiby bude s dohodou súhlasiť, stane sa celá transakcia predmetom regulačnej kontroly, pretože spoločnosť Toshiba, ktorá vyrába produkty od elektroniky cez eskalátoroy až po kanalizácie, je jednou z mála spoločností schopných stavať jadrové reaktory a výrobcami ďalších citlivých zariadení vrátane lítium-iónových batérií pre japonskú armádu ponorky.

„Aj keď čelila bankrotu, spoločnosť Toshiba je stále jednou z popredných japonských spoločností. Má tiež veľa spoločností spojených s vládnymi politikami, takže sa zdá byť trochu nereálne, aby sa stala súkromnou spoločnosťou zahraničného vlastníctva,“ uviedol analytik spoločnosti Takuro Hayashi Cenné papiere Iwai.

Vedenie spoločnosti Toshiba sa dostalo pod tlak aktivistických fondov počas krízy, kedy vyplynula došlo k bankrotu jej jadrovej elektrárne v USA v roku 2017. Manažment sa rozhodol preto predať akcie v hodnote 600 miliárd jenov desiatkam zahraničných zaisťovacích fondov. V reakcii následne 18. marca akcionári podniku na čele so singapurskou spoločnosťou Effissimo Capital Management hlasovali pre nezávislé vyšetrovanie, proti ktorej obvinili vedenie spoločnosti, že na investorov bol vyvíjaný nátlak, aby súhlasili s ich návrhmi.

Akcie Toshiba


Akcie Toshiba odrzkadľujú nepriaznivý vývoj v poslednej dekáde. Od roku 2013 sa výnosy podniku znížili takmer v podstate o polovicu, zo 61,7 miliardy dolárov na 31,4 miliardy dolárov a z hľadiska ziskovosti firma strieda rentabilné roky s tými, kedy generuje stratu. Akcie sa za posledných 10 rokov postupne prepadli z úrovne $27 za akciu na $17,5 za akciu. Spomínaná možná transakcia spôsobila nárast o takmer +30% a aktuálne sa teda obchoduje cena akcie Toshiba vo výške $22,49.

Ďalšie novinky

etoro
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokAkcie Tencent sa prepadli o 7,5% po tom čo najväčší investor predá svoj podiel za $14,6 mld.
Ďalší článokTop 5 telegramové kanály pre krypto signály
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno